Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Rode NT1a


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Κάτι ειπώθηκε όμως για προβλήματα γενικά στο ΝΤ1-Α, οπότε ρωτάω όποιον είχε παρόμοιο μικρόφωνο αν του έχει βγει τίποτα ανησυχητικό..

 

 

Οπως ειδες και στις απαντησεις μας το προβλημα του ΟΡ ειναι απλα πρωτακουστο. Οφείλεται δε στο γεγονος οτι δεν κατοικεί σε σπιτι αλλα σε ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ. 😂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 3
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και σημερα ηχογραφω κανονικα, χωρις προβληματα. Ολα καλα, οπως φαινεται.

 

Για καλο και για κακο παρτου ενα τετοιο να σου βρισκεται...

 

Αποτέλεσμα εικόνας για μασκα και αναπνευστηρασ

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

Άσχετο-σχετικό:

 

Είμαι έτοιμος να πάρω NT1 (πολύ κοντινό με το ΝΤ1-Α) για να ηχογραφώ ακουστικά όργανα.

Υγρασία δεν έχω και το άλλο condenser που έχω δεν είχε ποτέ πρόβλημα (κανενός είδους - Sennheiser φωνής είναι).

 

Κάτι ειπώθηκε όμως για προβλήματα γενικά στο ΝΤ1-Α, οπότε ρωτάω όποιον είχε παρόμοιο μικρόφωνο αν του έχει βγει τίποτα ανησυχητικό.. (πάντως ο Νάκας 2 χρόνια εγγύηση δίνει).

 

Και κάτι άλλο, η βάση που δίνουνε μαζί με το ΝΤ1 (βάση SM-6) είναι αρκετή για να κάνεις βασική δουλειά, τοποθετώντας το π.χ. πάνω σε ένα τραπεζάκι με κάποιο κλίση αν χρειαστεί;

 

 

η βαση αυτή είναι για τριποδα ή βραχίονα.

Ίσως και για επιτραπέζιο σταντ αν έχεις. Από μόνη της όχι. Γενικά θα απέφευγα τοποθέτηση σε τραπέζι.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιτραπέζιο μικρό σταντ δεν κάνει, εάν το τοποθετήσεις μαζί με την αράχνη. Το κέντρο βάρους είναι εκτός και πέφτει συνέχεια. Χωρίς αράχνη είναι οκ.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι λέτε ότι δε κάνει η βάση, αλλά εγώ την έχω βάλει ανάποδα μέχρι να πάρω βραχίονα... 😅

Κάποια πακέτα NT1 (στο Σκρουτζ που είδα) έχουν άλλη βάση, την SMR, όχι την SM6 - και αυτή δε μπαίνει σίγουρα έτσι!

IMG_20210211_110713.jpg

IMG_20210211_110749.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Όλοι λέτε ότι δε κάνει η βάση, αλλά εγώ την έχω βάλει ανάποδα μέχρι να πάρω βραχίονα... 😅

Κάποια πακέτα NT1 (στο Σκρουτζ που είδα) έχουν άλλη βάση, την SMR, όχι την SM6 - και αυτή δε μπαίνει σίγουρα έτσι!

IMG_20210211_110713.jpg

IMG_20210211_110749.jpg

 

 

You are a certified GENIUS!

  • Like 1
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνομιλία με Rode:

 

Hallo. Few days ago I bought an NT1a microphone. I cannot work with it properly, because it has very low signal, although phantom power is on (I own an audient ID4 audio interface). The first time I put it out of the box, it was working without problems. Next day it was not working.
I did read on web that high humidity may cause some problems. Humidity on the room is 75%. Is this low signal status might be some kind of "safe mode" due to high levels of humidity?

 

Hi Giorgos
Thanks for getting in touch and very sorry to hear about the issue you are experiencing.
Can you please confirm your current setup and confirm that when you use the microphone on another input source with a different cable, does the problem persist?
Also, if possible, are you able to provide an audio example of the fault you are experiencing?
All of this information will help me determine the fault and how to resolve the issue.

 

My current setup is rode->id4->cakewalk. I did try two other condenser microphones with the same cable and they were working just fine. I also tryied a second cable, just to be sure. The signal was too low and I had to raise the levels of id4's input to full. Still the levels were very low, and there was barely a signal recorded. At the time, and for the first days, the nt1a was resting plugged and ready on the stand, with the cloth bag over it, for protection. It never worked. 
After internet search, I read about moisture on the capsule, so I placed it in the small plastic bag with the crystals, for about 10 minutes. Then it started to function well for some seconds, until the levels were starting to fade again. I left it one hour with the crystals, and for 5 minutes I was recording just fine. So I started to park it inside the naylon bag with the crystals. So far, I haven't met  any dysfuctions. And I did not have the chance to record at the time it was faulty, as I had no reason to.
 
Hi Giorgos,
Thanks for getting back in touch and providing this information.
Given your location, I would recommend reaching out to our local representative as it sounds like your NT1-A has a capsule fault, in which case, we would be more than happy to provide your unit with an assessment. 
They will be able to further assess and assist with this issue, as they work on behalf of RØDE and manage all service and warranty claims for Greece
The local distributor is:
Philippos Nakas
19km Leoforos Lavriou
Peania, Attiki, 190 02
Greece
2106686000
[email protected]
www.nakas.gr
I have alerted Philippos Nakas that you've contacted us, and they will be pleased to offer you fast and efficient service to have this issue resolved.
We'll close this ticket for now, however if you need further help, or are not able to get a timely response from our local representative, please get back in touch with us directly.

 

 

 

Εν τέλει, το μικρόφωνο δουλεύει κανονικότατα. Το χρησιμοποιώ πολύ συχνά και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Μάλλον είχε κολλήσει λίγη υγρασια στη κάψουλα και μόλις απομακρύνθηκε, το μικρόφωνο ήρθε στα συγκαλά του.

Πριν 10 μέρες το αγόρασα. Να το στείλω για επισκευή, να το επιστρέψω και να ζητήσω καινούριο, ή να κάτσω στα αυγά μου και εάν τυχον μου ξαναδημιουργήσει θέμα να το στείλω στο σέρβις??

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου