Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη προενισχισης σε μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σκεφτομαι να αλλαξω την προενισχηση Mec 2 περιοχων του μπασσου μου με bartoliny η glockenklang τριων περιοχων.Το μπασο φοραει 2 active μαγνητες mec jazz.Ειναι κατι που αξιζει και αν ναι ποια προενισχηση προτεινεται?...Το μπασο παιζει κυριος ροκ ελλινικο κλασικο ροκ αγγλικο μπλουζ τζαζ φανκ.ενας απ τους λογους που θελω να την αλλαξω ειναι για να χρισιμοποιω την ρυθμιση για τα μεσεα στη προενισχιση σαν slap switch..ευχαριστω για τον χρονο σας

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να πεί κανείς πως θα ακούγεται το όργανό σου με άλλη προενίσχυση.

Προσωπικά έχω 4-5 διαφορετικούς προενισχυτές που τους αλλάζω στα μπάσα μου ανάλογα με το τί μου κάθεται καλύτερα και τί όρεξη έχω να παίξω τη συγκεκριμένη εποχή.  ;D

Άν κατάλαβα καλά μιλάς για Warwick μπάσο. Στο δικό μου φοράω Seymour Duncan και είναι αρκετά καλός για σλάπ. Αλλά με το 2 band eq μπορείς να κάνεις το εξής κολπάκι. Όταν τονίζεις τα χαμηλά κ τα ψηλά δημιουργείς ένα mid scooped ήχο έτσι κι αλλιώς. Όταν κόβεις τις ακραίες περιοχές, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, και έχεις ένα περισσότερο mid pronounced ήχο. Θα έλεγα οτι ποτέ δέν κατάφερα τόσα χρόνια να φτιάξω έναν ήχο preset που να τον χρησιμοποιώ με ένα slap switch. Πάντα είναι συνδυασμός μαγνητών περισσότερο για μένα. Θα έλεγα ότι για το blues παίζω περισσότερο στον πίσω μαγνήτη, για ρόκ λίγο περισσότερο στον πίσω, και για σλάπ και με τους 2 ή ελάχιστα προς τον bridge. Επίσης μου αρέσει να κόβω λίγο τα πρίμα μου για το fingerstyle και να τα επαναφέρω για το σλάπ.

Δοκίμασε όλους τους συνδυασμούς που σου περιγράφω ξεκινώντας με μια ρύθμιση που να σου ακούγεται καλά, έτσι ώστε να ρυθμίσεις και τον ενισχυτή σου σωστά, και προχώρα. Απαραίτητη προυπόθεση "φρέσκες" χορδές. Γενικά θα έλεγα οτι υπάρχουν πάρα πολλά άλλα πράγματα να δοκιμάσεις πρίν πάς στην αλλαγή προενίσχυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σκεφτομαι να αλλαξω την προενισχηση Mec 2 περιοχων του μπασσου μου με bartoliny η glockenklang τριων περιοχων.Το μπασο φοραει 2 active μαγνητες mec jazz.Ειναι κατι που αξιζει και αν ναι ποια προενισχηση προτεινεται?...Το μπασο παιζει κυριος ροκ ελλινικο κλασικο ροκ αγγλικο μπλουζ τζαζ φανκ.ενας απ τους λογους που θελω να την αλλαξω ειναι για να χρισιμοποιω την ρυθμιση για τα μεσεα στη προενισχιση σαν slap switch..ευχαριστω για τον χρονο σας

Ενα preamp συστημα της bartolini λογικα θα σου προσφερει αυτο το κατι παραπανω που θελεις να δωσεις στον ηχο του μπασου σου,κατα την αποψη μου το πιο δυνατο οπλο ενος μπασιστα ειδικα στα live ειναι τα μεσαια για να ακουστει καλυτερα και οχι τα πριμα(λαθος που κανουν πολοι δυναμονοντας τα πριμα χωρις να δινουν εμφαση στα μεσαια)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα preamp συστημα της bartolini λογικα θα σου προσφερει αυτο το κατι παραπανω που θελεις να δωσεις στον ηχο του μπασου σου,κατα την αποψη μου το πιο δυνατο οπλο ενος μπασιστα ειδικα στα live ειναι τα μεσαια

 

Αγαπητε φιλε αυτο ακριβως ειναι το γαμωτο με το eq 2 περιοχων.εχει μονο ρυθμιση για πριμα και μπασα ετσι δεν μπορεις να πειραξεις τα μεσα που ειναι η κατεξοχην ρυθμιση για σλαπ..εγω παιζω με την εξης ρυθμιση...στον ενισχυτη εχω τα μπασαστις 8 η ωρα τα μεσεα στις 5και τα πριμα στις 6.στο μπασο εχω τα μπασα στα και τα πριμα στα 3/4 και παιζω κυριος με τον πισω μαγνητης εχωντας και τον neck ενεργο αλλα στη μιση ενταση απο οτι ο bridge.αυτο μου δινει ενα πολυ οφελιμο ηχο κυριως για λαιβ και με την δυνατοτητα να αλλαζω ηχο απο τρομπονατο σε ενα χοντρο λεγκατο ηχο απλα αλλαζοντας μαγνητη και ισως αλλαζοντας την ενταση στους μαγνητες..τα μεσεα θα ηταν μια ληση για ενα ηχο σλαπ..κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι κατι προενισχισεισ με σλαπ switch..αν εχετε κατι υποψην θα ημουνα υποχρομενος αν μου το αναφεραται..οσο για τους bartolini δεν εχω δει καποιο με σλαπ switch.απλα εχω ακουσει εχω παιξει και εχω καταληξει οτι ειναι μια μεση λυση αναμεσα σε προενισχισεις symour duncan και emg

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Duncan έχουνε δύο τριμμεράκια που ρυθμίζουν πόσο ΚΟΒΕΙΣ μεσαία και πόσο προσθέτεις Μπάσα όταν ενεργοποθείς το slap switch. Oι EMG απλά παραμετρικό στα μεσαία, ΧΩΡΙΣ δυνατότητα απενεργοποίησης ή ενεργοποίησης των mid για να το δουλέψεις σαν slap switch.

Έχω ένα προενισχυτή απο Squier active 5 που έχει slap switch, αλλά μή νομίζεις ότι έκανε και πολλά πράγματα... απλά άλλαζε ανάμεσα σε 2 ήχους, ας πούμε έναν "βαρύ" και έναν περισσότερο άδειο. Εγώ δέν κατάφερα ποτέ να έχω έναν καλό fingerstyle τρομπονάτο ας πούμε και με το διακοπτάκι να πάω αμέσως σε έναν γ@.....το σλάπ.

ΠΟΤΕ.

Πάντα χρειαζότανε και κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις ή απο το balance ή απο το eq ή και απο τα δύο, να μήν σου πώ και απο τον ενισχυτή.

Ξέρω οτι και κάποια απο τα μπάσα της CORT φοράνε προενισχύσεις με slap switch. Ίσως καταφέρεις να βρείς κάποιον μεταχειρισμένο, αλλά εγω που τον είχα τον άλλαξα με έναν ΕΜG.

To μπάσο σκοτώνει στο σλάπ και στο fingerstyle με πολύ απλό τρόπο. Πάω λίγο πίσω (bridge) για finger, πολύ πίσω (bridge) για τρομπονάτο ήχο, ταυτόχρονα κόβω και τα πρίμα μου, και ακριβώς στην μέση (balanced) για σλάπ.

Μπορείς να ακούσεις ένα δείγμα απο το σλάπ εδώ:

http://www.zshare.net/audio/7299886467c2bae1/

Κακό το παίξιμο βέβαια, αλλά άκου τον ήχο μόνον. Δυστυχώς δέν έχω  να σου βάλω να ακούσεις και fingerstyle για να πάρεις μια ιδέα. Οι μαγνήτες είναι στόκ της Squier και η εγγραφή είναι connect στην κονσόλα, χωρίς καθόλου εφφέ, κομπρέσσορα ή eq. Απολύτως φλάτ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Duncan έχουνε δύο τριμμεράκια που ρυθμίζουν πόσο ΚΟΒΕΙΣ μεσαία και πόσο προσθέτεις Μπάσα όταν ενεργοποθείς το slap switch.

Μεχρι στιγμης εγω ηξερα οτι για σλαπ χρειαζεσαι αρκετα μεσεα...οσο για τα αλλα ισχυουν απολυτα...οσο παιζεις ενα οργανο τοσο το προσαρμοζεις στον ηχο που θελεις...απλα μια καλη λυση στο προβλημα του σλαπ ηχου ειναι τα μεσαια...οποτε υποθετω οτι μια προενισχυση τριων περιοχων ειναι κατι σωστο..επιπλεον σκεφτομαι την προενισχηση mec να την φορεσω σε ενα φθηνο μπασακι..με καλους μαγνητες κατι θα βγαλει κ αυτο το κακομοιρο:)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα! Εψαχνα για αλλαγη προενισχυσης για το μπασο μου

(Ibanez srx 705) και εχω να ρωτησω και εγω τι θα προτεινατε για εναν ηχο πιο καθαρο

και "τρομπονατο" να αλλαξω προενισχυση ή θα χρειαστει να αλλαξω και μαγνητες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα! Εψαχνα για αλλαγη προενισχυσης για το μπασο μου

(Ibanez srx 705) και εχω να ρωτησω και εγω τι θα προτεινατε για εναν ηχο πιο καθαρο

και "τρομπονατο" να αλλαξω προενισχυση ή θα χρειαστει να αλλαξω και μαγνητες;

 

Για να βελτιωσεις τον ηχο σου το λογικο ειναι να αντικαταστησεις ολο το ηλεκτρονικο συστημα του μπασου σου,τι ακριβως ενοεις πιο καθαρο  ??? το μπασο σου ειναι αρκετα καλο,αποτι ξερω σταματησε να το φτιαχνει πλεον η ibanez.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα προτεινατε για εναν ηχο πιο καθαρο

και "τρομπονατο" να αλλαξω προενισχυση ή θα χρειαστει να αλλαξω και μαγνητες;

 

Τιποτα να μην κανεις!το μπασακι φυσαει απο μονο του..Για ποιο στακατο ηχο το μονο που εχεισ να κανεις ειναι να επιλεξεις τον Bridge humbuger και να ανεβασεις full τα bass και λιγο τα πριμα απ το μπασο κοβοντας τα πριμα στις πεντε η ωρα τα μεσαι στις 6 και τα μασα στις 7  απ τον ενισχυτη...αυτο θα σου δωσει ενα πολυ καλο ηχο

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου