Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Μαγνητων - Αναβαθμιση Ηλεκτρικων σε Ibanez RG350EX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανερχομαι με μια καινουργια ερωτηση γιατι φτου και απ την αρχη παλι για να καταληξω σε καποιους μαγνητες!!!

 

Πως ας πουμε υποθετουμε το αν θα συνεργαζονται οι μαγνητες μεταξυ τους? τι ακριβως παιζει ρολο σε αυτο?

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχουν μαγνήτες που να μην συνεργάζονται μεταξύ τους. Είναι τόσο απλό. Πας και βάζεις όποιο μαγνήτη ή σετ σου αρέσει.

 

Α αν είναι να πούμε ντε και καλά ποιοι δεν συνεργάζονται, θα λέγαμε οι passive με τους active, αν και έχω δει και τέτοιους συνδυασμούς

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το passive - active το καταλαβαινω... αλλα ο αλλος συμφορουμιτης μου ειπε για τους dimarzio που ελεγα οτι πιθανο να μην συνεργαζοντα!

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά συνεργάζονται όλοι μεταξύ τους, μιας και είναι ίδιοι κατασκευαστικά. Μη μασάς. Βάλε ότι σου αρέσει.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, πάρε και καινούρια 500k pots. Κανά 10€ δε θα σου πάει σύνολο.  ;D

 

Τώρα που ξαναβλέπω το θέμα, πιθανόν να σε μπέρδεψε αυτό εδώ:

Δεν ξερω αν θα καταφερουν να κανουν χωριο και οι 3 μαγνητες που εχεις διαλεξει. Απο τελειως διαφορετικους κοσμους ο καθε ενας, το οτι ειναι dimarzio δεν εχει τοση σημασια

και να θεώρησες ότι παίζει ασυμβατότητα μεταξύ τους, ενώ ο ποιητής προφανώς εννοούσε ότι έχουν διαφορετική φιλοσοφία όσον αφορά τον ήχο τους  ;)

 

 

 

Τώρα όσον αφορά κάποια δικιά μου πρόταση σε σετάκι;

1) Seymour duncan: 59 neck + ssl1 middle + sh4 middle Ίσως το πιο κλασικό σετάκι που παίζει

2) Dimarzio: paf(dp103) neck  + virtual solo (dp420) + super distortion (dp 100) bridge, παρόμοια φιλοσοφία με το πρώτο σετάκι

3) Αν θες δύναμη συνδύασε 59 (ssh1) από seymour στο λαιμό με d-activator από dimarzio στο bridge και στη μέση βάλε ότι θες

 

Βασικά τι ήχο έχεις στο μυαλό σου; Τι άλλο εξοπλισμό έχεις; Πχ εμένα μου αρέσουν οι χαμηλής-μέτριας εξόδου μαγνήτες (σαν τα πρώτα 2 σετάκια) και να παίρνω τη δύναμη και την παραμόρφωση από ενισχυτές, ενώ άλλοι θέλουν πολύ δυνατούς μαγνήτες, οι οποίοι παραμορφώνουν τον ενισχυτή!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο σετακι πολυ ενδιαφερον!!!

και το τριτο θα εχει πολυ δυναμη!! και βασικα αυτο ηταν που σκεφτομουν και γω... να εχουν δυναμη! αλλα οπως λες η πολυ δυναμη παραμορφωνει τον ενισχυτη... :-\

 

Ο ηχος που θελει να βγαλω ειναι κατι αναμεσα σε Vai για αυτο εβαλα και τον Evo2 neck, για bridge εβαλα τον D-ActivatorX επειδη εχει πολυ δυναμη και για middle δεν με ενδιαφερει τοσο.... σπανια παιζω με τον middle μονο του... συνηθως σπλιταρο τους hums με τον μεσαιο...

 

Ο εξοπλισμος μου ειναι Ibanez RG350EX

Ronald Cube 60 amp

Boss ME-50

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες φορες νομιζω οτι το τρεμολο αυτο has a will of its own!!!  ;D ;D

 

 

Ασε την πατησες και εσυ μαζι με μενα με τα ιμπανεζο-τρεμολα της πλακας αλλα τουλαχιστον εγω την ξεφορτοθηκα και ησυχασα.Πρεπει να κανουμε ενα κλαμπ που να ειναι μεσα ολοι οσι εχουν low-end ibanez με τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό για τους d-activator

www.youtube.com/watch?v=mFY6OgKIdTo

Στα sites των SD και Dimarzio μπορείς να βρεις δείγματα του κάθε μαγνήτη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους D-Activator τους εχω ακουσει απο κοντα!!! μ αρεσε πολυ ο ηχος τους!!!

 

για τους αλλους μαγνητες που δεν τους εχω ακουσει απο κοντα εχω ακουσε τα κλιπακια αλλα και παλι δεν ξερω ποσο θα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα!

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου