Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητων στην RG Prestige 2570


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι μου γεια σας! Εδω κ 2 χρονια περιπου παιζω με μια Ibanez RG Prestige 2570.Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος σε all around χρηση αλλα θα ηθελα να ξερω αν θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα αλλαζοντας τους μαμισιους DiMarzio κ βαζοντας καποιους αλλους. Παιζω ολα τα ειδη μουσικης με εμφαση στο classic rock k μεταλ καμμια φορα. Ποιοι μαγνητες νομιζεται πως θα βελτιωναν τον ηχο? Παιζω με εναν classic 30 λαμπατο κ εχω την εντυπωση πως θα μπορουσαν να βγουν τουλαχιστον πιο γλυκα καθαρα! Ευχαριστω!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα πηρε ενας πολυ καλος μου φιλος τον dimarzio breed για γεφυρα και εχει μια 1570. Δεν ξερω ποσο κοντα βρισκονται οι κιθαρες σας μεταξυ τους αλλα ο συγκεκριμενος μαγνητης εκανε απιστευτη διαφορα στην δικη του κιθαρα.

Δεν ξερω και ποιους απο τους μαγνητες χρησιμοποιεις (εκτος και αν τους χρησιμοποιεις ολους) και δεν σε ικανοποιουν, αλλα ενα σετ απο medium output dimarzio θα σε καλυψει.

Για τα καθαρα που λες μαλλον θες εναν καλο single cοil

Στο site της dimarzio εχει προτασεις αναλογα με το τι θες να διορθωσεις, διαλεγεις τυπο κιθαρας κλπ και τυπο προβληματος και σου δινει προτασεις, ετσι βολευτικε και ο φιλος μου και πολυ πιθανο να βοηθηθεις και εσυ αρκετα, πιξε μια ματια και πες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κουσα πρόσφατα τους D-Activator της Dimarzio και ψιλοέπαθα πλάκα. Εγώ στη νέα μου Ibanez αυτούς θα βάλω.

 

http://www.guitarworld.com/article/dimarzio_d_activator_dp220_and_dp219_pickups

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης σου ειναι καινουργιος? Ξεχασα να σε ρωτησω πριν. Αν ειναι καινουργιος πολυ πιθανο να θελει στρωσιμο και το ηχειο αλλα και οι λαμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι αξίζει να αλλάξεις τους ήδη πολύ καλούς μαγνήτες που έχει η 2570 και να βάλεις τους deactivator. Θα δεις μικρή διαφορά και μόνο αν παίζεις καρφί σε λαμπάτο ενισχυτή χωρίς πετάλια κτλ. Οι μαγνήτες που φοράει αυτή η κιθάρα είναι πολύ καλοί για κάθε είδους rock-metal παιξίματα και δεν πιστεύω ότι θα δεις διαφορά ανάλογη των χρημάτων που θα κοστίσει η όλη ιστορία. Εκτός βέβαια αν πας σε κάτι αρκετά διαφορετικό του τύπου SD Invader, Dimebucker, Bare Knuckle Warpig κτλ.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω καταρχην για την καλωσυνη που ειχατε να απαντησετε στο ερωτημα μου!! Το μικροβιο της αλλαγης των μαγνητων μου μπηκε διαβαζοντας καποιο ποστ σε ξενο φορουμ οπου προτειναν την αλλαγη των μαμα μαγνητων χωρις να προσδιοριζουν τυπο νεου μαγνητη. Ο classic 30 που χρησιμοποιω ειναι στρωμενος ισως μονο να χρειαζεται αλλαγη το blue marvel που φοραει με το vintage της celestion. Το μονο πεταλι που χρησιμοποιω ειναι το silver dragon της rocktron για overdrive. Επειδη ειστε πιο εμπειροι κ γνωστες του αντικειμενου γι αυτο ηθελα να παρω μια γνωμη προτου ξοδεψω χρηματα που δεν μου περισσευουν αλλωστε.Βασικα για καθαρα χρησιμοποιω τον διπλο στο neck κ για lead τον διπλο στην γεφυρα. Ο μεσαιος μονος δεν νομιζω πως προσθετει κατι ιδιαιτερο.Με ολα αυτα που μου γραψατε θα το ξανασκεφτω το θεμα , θα κανω ερευνα στο internet κ δεν θα βιαστω. Σας ευχαριστω κ παλι!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς πιο κλασσικό ροκ Seymour Duncan Jeff Beck για bridge και Seymour Duncan Jazz για neck. Κλασσική συνταγή. Πολύ καλοί ήχοι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου