Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Rode NT1a


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω συνήθως είχα το tracer δίπλα μου στον βραχίονα έτοιμο. Αλλά σε κάποια φάση είπα, ρε συ τι πλήρωσα το rode, για να έχω και να ηχογραφώ καθημερινά με το tracer?

Οπότε το έχω πλέον στημένο δίπλα μου 7/24, αλλά πάντα με την κουκούλα, τα 48 τα βάζω μόνο όταν χρειάζεται, αλλά είπαμε δεν ανεβάζω πάνω από 60%. Στο 63% έχω δυσφορία ο ίδιος.

Ίσως πρέπει να αρχίσω να το βάζω στο συρτάρι πάντως.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ποση υγρασια εχεις στον χωρο σου, και πως το αποθηκευεις?


Έχω μόνιμα πάνω το "πουγκί" του, και δε το αποσυνδέω ποτέ. Το σπίτι φτάνει 85% υγρασία τα πρωϊνά, έχει φτάσει και παραπάνω, αλλά δεν έκατσα να κάνω κάποια ηχογράφηση τότε. Υπήρχαν βράδια που είχα σίγουρα 65-70% και το χρησιμοποιούσα κανονικά. Σε φάση, έχω πάθει πλάκα που λες ότι κλείνει, δε το ήξερα καν ότι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξήγησαν στον Νάκα ότι κάνει μπαίνει μόνο του σε mute mode όταν υπάρχει πολλη υγρασία εσωτερικά. Τους φάνηκε φυσιολογικό.

 

Θα φανεί στην επόμενη ηχογράφηση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

το βάζεις κάπου δίπλα σε ένα λαμπατέρ

Δοκιμάσα την soft λύση. Εάν δω ότι δε λειτουργεί, θα πάω σε πιο extreme λύσεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Περίεργα πράγματα 🤔

 

Τελικά, Μανώλη, δεν ήταν περίεργα τα πράγματα...

 

24 ώρες πριν αποθηκευσα το μικρόφωνο μέσα στο νάυλον σακούλι, μαζί με τους κρυστάλους, και όλο μέσα στο πουγγί. Δεν το έβαλα σε κάποιο συρτάρι, αλλά το άφησα πάνω στο γραφείο με τον υπολογιστή. Χθες βραδυ το έβγαλα και δούλεψε κανονικά. Σήμερα, το είχα 1 ώρα συνδεδεμένο και δούλευε κανονικά.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να το αποθηκεύω μέσα στο νάυλον, ώστε να μην μπαίνει υγρασία μεσα, και εντός του ναύλον να έχω τους κρυστάλλους ώστε να απορροφούν την υπάρχουσα υγρασία. Το πουγγί είναι για ομορφιά...

 

Θα κάνω κι άλλες δοκιμές επόμενες ημέρες. Εάν μου το ξανακάνει νούμερα, έστω και για δείγμα, επόμενη βδομάδα το επιστρέφω. Η εκτίμηση μου είναι ότι δεν θα το ξανακάνει. Απλά έπρεπε να ακουλουθήσω τις οδηγίες, εξαρχής, που μιλάνε για αποθήκευση μαζί με κρυστάλλους. Και φυσικά ο τεχνικός του Νάκα είχε απόλυτο δίκιο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να βάλω υποψίες, αλλά ένα search για Mute mode στο νετ δεν έδωσε κάποιο αποτέλεσμα.

Μιλάνε για θέματα υγρασίας γενικά, αλλά ίσως αυτή είναι εσωτερική πληροφορία του σέρβις τους.

Εχε το στα υπόψη πριν πάρεις αποφάσεις.

Ή ψάξε περισσότερο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 15 χρόνια που έχω το ΝΤ1 χύμα έξω το έχω στη βάση του και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. 

Βέβαια μένω στο κέντρο της Αθήνας όπου βλέπουμε την υγρασία με το κυαλι.

Αλλά και στο Βερολίνο που έχω ένα δεν είχα ποτέ πρόβλημα, βέβαια εκεί μενω σε altbau με 1 μέτρο πάχος πέτρινο τοίχο και θέρμανση ινφερνο

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου