Προς το περιεχόμενο

Ποιοί βοηθούν νέους μουσικούς;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια νότα αισιοδοξίας:

 

Εντάξει ρε παιδιά όμως κανένα Αμερικανάκι δεν παίζει μπουζούκι σαν κάτι δικά μας 12χρονα!

Έκαστος στο είδος του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και το ότι στην Αμερική τα ταλαντούχα παιδιά προωθούνται δεν σημαίνει ότι μόνο εκεί υπάρχουν παιδιά θαύματα! είχα ξάδερφο που στα 12 του έπαιζε Tony Royster (και τώρα στα 15 του ακόμα καλύτερα!) απλά στην Ελλάδα θα αργήσει κατά πολύ να αναγνωριστεί!  :-\

 

Επίσης κάτι που πιστεύω πως θα προέτρεπε τα παιδιά να καταπιαστούν με την μουσική ή την τέχνη είναι απλά το παράδειγμά μας κι ο τρόπος ζωής μας!  :o

 

Και εξηγώ.. ποιο παιδί θα θέλει να γίνει μουσικός αν οι περισσότεροι μουσικοί στην Ελλάδα (όχι σκυλάδες ή φεϊμστορίτες) δεν έχουν την μουσική για επάγγελμα αλλά απλά σαν χόμπι επειδή τρέμουν να βασιστούν μόνο σ αυτή??

ή αν ακόμα και οι λίγοι που επέλεξαν τη μουσική σαν επάγγελμα  παραπονιούνται όλη την ώρα και δεν εκτιμούν αυτό που κάνουν?? :-X

Εγώ ο ίδιος πιστεύω πως μεγάλωσα στο κατάλληλο οικογενειακό περιβάλλον, με 3 επαγγελματίες μουσικούς και άλλους τόσους ή και περισσότερους ερασιτέχνες, έτσι ώστε να μην φοβάμαι να κάνω αυτό που θέλω στη ζωή μου και να ακολουθήσω την μουσική σαν επάγγελμα! 8)

 

Επίσης.. ποιος είπε ότι οι μουσικοί πεινάνε??ο καθένας αν δεν είναι καλός στην δουλειά του πεινάει! μήπως να στρώσουμε λίγο "ποπό" κάτω και να μην βολευόμαστε στην ηλίθια αντίληψη που λέει "είμαι καλύτερος απ τους μαθητές μου άρα είμαι αρκετά καλός"???.. αν ένα πράγμα ξέρω, είναι πως όποιος φερθεί έξυπνα δεν πεινάει και να θέλει! π.χ. γιατί ρε μουσικέ να μην μπεις καθηγητής σε σχολείο (Δημόσιο!) για να ξύνεσαι και να πέφτει το παραδάκι, και μετά να έχεις την υπόλοιπη μέρα να κάνεις και τις πρόβες σου και τα live σου και τα ιδιαίτερα σου κτλ κτλ?? Βαριέσαι να διαβάσεις για ΑΣΕΠ?? θα πεινούσε όποιος το έκανε αυτό??? ίσα ίσα θα έβγαζε παραπάνω απ όλους αυτούς που, όπως η νέα μόδα, η TV, το ΕΛΛΗΝΙΚΟ εκπαιδευτικό σύστημα,η πλύση εγκεφάλου και το cosmopolitan επιβάλλουν, σπούδασαν διοίκηση επιχειρήσεων και διάφορα άλλα κορεσμένα! (και δεν μιλάω για όλους, αλλά γι αυτούς που το επέλεξαν σαν πρόβατα, αυτή και οποιαδήποτε σχολή...)

 

και στο κάτω κάτω ακόμα κι αν παραδεχτούμε το κλισέ που λέει ότι οι μουσικοί πεινάνε, τι μετράει σ αυτόν τον κόσμο??? να έχεις την τσέπη γεμάτη?? ή να ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις?? ας αλλάξουμε επιτέλους τις προτεραιότητες μας! υπάρχουν ακόμα αξίες του τύπου "καλύτερα μιας δραχμής μουσικός, παρά 10.000 € ρομποτάκι απ το ξημέρωμα μέχρι τη νύχτα σ ένα γραφείο"! Προσωπικά θα προτιμούσα να βγαίνω στην Ερμού παρά να είμαι κλεισμένος σε 4 τοίχους 26 ώρες τη μέρα με κουστουμάκι prada! :o

 

όταν εμείς λοιπόν φοβόμαστε να ασχοληθούμε, τα παιδιά θα παραδειγματιστούν από εμάς και όχι απ τον Royster... ;)

 

 

Φιλικά εννοείται! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μας είναι η αναγνώριση ήδη ανεπτυγμένων ταλέντων ή η υποστήριξη ακαλλιέργητων ταλέντων;

 

Εδώ και καιρό πάντως λέω να βάλω και γω το λιθαράκι μου χαρίζοντας κανα 2 απ'τις κιθάρες μου σε πιτσιρίκια με κάψα για την 6χορδη θεα...

 

 

Επίσης κάτι που πιστεύω πως θα προέτρεπε τα παιδιά να καταπιαστούν με την μουσική ή την τέχνη είναι απλά το παράδειγμά μας κι ο τρόπος ζωής μας!  :o

 

Συμφωνώ, βέβαια δεν είναι και ανάγκη να γίνει κάποιος επαγγελματίας μουσικός ή να καταπιάνεται μόνο μ'αυτό όσο ταλαντούχος κι αν είναι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικη ερωτηση πεθερου προς υποψηφιο "γαμπρο"...

 

"Καιαιαι τιιιι δουλειαααα κανεις?

 

"Ε, μουσικος ειμαι"

 

"Ναι, τι ΔΟΥΛΕΙΑ κανεις?"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικη ερωτηση πεθερου προς υποψηφιο "γαμπρο"...

 

"Καιαιαι τιιιι δουλειαααα κανεις?

 

"Ε, μουσικος ειμαι"

 

"Ναι, τι ΔΟΥΛΕΙΑ κανεις?"

 

θα συμπηρωσω με μια ατακα που διαβασα απο τον Πουλικακο

"τον μουσικο ολοι τον θελουν για παρεα αλλα κανεις για Γαμπρο"

 

συμφωνω γενικα με τον Zeppelin

πιστευω οτι ουσιαστικα πρεπει να αλαξει η νοοτροπια για το πως αντιμετοπιζουμε την μουσικη.

κ οσο περνανε τα χρονια πιστευω οτι τα πραγματα παε πολυ καλυτερα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΑΡΙ για να μην τα βρουν μπαστουνια τοσο ΠΟΛΥ, οσο τα βρηκαμε εμεις, που επρεπε να προσπερασουμε τα απροσπελαστα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και συνεχιζεται η κουβεντα:

 

Αυτό είναι το βασικό, κ όχι να βασιστεί η διαπαιδαγώγηση των νέων ατόμων στο φιλότιμο του καθενός μας.  :-\

Θέλει θεσμικά μέτρα δλδ. Εκ βάθρων αλλαγή του εκπ. συστήματος, υποδομές κοκ.

 

Αυτο ακριβως θιγω στα προηγουμενα μου ποστς:εσυ (οχι συγκεκριμενα,αλλα πιανομαι απο το ποστ σου) λες οτι κατι δεν παει καλα,αλλα φταιει το κρατος,η πολιτεια και αλλες γενικοτητες.Κοινως μετατοπιζεις το προβλημα αλλου,σε μενα ,στον mscmkr,στον Κωστα το μαγειρα και αλλους (γιατι ο καθενας μας ειναι μερος αυτου του "ασφαλους" συνολου).

 

Για να αλλαξει κατι ,πρεπει πρωτα να αλλαξουμε οι ιδιοι.Δεν θα περιμενω να μαθει να ξεχωριζει τις συσκευασιες για ανακυκλωση απο τα σκουπιδια η γιαγια μου,αλλα το κανω εγω,γιατι τοσο μπορω και ειναι "κατι" αντι για "τιποτα".

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου