Προς το περιεχόμενο

roland d-110 δεν εχω ηχο!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

>:(Καλημερα αγαπητα μελη του noiz εχω ενα προβλημα με ενα μου synth το roland d-110 το ειχα αρκετο καιρο χωρις να το χρησιμοπειο και χτες που το συνδεσα ουτε φωνη ουτε ακροαση ΜΗΔΕΝ επειδη το εχω ξεχασει μηπως ξερει κανεις τι μπορει να εχει???????????????η να ξερει καποιον που τα φτιαχνει????   

 

                                                                                                Ευχαριστω :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιθανον να εχει τελειωσει η μπαταρια που κραταει τις ρυθμισεις και τα preset.

Τα ονοματα των preset φαινονται κανονικα ή εμφανιζονται scrambled ?

Εαν ναι , τοτε ειναι μαλλον θεμα μπαταριας.

Ελπιζω μονο να εχεις καποιο μεταγενεστερο μοντελο γιατι τα πρωτα , αν θυμαμαι καλα, ειχαν την μπαταρια κολλημενη στο pcb. Αν εχεις καποια στοιχειωδη γνωση απο επισκευες/κολλησεις  δεν θα εχεις προβλημα να το φτιαξεις μονος σου.

Σε περιπτωση που ειναι η μπαταρια και ειναι οντως κολλημενη στο pcb προτεινω να εγκαταστησεις μια βαση μπαταριας ( μπορεις να βρεις απο ενα παλιο motherboard ) ετσι ωστε να ειναι ευκολη η μελλοντικη αντικατασταση της.

Επισης προτεινω μπαταρια λιθιου και οχι τις κλασικες επαναφορτιζομενες , γιατι με την παροδο του χρονου σκανε και τα υγρα του διαβρωνουν / καταστρεφουν το pcb.

 

Y.Σ. Προτου κανεις οτιδηποτε, δοκιμασε να κανεις ενα hardware reset, αν και δεν νομιζω να λυθει το προβλημα :

 

To reset the D-110 to factory state, including all the Internal Tones, press

<Enter> and <Write/Copy> and hold them in, then turn on the power.  Be

warned though that you should save anything you want to keep first.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου