Προς το περιεχόμενο

Boss GT-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλεις να την χρησιμοποιήσεις για τα εφφέ της ή και για τα preamps της;

Γιατί αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις μόνο για τα εφφέ, η πιο ενδεδειγμένη λύση θα έλεγα πως είναι το 4-cable method. Δώσε μεγάλη βάση στο "GT-8 brilliance" και σε ό,τι αναφέρει σχετικά με την εξσιορρόπηση των levels πεταλιέρας & ενισχυτή  ;)

 

Φιλε μου, θα ηθελα να εκμεταλευτω την πεταλιερα στο επακρο, ετσι ωστε να βγαλω ωραιο ηχο. Ο ενισχυτης μου IMO εχει ικανοποιητικο για τα αυτια μου βρωμικο, αν δεν τα βρω στην τελικη με τα preamps της GT-8, θα την χρησιμοποιησω για τα εφφε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα στο Brilliance το εξης "bad cables can create troubles".

 

Εγω εχω αλλαξει το ενα απο τα δυο αισχρα καλωδια που ειχα, οποτε μου μενουν αλλα 3 καλωδια για το μεγιστο καλυτερο αποτελεσμα.

 

Αυτα ειναι μια χαρα ετσι ?

 

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133440

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα είναι βασική προϋπόθεση τα καλής ποιότητας καλώδια, πόσο μάλλον στο 4CM.

Το καλώδιο που αναφέρεις είναι εξαιρετικό και μάλιστα είναι από αυτά που σε παλιότερο thread του bossgtcentral προτείνονταν για GT-8 & 4CM (στο send & return του ενισχυτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα είναι βασική προϋπόθεση τα καλής ποιότητας καλώδια, πόσο μάλλον στο 4CM.

Το καλώδιο που αναφέρεις είναι εξαιρετικό και μάλιστα είναι από αυτά που σε παλιότερο thread του bossgtcentral προτείνονταν για GT-8 & 4CM (στο send & return του ενισχυτή)

 

Εκλεισε και το forum αυτο, τωρα που πηρα εγω την πεταλιερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεσαι  ;)

Είναι αρκετοί εδώ στο forum που την έχουν χρησιμοποιήσει ή την έχουν ακόμα (όπως εγώ).

Οπότε, κάπως θα σε βοηθήσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να βγαλεις σοβαρο ηχο με τα cosm preamps μονο στο power amp input θα τη βαλεις (η με 4cm αλλα εκει θα μπερδευτεις ακομα περισσοτερο στην αρχη) και να ενεργοποιησεις τα cab sims (με την επιλογη line/phones) ωστε να γινει πιο αληθηνος ο ηχος. Στην περιπτωση μου οταν εβαζα combo/stack return ο ηχος τζιτζικιζε. Αλλη μια επιλογη που παιζει σημαντικο ρολο ειναι η επιλογη του output level. Εκει πρεπει να δοκιμασεις τι τεριαζει στο loop του ενισχυτη σου (+4dB η -10dB). Επισης ξεκινα με το global EQ στο 0 και το presence στο +3. Θα σου ζωντανεψει πολυ τον ηχο.

Αν εισαι αθηνα μπορουμε να βρεθουμε να φρεσκαρω και γω τη μνημη μου, και να σου δειξω και πως δουλευει.

 

Προσωπικα δε μου δουλεψε ποτε κανενα ετοιμο preset απο αλλο user (ουτε στην gt10 που εχω τωρα) παρα μονο τα presets που ειναι φτιαγμενα για pa οταν εβαζα την πεταλιερα σε pa. παιζει πολυ μεγαλη διαφορα οταν τη συνδεεις σε ενισχυτη....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να βγαλεις σοβαρο ηχο με τα cosm preamps μονο στο power amp input θα τη βαλεις (η με 4cm αλλα εκει θα μπερδευτεις ακομα περισσοτερο στην αρχη) και να ενεργοποιησεις τα cab sims (με την επιλογη line/phones) ωστε να γινει πιο αληθηνος ο ηχος.

 

ενεργοποιημένα cab sims παρότι συνδέει σε ενισχυτή κιθάρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να βγαλεις σοβαρο ηχο με τα cosm preamps μονο στο power amp input θα τη βαλεις (η με 4cm αλλα εκει θα μπερδευτεις ακομα περισσοτερο στην αρχη) και να ενεργοποιησεις τα cab sims (με την επιλογη line/phones) ωστε να γινει πιο αληθηνος ο ηχος. Στην περιπτωση μου οταν εβαζα combo/stack return ο ηχος τζιτζικιζε. Αλλη μια επιλογη που παιζει σημαντικο ρολο ειναι η επιλογη του output level. Εκει πρεπει να δοκιμασεις τι τεριαζει στο loop του ενισχυτη σου (+4dB η -10dB). Επισης ξεκινα με το global EQ στο 0 και το presence στο +3. Θα σου ζωντανεψει πολυ τον ηχο.

Αν εισαι αθηνα μπορουμε να βρεθουμε να φρεσκαρω και γω τη μνημη μου, και να σου δειξω και πως δουλευει.

 

Προσωπικα δε μου δουλεψε ποτε κανενα ετοιμο preset απο αλλο user (ουτε στην gt10 που εχω τωρα) παρα μονο τα presets που ειναι φτιαγμενα για pa οταν εβαζα την πεταλιερα σε pa. παιζει πολυ μεγαλη διαφορα οταν τη συνδεεις σε ενισχυτη....

 

Δυστυχως δεν ειμαι Αθηνα αλλα Κρητη.

 

Οταν ανοιγω τα cab sims με το line/phones ακουγετε παρα πολυ μουντος (χωρις να πειραξω τα global eq) οταν τα πειραζω δε...χαλαει ακομα περισσοτερο :P Θελω πολυ διαβασμα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Σίγουρα παίζει ρόλο ο εκάστοτε τελικός ενισχυτής και τα ηχεία του αλλά τις περισσότερες φορές μόνο με τα cab Sims ενεργά έπαιρνα σοβαρό ήχο. Αν τα είχα disabled ο ήχος ηταν πλαστικός. Αυτό ήταν ένα θέμα που είχα μόνο στην 8. Στη 10 ήταν το αντίθετο (και πιο λογικό). Να τονίσω ότι μιλάω πάντα για την πεταλιερα καρφωμένη σε loop.

Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις είτε έτσι είτε αλλιώς. Βάλε line phones και δοκίμασε με cab Sims η χωρίς...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Σίγουρα παίζει ρόλο ο εκάστοτε τελικός ενισχυτής και τα ηχεία του αλλά τις περισσότερες φορές μόνο με τα cab Sims ενεργά έπαιρνα σοβαρό ήχο. Αν τα είχα disabled ο ήχος ηταν πλαστικός. Αυτό ήταν ένα θέμα που είχα μόνο στην 8. Στη 10 ήταν το αντίθετο (και πιο λογικό). Να τονίσω ότι μιλάω πάντα για την πεταλιερα καρφωμένη σε loop.

Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις είτε έτσι είτε αλλιώς. Βάλε line phones και δοκίμασε με cab Sims η χωρίς...

 

Δεν ξερω τι να σου πω, εμενα ο ηχος μου ακουγετε καλυτερος χωρις cab sims, ενω ολοι λενε οτι με τα cab sims ακουγετε πιο "ζωντανος" σε συνεργασια παντα με το eq.

 

Συνεχιζω το ψαξιμο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου