Προς το περιεχόμενο

Boss GT-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

 

Πριν λιγες μερες αγορασα μεταχειρισμενη την εν λογω πεταλιερα και θα ηθελα να με βοηθησετε καπως ή να προτεινετε κανενα "tip" για να βγαλω καλο ηχο.

 

Οι συνδεσμολογιες που μπορω να κανω ειναι Κιθαρα-->BossGT8-->Input Ενισχυτη ή Κιθαρα-->BossGT8-->Power Amp Input του ενισχυτη.

 

Αυτα. Οχι πως δεν βρισκω ηχο,εχω κανει 1-2 καλους, αλλα δεν την εχω ψαξει και πολυ ακομα, και για αρχη θα ηθελα μια βοηθεια.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε ένα dvd της Boss/Roland με οδηγίες

 

Ψάξε ένα PDF με τίτλο "boss gt8 brilliance"

 

Πάντως με μια τόσο σύνθετη πεταλιέρα, το διάβασμα δεν θα το αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ενισχυτή έχεις για να σου πω αν αξίζει να την βάλεις μπροστά. Για να εκμεταλλευτείς πλήρως την gt8 βαλτην στο loop return.

Ως τόσο πρεπεθ να επιλέξεις το line/phones στο output της gt και να ρυθμίσεις το input level της κιθαρας ώστε να μην γεμίζει το vu meter της gt.

Αυτή την πεταλιερα πραγματικά την είχα λατρέψει. Με είχε δυσκολέψει στην αρχή αλλά όταν έκανα αυτές τις ρυθμισουλες σωστά άρχισα να βγάζω πολύ καλούς ήχους! Επίσης μου άρεσε η πληθώρα των knobs που σου επιτρέπουν να ρυθμιζεις γρήγορα πολλά πράγματα χωρίς την ανάγκη να μπαίνεις σε βαθιά μενού...

Ότι θες ρωτά με αν και έχω να την δουλέψω χρόνια...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε ένα dvd της Boss/Roland με οδηγίες

 

Ψάξε ένα PDF με τίτλο "boss gt8 brilliance"

 

Πάντως με μια τόσο σύνθετη πεταλιέρα, το διάβασμα δεν θα το αποφύγεις.

 

Εχω ηδη ξεκινησει να το διαβαζω αυτο. Ευχαριστω παντως. Το dvd δεν το βρισκω αλλα θα το ψαξω στην πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ενισχυτή έχεις για να σου πω αν αξίζει να την βάλεις μπροστά. Για να εκμεταλλευτείς πλήρως την gt8 βαλτην στο loop return.

Ως τόσο πρεπεθ να επιλέξεις το line/phones στο output της gt και να ρυθμίσεις το input level της κιθαρας ώστε να μην γεμίζει το vu meter της gt.

Αυτή την πεταλιερα πραγματικά την είχα λατρέψει. Με είχε δυσκολέψει στην αρχή αλλά όταν έκανα αυτές τις ρυθμισουλες σωστά άρχισα να βγάζω πολύ καλούς ήχους! Επίσης μου άρεσε η πληθώρα των knobs που σου επιτρέπουν να ρυθμιζεις γρήγορα πολλά πράγματα χωρίς την ανάγκη να μπαίνεις σε βαθιά μενού...

Ότι θες ρωτά με αν και έχω να την δουλέψω χρόνια...

 

Εχω εναν Marshall Valvestate 8040 ο οποιος οπως προανεφερα δεν εχει loop δυστυχως, επισης οταν βαζω το output σε line/phones βγαινει αθλιος ηχος, λογικα επειδη υπαρχει ηδη καμπινα και μετα ξαναβαζει στην προσομοιωση (?) . Καπως ετσι το εχω φανταστει.

 

Αν και διαβασα οτι παιρνεις το καλυτερο αν το εχεις σε αυτο το output mode, επισης το input και output φροντιζω να ειναι λιγο πανω απο την μεση γυρω στο 70% ετσι ωστε να αποφευγετε το clipping.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την boss-gt 100 και εκανα το εξης.Κατεβασα το librarian editor ετσι ωστε να απλοποιησω στο μυαλο μου το πως λειτουργει το unit.(δοκιμαζε τα παντα σε live χρονο για να κερδισεις....χρονο!)Μετα κατεβασα μερικες....100δες!!!!!!ετοιμα patches απο αλλους χρηστες τα τσεκαρα ολα ενα προς ενα και οσα ηταν κοντα σε αυτο που ηθελα τα κρατουσα και εκανα τις απαραιτητες αλλαγες.Βεβαια οπως προαναφερθηκε το διαβασμα δεν το γλυτωνεις αλλα με ανοιχτο το librarian μπροστα σου και το manual παραμασχαλα απλοποιειται και αυτο.(Και καποια πραγματα μη τα θεωρεις δεδομενα πχ μη δενεις και κομπο οτι για να πετυχεις ηχο mesa πρεπει να βαλεις και προσομοιωση για mesa...@@)

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την boss-gt 100 και εκανα το εξης.Κατεβασα το librarian editor ετσι ωστε να απλοποιησω στο μυαλο μου το πως λειτουργει το unit.(δοκιμαζε τα παντα σε live χρονο για να κερδισεις....χρονο!)Μετα κατεβασα μερικες....100δες!!!!!!ετοιμα patches απο αλλους χρηστες τα τσεκαρα ολα ενα προς ενα και οσα ηταν κοντα σε αυτο που ηθελα τα κρατουσα και εκανα τις απαραιτητες αλλαγες.Βεβαια οπως προαναφερθηκε το διαβασμα δεν το γλυτωνεις αλλα με ανοιχτο το librarian μπροστα σου και το manual παραμασχαλα απλοποιειται και αυτο.(Και καποια πραγματα μη τα θεωρεις δεδομενα πχ μη δενεις και κομπο οτι για να πετυχεις ηχο mesa πρεπει να βαλεις και προσομοιωση για mesa...@@)

 

 

 

 

 

Σημερα κατεβασα κι εγω κατι χιλιαδες patch απο εδω κι απο εκει για το αντιστοιχο "librarian" που εχει η gt-8 (δεν ειναι official προγραμμα σαν αυτο)  Τελος παντων, απο αυριο ξεκιναω δοκιμες και βλεπουμε.

 

Ξερω οτι δεν γλυτωνω το διαβασμα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής σου έχει λούπα στο μπροστινό πάνελ:

PREAMP OUT = SEND

POWER AMP IN = RETURN

Συνδέεις τη GT8 στο POWER AMP IN.

 

Απ' το "OUTPUT SELECT" της  GT8 επιλέγεις  "COMBO RETURN" ή "STACK RETURN" για ν'απενεργοποιηθεί το cab simulator(αν θέλεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να την χρησιμοποιήσεις για τα εφφέ της ή και για τα preamps της;

Γιατί αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις μόνο για τα εφφέ, η πιο ενδεδειγμένη λύση θα έλεγα πως είναι το 4-cable method. Δώσε μεγάλη βάση στο "GT-8 brilliance" και σε ό,τι αναφέρει σχετικά με την εξσιορρόπηση των levels πεταλιέρας & ενισχυτή  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής σου έχει λούπα στο μπροστινό πάνελ:

PREAMP OUT = SEND

POWER AMP IN = RETURN

Συνδέεις τη GT8 στο POWER AMP IN.

 

Απ' το "OUTPUT SELECT" της  GT8 επιλέγεις  "COMBO RETURN" ή "STACK RETURN" για ν'απενεργοποιηθεί το cab simulator(αν θέλεις).

 

Σοβαρα τωρα ? Δηλαδη μπορω να κανω 4CM ? Να 'σε καλα ρε φιλε μου ανοιξες τα ματια πραγματικα. Τωρα πρεπει να βρω αλλα 2 καλωδια. :P

 

Σε περιπτωση 4CM το output ειναι παλι combo/stack return ?

Επισης αυτο που λες (Συνδέεις τη GT8 στο POWER AMP IN με output "return") το εκανα και προσπαθω και καπως ετσι να βγαλω ηχο αν και εχω προβληματα με τις εντασεις εκει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου