Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για σύνδεση καμπινών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά  :)

 

Μια ερωτησούλα έχω σήμερα.Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο ψαχτήρι οπότε ας μπώ στο ψητό ,ελπίζοντας ότι δεν ερωτώ ανοησία.

 

Προσφάτως απέκτησα τον eden na320.Είναι κεφαλή που δίνει 200 watt στα 8ohm και 320 στα 4ohm.

 

Κοιτάω διάφορες 8άρες καμπίνες στα 200-300 watt που φαίνοται να ταιριάζουν γάντι στα γούστα μου όμως στο μέλλον θα ήθελα να τις συνδέσω και με άλλες.

 

Αν λοιπόν συνδέσω δύο 200άρες των 8ohm παράλληλα τότε,η συνολική αντίσταση πέφτει στα 4ohm και ο eden θα δίνει 320 watt σε αυτές.

 

Συμπέρασμα:Δεν θα τα αντέξουν σωστά;Συνεπώς κοιτάω 350 watt τουλάχιστον η καθε μία; 

 

*Αν ο συλλογισμός μου είναι ορθός ακούω προτάσεις για 2x10 και μια 1x12.

 

Ευχαριστώ!!

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπόν συνδέσω δύο 200άρες των 8ohm παράλληλα τότε,η συνολική αντίσταση πέφτει στα 4ohm και ο eden θα δίνει 320 watt σε αυτές.

 

Θα δώσει 320 και στις δύο μαζί, 160 στην κάθε μία αν είναι ίδιες --> μια χαρά θα είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσει 320 και στις δύο μαζί, 160 στην κάθε μία αν είναι ίδιες --> μια χαρά θα είσαι

 

Aχά...ευχαριστώ πολύ!

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον eden nc 115 που είναι 250watt(όταν συνδεθεί και δεύτερη καμπίνα 8 οhm) καθώς και μία καμπίνα eden 4x10 στα 8. Παίζουν ΑΨΟΓΑ και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Προχώρα άφοβα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου