Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Rode NT1a


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

δεν θέλω να βάλω υποψίες, αλλά ένα search για Mute mode στο νετ δεν έδωσε κάποιο αποτέλεσμα.

Μιλάνε για θέματα υγρασίας γενικά, αλλά ίσως αυτή είναι εσωτερική πληροφορία του σέρβις τους.

Εχε το στα υπόψη πριν πάρεις αποφάσεις.

Ή ψάξε περισσότερο.

 

Έκανα κάμποσο ψάξιμο στο νετ. Δεν βρήκα κάτι για safe mode ή mute κλπ. Αυτό που βρήκα ήταν ότι καποιο είχαν ακριβώς την ίδια εμπειρία με εμένα, και ακόμα περισσότεροι ειχαν γενικότερα προβλήματα με την υγρασία.  Είναι, όντως, πολύ ευαίσθητα στην υγρασία, και χρειάζονται σωστή αποθήκευση (εφόσον υπάρχει θέμα με υγρασία).

 

Αυτό που επίσης ανακάλυψα, και δεν το είχα ψάξει διότι νόμιζα ότι δεν υπήρχει λόγος να το ψάξω, ήταν ότι γενικότερα πρόκειται για πολύ προβληματικά μικρόφωνα. Ίσως γι' αυτό δίδουν 10 χρόνια εγγύηση. Παντού νήματα για δυσλειτουργίες. Εάν το έψαχνα, πιθανόν να αγόραζα προιόν από άλλη εταιρεία.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Τελικά, Μανώλη, δεν ήταν περίεργα τα πράγματα...

Είναι περίεργα. Άλλα πυκνωτικά μικρόφωνα, πολύ πιό ακριβά,  τα έχουμε χύμα έξω και ποτέ δεν παρουσίασαν τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "περίεργο" είναι κάτι το σχετικό. Εάν όλα τα ΝΤ1a έχουν προβληματική συμπεριφορά με την υγρασία, τότε δεν είναι περίεργο. Από την άλλη, θα ήταν περίεργο να συμβαίνει αυτό μονο με τα rode και όχι με αντίστοιχα μικρόφωνα άλλης εταιρίας...

 

Στην Αθήνα (νομίζω από Αθήνα είσαι) δεν έχετε πολλή υγρασία γενικότερα. Πολύ ξηρό κλίμα και θα μου έκανε εντύπωση να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα εκεί. Αλλά ποτέ μη λες ποτέ...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Από την άλλη, θα ήταν περίεργο να συμβαίνει αυτό μονο με τα rode και όχι με αντίστοιχα μικρόφωνα άλλης εταιρίας...

Αυτό ακριβώς εννοώ.

 

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στην Αθήνα (νομίζω από Αθήνα είσαι) δεν έχετε πολλή υγρασία γενικότερα. Πολύ ξηρό κλίμα και θα μου έκανε εντύπωση να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα εκεί.

Ναι, Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Έκανα κάμποσο ψάξιμο στο νετ. Δεν βρήκα κάτι για safe mode ή mute κλπ. Αυτό που βρήκα ήταν ότι καποιο είχαν ακριβώς την ίδια εμπειρία με εμένα, και ακόμα περισσότεροι ειχαν γενικότερα προβλήματα με την υγρασία.  Είναι, όντως, πολύ ευαίσθητα στην υγρασία, και χρειάζονται σωστή αποθήκευση (εφόσον υπάρχει θέμα με υγρασία).

 

Αυτό που επίσης ανακάλυψα, και δεν το είχα ψάξει διότι νόμιζα ότι δεν υπήρχει λόγος να το ψάξω, ήταν ότι γενικότερα πρόκειται για πολύ προβληματικά μικρόφωνα. Ίσως γι' αυτό δίδουν 10 χρόνια εγγύηση. Παντού νήματα για δυσλειτουργίες. Εάν το έψαχνα, πιθανόν να αγόραζα προιόν από άλλη εταιρεία.

 

 

Αν ηταν προβληματικα δεν θα έδιναν 10 χρονια. Παντως τουλαχιστον εδω οσοι τα εχουν δεν εψουν θεμα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη 75% υγρασια εχω μονο στο μπανιο για 10 λεπτα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Απο την αλλη 75% υγρασια εχω μονο στο μπανιο για 10 λεπτα

 

Έχω δύο αφυγραντήρες και δουλεύουν, κυρίως το βράδυ, και εναν την ημέρα.

Αυτή την εποχή δεν μπορω να ρίξω την υγρασία κάτω από 60 με τίποτα.

Και την άνοιξη που ζεσταίνει ο καιρός και η υγρασία εξατμίζεται από τα ντουβάρια, τα πράγματα είναι χειρότερα. 

Ευτυχώς μετακομίζω σε κάνα δυο μήνες...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πάρα πολύ.

Εγώ από 55 και πάνω αρχίζω και παίρνω μέτρα.

Δεν θα μπορούσα να ζήσω. Να φανταστεις πριν βάλω αέριο και όταν είχα θέμα με τον καυστήρα πετρελαίου είχα πάρει αφυγραντήρα για να το ρίχνω όταν κάποιες μέρες έφτανε στο 60. Υπάρχουν μέρες χειμώνα με βαρδάρη κλπ που πέφτει στο 35. Και τότε αναγκάζομαι να βάζω κατσαρόλες με νερό να βράζουν.

Πάντως κανένας τρελλός δεν θα δώσει 10 χρόνια εγγύηση. Ή γουστάρουν να διορθώνουν κάψες ή κάτι άλλο παίζει. 

Πάντως και εγώ έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά που εκπλήσσομαι, όπως επίσης εκπλήσσομαι πώς δεν τα διάβασα και εγώ πριν το πάρω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτή την εποχή δεν μπορω να ρίξω την υγρασία κάτω από 60 με τίποτα.

Για να πω την αλήθεια, α) δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το συγκεκριμένο μικρόφωνο και β) στον χώρο που υπάρχουν τα μικρόφωνα δεν νομίζω να υπάρχει τόσο υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου