Προς το περιεχόμενο

Tonelab LE και Korg AX3000G: είναι «ίδιες»;


raindog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει αναφερθεί –και εδώ στο noiz- για την ομοιότητα που έχουν οι 2 αυτές πεταλιέρες, δεδομένης και της ίδιας εταιρίας που κρύβεται από πίσω τους.

 

Πέρα από τη διαφορά στην εμφάνιση, στο κουτί, στη λάμπα που έχει η tonelab, και κάποιες διαφορές στη διάταξη των εφέ (ένα εμφανές καλό που έχει για μένα η korg σε σχέση με την tonelab είναι ότι στην Korg, απ' ότι φαίνεται, μπορείς να συνδυάσεις wah και fuzz κάτι που στην tonelab δεν μπορείς) υπάρχει κάποιος επί της ουσίας λόγος να προτιμήσει κάποιος την tonelab, δεδομένης και της διαφοράς τιμής που έχουν (104 ευρώ στο thomann και 177 !! ευρώ στο dv247);

 

Υπάρχει δηλ. ουσιαστική διαφορά στον ήχο, στο θόρυβο που πιθανόν έχουν, στην αλλοίωση του χαρακτήρα του ενισχυτή κλπ;

 

Αν είναι όντως ίδιες γιατί -εδώ στο Noiz- η tonelab χαίρει τέτοιας εκτίμησης ενώ η Korg όχι;

 

Υ.Γ. Έχω διαβάσει τα περισσότερα από τα ...άπειρα θέματα που έχουν γραφεί για την tonelab, πολύ λίγα όμως έχουν γραφεί για τη σύγκριση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση ουτε στον ΗΧΟ ουτε στη λειτουργικοτητα (τις εχω τεσταρει πλαϊ πλαΪ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση ουτε στον ΗΧΟ ουτε στη λειτουργικοτητα (τις εχω τεσταρει πλαϊ πλαΪ)

 

Μιας και τις έχεις τεστάρει πλάι πλάι, όσο αφορά στον ήχο, δεν έχουν ουδεμία σχέση σε όλα; σε κάποια εφέ συγκεκριμένα; η korg είναι χάλια; κάτι πιο συγκεκριμένο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου