Προς το περιεχόμενο

Mastering free


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας έπεσα επάνω σε αυτό

 

 

 

Και θα ήθελα μια γνώμη από τους ειδικούς του φόρουμ .

Μπορεί κάποιος ερασιτέχνης ακολουθώντας την φιλοσοφία αυτή να κάνει κάτι αξιοπρεπές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε ποιά φιλοσοφία αναφέρεσαι; Στο ότι χρησιμοποιεί free plugins ή τη διαδικασία του mastering καθ' αυτή;

 

Ο παρουσιαστής έχει γνώσεις των εργαλείων ηχοληψίας. Γνωρίζει τι είναι φίλτρο, τι είναι Q, τις επιδράσεις και τις αρνητικές συνέπειες. Είτε είναι free είτε όχι.

 

Δεν υπάρχει κάτι μαγικό στη διαδικασία. Στα βασικά πρόκειται για εφαρμοσμένη τέχνη. Αν δεν τα ξέρεις όσο καλό αυτί και να έχεις, πας στα τυφλά. Επίσης δεν έχεις συνολική εικόνα του τι πρέπει να πετύχεις, παρα ακολουθείς ένα τυφλοσούρτη.

 

Σε γενικές γραμμές, ναι. Ακολουθεί μια πιθανή διαδικασία mastering. Λείπει το τεχνικό background και γι αυτό δεν απευθύνεται σε αρχάριο. Είναι ένα ενδιαφέρον tutorial αν και πλατειάζει σε πολλά σημεία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να καταλάβω εάν ο τρόπος που ακολουθεί είναι σωστός ,δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το κρίνω.

Και εάν τα εργαλεία που χρησιμοποιεί είναι τα κατάλληλα .

Γνωρίζω ελάχιστα για το mastering και προσπαθώ να βελτιώσω τις μίξεις μου οπότε χρειάζομαι έναν τυφλοσούρτη για να ξεκινήσω την προσπάθεια και αναρωτιέμαι εάν αυτός έχει βάση.

Για παράδειγμα αυτό με την σύγκριση του reference είναι κάτι που φαίνεται κάπως μπακαλίστικο αλλά εάν λειτουργεί .

Το διάβασμα στην θεωρία του mastering μου έχει φέρει μια σύγχυση και χρειάζομαι κάτι ποιο χειροπιαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χώρος σου έχει κάποια υποδομή? ο εξοπλισμός σου? και το τελευταίο που είναι και το σημαντικότερο! θες όντως να κάνεις mastering ή θες άπλα να πειραματιστείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χώρος σου έχει κάποια υποδομή? ο εξοπλισμός σου? και το τελευταίο που είναι και το σημαντικότερο! θες όντως να κάνεις mastering ή θες άπλα να πειραματιστείς?

 

Θέλω να κάνω τις μίξεις μου να ακούγονται σωστά ,το τελικό αποτέλεσμα να με ικανοποιεί.

Τίποτε παραπάνω από αυτό.Και μέσα από την διαδικασία να μάθω και πέντε πράγματα.

Ο χώρος μου δεν είναι διαμορφωμένος για στούντιο αλλά ένα ζευγάρι monitors έχω ,και ένα ζευγάρι συμπαθητικά ακουστικά .

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ενώ όλα τα όργανα μόνα τους ακούγονται άψογα ηχογραφημένα, το τελικό αποτέλεσμα βγαίνει μπουκωμένο,όχι μόνο από ένταση .

 

Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα γούστου και αυτιού αλλά ξέρω ότι πολλές φορές εάν δεν έχεις γνώσεις το γούστο σου και το αυτί σου περιορίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολη δουλεια απο αρχαριο το Mastering θελει αρκετες γνωσεις και εμπειρια θεωρω! Ξεκινα με κατι απ'αυτα κατω τουλαχιστον να βελτιωσεις τις μιξεις σου γιατι ειναι πολυ σημαντικο. Επισης η ηχογραφηση σου πρεπει απο μια αρχη να μην εχει θεματα ωστε να γλυτωσεις κοπο και χρονο.

 

 

http://www.looperman.com/blog/detail/43/10-essential-tips-to-prepare-your-mix-for-mastering

 

http://www.music-production-guide.com/pro-audio-mastering.html

 

http://www.soundonsound.com/sos/sep05/articles/masteringpreparation.htm

 

https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=prepare+your+mix+for+mastering&tbm=vid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ενώ όλα τα όργανα μόνα τους ακούγονται άψογα ηχογραφημένα, το τελικό αποτέλεσμα βγαίνει μπουκωμένο,όχι μόνο από ένταση .

 

Εδω ειναι το προβλημα σου. Περιορισε το φασμα των οργανων γιατι προφανως πιανουν πολυ χωρο στη μιξη το καθενα και μπουκωνει/θολωνει η συνολικη εικονα, το να ακουγεται μονο του τελειο δε λεει κατι, ολα μαζι λειτουργουν και ετσι πρεπει να τα μιξαρεις οχι σολο. Μαλλον χρειαζεσαι να δουλεψεις στη μιξη περισσοτερο παρα στο μαστερινγκ, το μονο που θα σου κανει στην προκειμενη ειναι να εντεινει το προβλημα με το να το φερει στην επιφανεια, οσο καλυτερη μιξη τοσο λιγοτερη επεξεργασια στο μαστερινγκ ειναι ο κανονας. Αν εχεις τη δυνατοτητα φτιαξε το χωρο σου ακουστικα ναχεις πιο αντικειμενικη αποψη για το τι ακους και δουλεψε δυναμικους επεξεργαστες eq, compression, stereo imaging κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου