Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα του 70, μια απίστευτη ιστορία και η προσπάθεια ανακατασκευής!


AIF

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία κιθάρα του 70 επέστρεψε στο σπίτι της μετά από σχεδόν 38 χρόνια!

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την ανακατασκευή της αλλά θα μοιραστώ μαζί σας και την ιστορία της για να δείτε τι παιχνίδια παίζει η τύχη!

 

Πριν μερικές μέρες πήγα να δω την γιαγιά μου!

Βάζει το μπρίκι στην φωτιά, ρίχνει τον Ελληνικό και ανακατεύοντας με ρωτάει ... θέλεις μια κιθάρα??

 

Εγώ κόλλησα και άρχισα της ερωτήσεις? Τι κιθάρα? έχεις κιθάρα? που την βρήκες!?

---------------------

- Την κιθάρα την έκανε δώρο ο παππούς σου στον πατέρα σου όταν ήταν περίπου 10-11 χρονών!

Τελικά δεν τον συγκίνησε η μουσική, την μισο-έσπασε στα παιχνίδια και την εγκατέλειψε.

Μετά από λίγο καιρό την πέταξα στον κάδο της γειτονιάς, από όπου την μάζεψε ένας ιδιοκτήτης ενός μαγαζιού για να την κρεμάσει στον τοίχο για διακόσμηση... ίσως να την συμμάζεψε και λίγο!

Προχτές έβγαλα τα σκουπίδια. Στον ίδιο κάδο της γειτονιάς, μετά από τόσο χρόνια βλέπω την ίδια κιθάρα με τα αρχικά του πατέρα σου!

Την μάζεψα και την πήρα σπίτι!

---------------------

 

Έμεινα!!

Είναι δυνατόν να μη την πάρω???

Όχι μόνο την πήρα! Αλλά το έχω βάλει πείσμα να βγάλει και ήχο ... και καλό ήχο!

 

Προς το παρόν ...

Για χορδές έχει τρίχες ψαρέματος (2 η 3)

τα 2-3 κλειδιά που υπάρχουν είναι μια σκουριά!

Τώρα για το ξύλο της δεν μπορώ να πω τα καλύτερα... η ηλικία της φαίνεται.

 

Τώρα την έχω σε έναν φίλο που θα προσπαθήσει να μου βρει τα ίδια κλειδιά οπότε δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο ακόμα!

 

Κάνει να την τρίψω με τριβείο? (Η θα γίνει κομμάτια)

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ξυλόκολλα?

Λουστρόχρωμα?

 

 

Γενικά τι πρέπει να προσέξω και τι υλικά να χρησιμοποιήσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχω την απαντηση στις  ερωτησεις σου αλλα μπορω να πω πως αυτη η κιθαρα ειναι πολυ σκληρη για να πεθανει!!!

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και να μην βγαλει ηχο μονο και μονο για την ιστορια της θα πρεπει να την κρεμασεις σε ενα τοιχο και να την θαυμαζεις!!!

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν μπριζόθηκα και μόνο στην ιστορία. Τώρα για καλό ήχο δεν ξέρω, υπάρχουν εδώ μέσα άνθρωποι που το κατέχουν το άθλημα. Πάντως δώσε παραπάνω λεπτομέρειες. Είναι κλασσική, ακουστική, ηλεκτρική ;

Άλλα χαρακτηριστικά που διευκολύνουν είναι πιθανά αυτοκόλλητα για το εργοστάσιο κατασκευής ή λογότυπο κάπου . Κάποιος σειριακός αριθμός.

 

Πάντως κακά τα ψέματα αν και μόνο να έρθει σε λογαριασμό θα είναι μια επιβράβευση.

Αυτή η κιθάρα ήθελε να γυρίσει σπίτι της.

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακουστική μετρίου μεγέθους ...

Από μάρκες κτλ δεν υπάρχει τίποτα!

 

Έχω πάρει σβάρνα το net για να βρω κάποια παρόμοια της τότε εποχής μπας και βγει καμιά άκρη αλλά τίποτα ακόμα ..

Μετά το πρώτο στάδιο ανακατασκευής (κλειδιά, χορδές) θα ανεβάσω κοντινές photos :)

 

Αν και νομίζω ότι άρχισα ανάποδα ... έπρεπε να αρχίσω πρώτα με το σκαρί. Αλλά με τρώει να την ακούσω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω την απαντηση στις  ερωτησεις σου αλλα μπορω να πω πως αυτη η κιθαρα ειναι πολυ σκληρη για να πεθανει!!!

;D ;D ;D

τον πατερα σου ή τον παπου σου τον λεγατε κατα τυχη μπρους γουιλης? ::) ;D ;D

(σορυ για το off αλλα δεν αντεξα :D)

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή είναι ακουστικό όργανο, θα σου πρότεινα να μην την πειράξεις μόνος σου (προπάντως ΜΗΝ την τρίψεις-λουστράρεις μόνος...άλλη η τεχνική για τα ηλεκτρικά, άλλη για τα ακουστικά). Υπάρχουν μάστορες για να στη μαζέψουν (εάν θές σου στέλνω pm)...και μην σκεφτείς το κόστος γιατί πρόκειται περί κειμηλίου. Έχω και εγώ ένα βιολί που έφερε η γιαγια μου από τη Σμύρνη όταν τους έδιωξαν οι Τούρκοι...το είχα πάει μάλιστα στο Παρίσι (όταν σπούδαζα) για αξιολόγηση και καθάρισμα...δεν έπαιξα ποτέ αλλά πάντα παραμένει ένα vintage κειμήλιο.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω μια πολυ παλια ηλεκτρικη και θα ηθελα να την μαζεψω καπου σχετικα οικονομικα . .

 

αν ξερει κανεις ασ μου p.m

 

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω μια πολυ παλια ηλεκτρικη και θα ηθελα να την μαζεψω καπου σχετικα οικονομικα . .

Τι εννοείς μάζεμα? Άλλος είναι για βαψίματα-λούστρα, άλλος για ηλεκτρικά, άλλος για σπασίματα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω την απαντηση στις  ερωτησεις σου αλλα μπορω να πω πως αυτη η κιθαρα ειναι πολυ σκληρη για να πεθανει!!!

Grin Grin Grin

τον πατερα σου ή τον παπου σου τον λεγατε κατα τυχη μπρους γουιλης? Roll Eyes Grin Grin

(σορυ για το off αλλα δεν αντεξα Cheesy)

 

 

Στην επομενη ταινια της σειρας θα δωθει η απαντηση στην απορια σου.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου