Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μπρατσου σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Επηρεασμενος απο ενα προηγουμενο θεμα σχετικο με custom κατασκευες αποφασισα να κανω κατι σε stratocaster αλλα με FR (ειναι η αδυναμια μου) Ειδα τα σχετικα site και πορωθηκα ακομα περισσοτερο :) Ωστοσο απο οικονομικης αποψης σκεφτηκα οτι θα μπορουσα να παρω μια fender mexico me FR και απλα να αλλαξω το μπρατσο με ενα αρεσκιας μου(maple 22 ταστων Jumbo). Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν αξιζει ενα τετοιο project και κατα ποσο ειναι εφικτη μια τετοια αλλαγη μπρατσου.

                                                 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν αξιζει ενα τετοιο project και κατα ποσο ειναι εφικτη μια τετοια αλλαγη μπρατσου.

Όλα τα projects που μας δίνουν ευχαρίστηση αξίζουν!

Όσο για το μπράτσο, όλα γίνονται! Εδώ βάζουν μπράτσα Tele σε Στρατο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, δεν υπάρχει κανένα μοντέλο Fender στο εμπόριο αυτή τη στιγμή, εκτός από Custom Shop, που να έχει Floyd Rose. Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι όλες οι Fender που έχουν βγει με Floyd Rose κάνουν μόνο divebombs, ουσιαστικά έχουν ελάχιστο χώρο για να ανεβάσεις το pitch.

 

Παλιότερα είχα ανεβάσει και σχετικό τόπικ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=8081.0

 

Νομίζω ότι ανάλογα τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις να φτιάξεις μια partscaster στα μέτρα σου. Βέβαια τυπικά το Floyd Rose και το maple μπράτσο θα ανεβάσουν σχετικά την τιμή. Ή αν βρεις σε μεταχειρισμένο.

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν καλυτερα δηλαδη μια εξ-ολοκληρου Partcaster απο μια Fender mexico με αλλαγμενο μπρατσο(και FR αργοτερα ενδεχομενως;)

Μια καλή partcaster (καλύτερη από Mexico) θα σου κοστίσει με αυτά που θες από 750-1000 ευρώ. Αλλά θα έχεις ένα μοναδικό όργανο. Διαλέγεις και πέρνεις.

Και το FR το κάνεις ή δε το κάνεις από την αρχή (γιατί χρειάζεται σκάψιμο). Αργότερα, αφού έχεις βάψει-λουστράρει την κιθάρα δεν ενδείκνυται να σκάβεις-τρυπάς...είναι αμαρτία

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα... αν καταλαβα σωστα ακομα και οι mexico κιθαρες της fender που εχουν FR οπως αυτη: http://www.thomann.de/gr/fender_stdstrat_fr_hss_rw_bk_2009.htm  δεν ειναι  σκαμενες  επομενως οντως μια partcaster φανταζει καλυτερη επιλογη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα FR έχουν άλλη "φωλιά" από τα κανονικά τρέμολο. Η συγκεκριμένη του Thomann έχει ήδη  σωστή βάση. Απλά επειδή δεν υπάρχουν (νομίζω) partcasters-έτοιμα-σώματα με "φωλιά" FR, πρέπει να σκαφτεί μετά. Η επόμενη λύση είναι τύπου Warmoth που μπορείς να παραγγείλεις το σώμα (και το μπράτσο) όπως ακριβώς τα θέλεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, μια τελευταια ερωτηση γιατι εχω κουρασει μαλλον κοσμο.. τι πρεπει να δω απο τα χαρακτηριστικα του σωματος και του μπρατσου για να κρινω αν ταιριαζουν μεταξυ τους; ( μου φαινεται καλη σαν ιδεα να παρω και τα δυο(body, neck) απο warmoth αρκει μονο να ειναι καλης ποιοτητας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου