Προς το περιεχόμενο

floyd rose vs string thru


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι ομως ουτε με το steinberger μπορεις να κανεις ας πουμε του Brad Gillis η του Reb Beach.

Βεβαια το steinberger εχει το (μοναδικο κατ εμε) ατου του, να κατεβαζεις ΟΛΟ το ακκορντο και να μην χανει στο κουρδισμα, αλλα εμενα δε μου χρησιμευει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελαφρώς off topic, άλλα κάτι που δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένα προηγουμένως, είναι η μεγάλη σημασία του να "τεντώνεις" τις καινούριες χορδές στην σταθερότητα του κουρδίσματος γενικότερα και των floyd rose ειδικότερα:

 

(Παράθεση από τον οδηγό setup του Yameth)

 

"..Παντα «τεντώνουμε» τις νεες χορδες τραβωντας απαλα μακρια απο την

ταστιερα. Στις κιθαρες με τρεμολο βοηθαει να κανουμε και μερικα υπερβολικα

τραβηγματα με το τρεμολο.."

 

Με την μέθοδο αυτή λύνονται πολλά από τα προβλήματα ξεκουρδίσματος που δημιουργούν οι νέες χορδές.

 

Τώρα ως προς το βασικό θέμα (δηλ. floyd vs string through) πιστεύω ότι αρχικά υπάρχει διαφορά στο sustain, η οποία όμως φθίνει όσο αυξάνουμε ένταση και gain.

 

Επίσης, από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, ένα σωστά σεταρισμένο και καλής ποιότητας floyd rose κρατάει το ίδιο καλά (αν όχι καλύτερα) το κούρδισμα από οποιαδήποτε string through ή fixed γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, καλύτερα όχι.

 

Για να είμαστε και ολίγον τι δίκαιοι, το κακό όνομα το floyd rose το έβγαλε λόγω

 

α) χρήση κακών-φτηνών αντιγραφών σε φτηνομοντέλα από εταιρείες σαν την ibanez και (κυρίως)

β) άγνοιας ρύθμισής του και σωστού περάσματος των χορδών από την πλευρά των νεαρών μεταλλλλάδων

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν ξερω ποσα παιδακια απο εδω μεσα το ξερουν το τρεμολο εχει το ονομα του εφευρετη του.

Floyd Rose ηταν (ειναι) το ονομα του κιθαριστα των (μαματων) Q5

 

Βουαλα...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Floyd_Rose

 

Μην ξεχναμε και την ιστορια ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο για τον Sykes, ΕΙΧΕ μια Jackson με floyd την οποια χρησιμοποιουσε ΜΟΝΟ για τα σημεια που πραγματικα χρειαζοταν και δε γινοταν με την LP custom.

Παντως απο κοντα που τον εχω δει ειναι αψογος ο κιαρατας, και ΜΟΝΟ καρφι στον (μονταρισμενο) Marshall

Παω πασο δεν το'ξερα.

Αψογος ο κιαρατουκλης οντως.Περσι νομιζω τον ειδα ηταν μαματα,ξενερωσα με την παρτη μου! :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου