Προς το περιεχόμενο

τι καμπίνα βάζουμε στον tiny terror?


xrusopsaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι καμπίνα βάζουμε στον tiny terror?  πάρα από τις ιδέες που θα μου πετάξετε θα ήθελα να μάθω τι καμπίνα σηκώνει τι έντασι μπορεί ν βγάλει αν βγάζει live κ.τ.λ. ευχαριστω εκ των προτέρων  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  :)

 

Αν είσαι στην Αθήνα ή έχεις πρόσβαση σε μαγαζί με μουσικά όργανα, θα πρότεινα να πάρεις τον tiny terror με την ωραία θηκούλα του σε διάφορα μαγαζιά να το δοκιμάσεις σε διάφορες καμπίνες ώστε να κρίνεις πιο αποτελεσματικά, γιατί πάνω απ'όλα είναι θέμα γούστου και το επίπεδο έντασης δεν περιγράφεται με λόγια  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ερώτημα με απασχολεί και εμένα τελευταία, καθώς ο ΤΤ είναι από τους ενισχυτές που με ψήνουν ιδιαιτέρως. Έχεις βεβαίως υπ'όψιν ότι πλέον παίζει και σε combo έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καμπίνα βάζουμε στον tiny terror?  πάρα από τις ιδέες που θα μου πετάξετε θα ήθελα να μάθω τι καμπίνα σηκώνει τι έντασι μπορεί ν βγάλει αν βγάζει live κ.τ.λ. ευχαριστω εκ των προτέρων  :) :)

 

Με το "σηκώνει" εννοείς αν μπορεί να οδηγήσει ας πούμε καμπίνα 4*12? Μπορεί μια χαρά.  ;)

 

Κυκλοφορεί και συνοδευτική καμπίνα από την Orange πάντως.

 

Για το live έχει συζητηθεί κατ'επανάληψη. Επειδή η τέχνη του να ρυθμίζεις το gain και την ένταση του ενισχυτή από... το volume της κιθάρας, ή ανάλογα με το picking attack, έχει πλέον... χαθεί  ;D οι περισσότεροι που ρωτάνε για μικρούς λαμπάτους και live υπονοούν "καθαρό ήχο ενισχυτή και βάζω όλο το gain με πετάλια". Για κάτι τέτοιο θα σου φανεί μάλλον αδύναμος δίπλα σε έναν κάφρο ντράμμερ.  ;) Αν τον χρησιμοποιείς βέβαια όπως έχει σχεδιαστεί να δουλεύει, δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός αν θέλεις να παίζεις... πεντακάθαρα-καθαρά.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η τέχνη του να ρυθμίζεις το gain και την ένταση του ενισχυτή από... το volume της κιθάρας, ή ανάλογα με το picking attack, έχει πλέον... χαθεί  ;D οι περισσότεροι που ρωτάνε για μικρούς λαμπάτους και live υπονοούν "καθαρό ήχο ενισχυτή και βάζω όλο το gain με πετάλια".

 

Eίναι πράγματι αλήθεια... αν και βέβαια τα πετάλια δίνουν και διαφορετικές χροιές, εξίσου ενδιαφέρουσες, και αν είναι καλοφτιαγμένα τότε έχουν επίσης καλές αποκρίσεις σύμφωνα με τις δυναμικές και τις αλλαγές σε vol και tone.

 

Ο συνφορουμίτης έχει την πολυτέλεια να έχει μια απόλυτα φορητή κεφαλή (και με πολύ μοδάτη τσαντούλα, παρακαλώ  ;D ;D 8)), οπότε την γύρα για δοκιμή καμπινών μπορεί να την κάνει άνετα. Προσωπικά θα πήγαινα για την 2x12 της Orange ή ακόμη και την 4x12, ίσα ίσα για να σβήνουν τα περιφρονητικά χαμόγελα μόλις κάποιος σατιρίσει το μέγεθός του... Όχι μόνο είναι και ασορτί αλλά οι καμπίνες Orange είναι πραγματικά εξαιρετικές. Γενικά θεωρώ τις 4x12 συνήθως overkill αλλά αν είχα μια μικροσκοπική κεφαλή, τότε χαλαρά θα έπαιρνα μια μόνο και μόνο για το κοντραστ, αλλά και για να την αναδείξω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει ο Λογοθετης. Παρε τηλεφωνο αν εχουν τον Tiny εκει και μετα πηγαινε να δοκιμασεις.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχω ακουσει με την 2x12 orange και το αποτελεσμα ηταν φοβερο, σε αντιθεση με την αντιστοιχη framus οπου εχανε λιγο, οποτε πηγαινε για την orange!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κατά δεύτερον τον άκουσα με τα πετάλια μου σε καμπίνα orange και έμεινα με ανοιχτό το στώμα...και μάλλον εκεί θα καταλίξω...βαίβεα η τσέπη μου δεν άντεξε άμεσα και την καμπίνα...

 

σε combo δεν πήγα λόγο φωριτότιτας...είναι τρομερό πλεονέκτιμα το μέγεθος του!

 

τέλος αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι: ποια η σχέση εντασης - watt γιατί ο 15αρης marshall έχει μικροτερη ένταση από τον orange 15αρη? λογο λάμπας? και γιατί? και σε τι συνισφαίρει σε αυτό μικρότρη η μεγαλύτερη καμπίνα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου