Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Rode NT1a


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα και εγώ ο έρμος ένα νέο μικρόφωνο να ακούγομαι κάπως καλύτερα στις ηχογραφήσεις, αλλά μας βγήκε πολύ μιγιάγκικτο.

Την πρώτη φορά που το έβγαλα από την κούτα δούλεψε κανονικά.

Την δεύτερη φορά για να δουλέψει πέρασε πάνω από μισή ώρα. Το είχα εκτός κούτας, καλύμμένο με το πουγκί.

Την τρίτη φορά, σήμερα δλδ, πάλι δεν δουλεύει.

Τηλεφωνώ στον Νάκα (είναι το επίσημο σέρβις) και μου λέει ότι είναι σε κατάσταση mute, πιθανότατα λόγω υγρασίας στον χώρο μου (75% έχω), και ότι να το βγάλω λίγο για ηλιοθεραπεία ώστε να στρώσει. Να του βάλω και αντιηλιακό ή να το στείλω από 'κει που ήρθε και να πάνω κανένα μαύρου χρώματος, ηλιοκαμμένο από την μανα του, που δεν θα έχει θέμα με την υγρασία?

 

edit: μόλις τώρα δούλεψε. 25 λεπτά χρονομέτρησα...

edit2: άκυρο... ξανασταμάτησε να δουλεύει...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://mojaveaudio.com/faq/what-effect-does-temperature-or-humidity-have-on-my-mic/#:~:text=Extreme temperatures and high humidity,a loss in frequency response.

 

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

75% έχω

 

 

ρε συ αυτο δεν ειναι στουντιο, αυτο ειναι ενυδρειο.  

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω... παραλιακά μένω. Οι αφυγραντήρες δουλεύουν υπερωρίες.

 

Να το αποθηκεύω μέσα στο πουγγί μαζί με τους κρυστάλλους, ή να χρησιμοποιώ και το νάυλον σακουλάκι μαζί με το πουγγί?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχω ΝΤ1Α 2 χρόνια και δε μου έχει συμβεί ΠΟΤΕ αυτό, και δεν είχα πάντα αφυγραντήρα...

 

Ποση υγρασια εχεις στον χωρο σου, και πως το αποθηκευεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργη τα πυκνωτικά με την υγρασία αλλάζουν συμπεριφορά , γενικά η υγρασία επηρεάζει τον ήχο .

Καλό είναι να το βάζεις μέσα στην θήκη του , σε ένα συρτάρι με 1-2 φακελάκια silica . 

Δεν μου αρέσει που σταμάτησε πάλι να δουλεύει .

 

Επεξεργασμένο από panGS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Superfunk είπε

https://mojaveaudio.com/faq/what-effect-does-temperature-or-humidity-have-on-my-mic/#:~:text=Extreme temperatures and high humidity,a loss in frequency response.

 

 

 

ρε συ αυτο δεν ειναι στουντιο, αυτο ειναι ενυδρειο.  

Μάλλον σε Ναυτίλο μου κάνει....

Πως ζείτε βρε με 75%?

Εγω έχω 48 με 50 συνήθως και όταν πάει 60 βάζω αφυγραντήρες και καλοριφέρ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panGS είπε

Γιώργη τα πυκνωτικά με την υγρασία αλλάζουν συμπεριφορά , γενικά η υγρασία επηρεάζει τον ήχο .

Καλό είναι να το βάζεις μέσα στην θήκη του , σε ένα συρτάρι με 1-2 φακελάκια silica . 

Δεν μου αρέσει πως σταμάτησε πάλι να δουλεύει .

 

 

Θα δοκιμάσω πλέον να το αποθηκεύω μαζί με αφυγραντικά φακελάκια. Το είχε χύμα στο σαλόνι.

Προφανώς έχει συσσωρεύσει πολλή υγρασία. Το έκλεινα με το ναυλον σακουλάκι και τους κρυσταλλους μεσα, και εντός 2 λεπτών δουλεύει. Αφαιρώ το σακουλάκι, ξεκινώ να ηχογραφώ και μετά από 2 λεπτά σταματά. Ξανά σακουλάκι για 10 λεπτά. Μετά ηχογραφώ για διπλάσιο χρόνο, και στοπ πάλι.

Άρα, πρέπει να κάτσω να του αφαιρέσω όλη την υγρασία και να το τσεκάρω μετέπειτα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαλα κάτω από μια μικρή λάμπα αλογόνου για κάνα 20λεπτο και κατάφερα να ηχογραφήσω ένα κομματι ολάκαιρο...

Το έχω φυλάξει μέσα στο νάυλον σακούλι με τους κρυστάλλους, και όλο μέσα στο πουγγι. 

Θα το δοκιμάσω πάλι αύριο....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου