Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καλώδιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έχω αλλάξει 2 καλώδια μεσα σε μισό χρόνο(αυτά που συνδέεις κιθάρα με αμπ).Μπορώ να κάνω κάτι για να λείτουργήσει το καλωδιο?(δεν έχω ήχο αν και μερικές φορές πιάνει σήμα αλλα αν κουνηθώ το χάνει).μήπως χρειάζεται καθάρισμα ξέρω γώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κοπεί σε κάποιο σημείο και όποτε του έρθει κάνει επαφή

 

η μόνη λύση είναι να μην πατάς τα καλώδια σου και να αγοράζεις

ανθεκτικά καλώδια που σημαίνει ότι θα δίνεις κάτι παραπάνω αλλά

θα σου κρατάνε

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί από κάποιο τράβηγμα να έχει ξεκολλήσει κάποια επαφή σε κάποια από τις άκρες του καλωδίου... Τα πιο πολλά είναι βιδωτά, και ανοίγουν... Αν ανοίγει, δες πως ήταν κολλημένς οι επαφές (άνοιξε κάποιο που δουλεύει, για να δεις), και ξανακόλλα τες... Κολλητήρι-καλάι, δεν είναι καθόλου δύσκολο

 

Αν έχει κοπεί στη μέση, μπορείς να βάλεις το ένα άκρο εκεί που κόπηκε, αλλά θα χάσεις το μισό καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κοπεί στη μέση, μπορείς να βάλεις το ένα άκρο εκεί που κόπηκε, αλλά θα χάσεις το μισό καλώδιο...

Ή μπορείς με την βοήθεια ενός ξυραφιού να ανοίξεις το σημείο που έχει κοπεί, και με τιν βοήθεια μιας μονοτικής ταινίας (ή θερμοσυστελόμενου καλύτερα) ένα περίσιο καλώδιο περίπου στο πάχος του μέσα, και του κολλητηριού - καλάι, να το επισκευάσεις μόνος σου. Αργότερα κάνεις μια πλεξούδα το μπλεντάζ και μονώνεις.

 

αν και δεν πιστεύω να φταίει τόσο το καλώδιο γιατί είναι ομοαξονικό κ δεν κόβεται εύκολα από μέσα. οπότε ή τσέκαρε τις υποδοχές αν είναι καλά κολλημένες (για να σιγουρευτείς κάνε νέες κολλήσεις) και τσέκαρε και την υποδοχή στην κιθάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου χαλασαν 2 και τελικα τα ανοιξα και ειχε ξεκολλησει η το ενα καλωδιο απο την επαφη του jack και τα κωλησα και ειναι οκ αυτο συμβαινει συνηθως οταν τα στραβωνεις πολυ στην ακρη .ΠΧ αν καθεσε και το βησμα ειναι  στο κατω μερος κα ακουμαει και στραβωνει οταν καθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορείς με την βοήθεια ενός ξυραφιού να ανοίξεις το σημείο που έχει κοπεί, και με τιν βοήθεια μιας μονοτικής ταινίας (ή θερμοσυστελόμενου καλύτερα) ένα περίσιο καλώδιο περίπου στο πάχος του μέσα, και του κολλητηριού - καλάι, να το επισκευάσεις μόνος σου. Αργότερα κάνεις μια πλεξούδα το μπλεντάζ και μονώνεις.

 

αν και δεν πιστεύω να φταίει τόσο το καλώδιο γιατί είναι ομοαξονικό κ δεν κόβεται εύκολα από μέσα. οπότε ή τσέκαρε τις υποδοχές αν είναι καλά κολλημένες (για να σιγουρευτείς κάνε νέες κολλήσεις) και τσέκαρε και την υποδοχή στην κιθάρα σου.

 

Αμα θελει πραγματικα να ελενξει τι φταινει ξεβιδωσε τα καπακια απο τα jacks και παρε ενα ομομετρο με μετρα πανο στο καλωδιο οχι σην επαθης κουνατο και τραβα κιολας να σιγουρευτεις και δεν εχει απιρη αντισταση τοτε φταινε οι ενωσεις στις επαφες των jacks κολλα οποιο εχει προβλημα για να βρεις πιο μετρα στο καλωδιο τις εσωτερικης επαφης και στο jack το μερος που μπαινει μεσα στην κιθαρα-ενισχυτη (PROBLEM SOLVED)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε να τα τυλιγεις-ξετυλιγεις & αγορασε ποιοτικα και καλοφτιαγμενα καλώδια (δεν χρειαζεται να δωσεις μια περιουσια) και δεν θα σου χαλασουν ποτε (εχω καλωδια απο το ..1986 που ακομα λειτουργουν μια χαρα.... ;) ).

 

http://www.gearwire.com/cable-wrap-redux.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου