Προς το περιεχόμενο

Επιδιόρθωση finish


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες

 

έκανα μια έρευνα στο νοιζ αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό. Θυμάμαι παλιότερα πρέπει να είχε πάρει το μάτι μου ένα τέτοιο θέμα αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα. So, γνωρίζει κανείς πως γίνεται να κάνω επιδιόρθωση σε κανά δυο σημεία που έχει φύγει από χτυπηματάκια το βερνίκι και φαίνεται το ξύλο? Η κιθάρα είναι αυτή http://cgi.ebay.com/Jackson-DINKY-DK2S-Pro-Series-w-Sustainiac-PickUp_W0QQitemZ170316939658QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item170316939658&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A2|294%3A50 και τα σημεία που έχει φάει τα χτυπηματάκια είναι η γωνία μεταξύ του lock της ζώνης στο κάτω μέρος του σώματος και της πάνω επιφάνειας του σώματος. Σε εκείνα τα σημεία το χρώμα είναι κόκκινο κόκκινο και δεν φαίνονται τίποτα νερά του ξύλου φυσικά. Ξέρει κανένας πόσο θα κοστίσει περίπου μια τέτοια επέμβαση? Μπορώ να την κάνω και μόνος μου για τόσο απλό χρώμα? Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

ΥΓ. Ξέχασα να πω - η κιθάρα μου είναι λίγο πιο κόκκινη από αυτή στο λινκ η οποία ακόμα και στις σκούρες περιοχές μοιάζει κάπως με πορτοκαλί (εκτός και αν φταίνε οι ρυθμίσεις της οθόνης μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαχα! Λες να κάνω δουλειά έτσι? Σε μια φάση που είχα ξενερώσει με το πρώτο χτυπηματάκι πήρα ένα κόκκινα μαρκαδοράκι για cd το οποίο μάλιστα ταίριαζε χρωματικά ... αλλα μετά από λίγο ξέβαψε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα! Λες να κάνω δουλειά έτσι? Σε μια φάση που είχα ξενερώσει με το πρώτο χτυπηματάκι πήρα ένα κόκκινα μαρκαδοράκι για cd το οποίο μάλιστα ταίριαζε χρωματικά ... αλλα μετά από λίγο ξέβαψε  :P

Για μικρομερεμετια θα εισαι παραπανω απο μια χαρα!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν το έχεις ξανακάνει, κατα 90% θα χαλάσεις και την υπόλοιπη κιθάρα. Ρίξε μια ματιά στον www.stewmac.com που έχει μαθήματα επιδιόρθωσης και κάτι "μαρκαδοράκια" για τοπικό finish.

 

Προφανώς και ξέβαψε το μαρκαδοράκι σου, γιατί είναι οινοπνεύματος και όχι συμβατό με τη πολυουρεθάνη του συνόλου. Ατυχώς δεν αρκεί να βρείς το χρώμα, και να μην φαίνεται σε σχέση με το προηγούμενο, αλλά πρέπει να περαστεί και ιδίου τύπου βερνίκι για προστασία και ομοιογένεια. Ρίξε ένα pm στον Yann μήπως έχει καμμιά καλύτερη ιδέα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρίσιμο ερώτημα είναι "από ποια απόσταση δεν θες να φαίνεται το ding". Μη μου πεις ότι δεν θες να το βλέπεις εσύ, γιατί αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί. Στα δύο μέτρα απόσταση και πάνω η λύση Evris μετράει. Για πιο κοντά, θέλεις πιο εξειδικευμένες λύσεις. Επίσης αν έχει φύγει και κομμάτι που αλλοιώνει την επιφάνεια, και το χρώμα να πετύχεις, πάλι πρόβλημα θα έχεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρίσιμο ερώτημα είναι "από ποια απόσταση δεν θες να φαίνεται το ding". Μη μου πεις ότι δεν θες να το βλέπεις εσύ, γιατί αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί.

Δεν έχεις δίκαιο. Μπορεί να μην φαίνεται καθόλου. Το θέμα εάν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα. Πχ μόνο το σπράυ πολυουρεθάνης για το λούστρο κάνει 15 ευρώ. Και μετά θέλει και γυάλισμα με βούρτσα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες,

 

δυστυχώς έχει φύγει κομμάτι - όχι ξύλου - αλλα χρώματος/βερνικιού με αποτέλεσμα να είναι ανομοιογενής η επιφάνεια σε εκείνα τα σημεία. Αν αφήσω την περίπτωση μανώ  :P για πόσα περίπου χρήματα μιλάμε. Χωρίς να έχω γνωσεις φανταζόμουν μια τέτοια συνταγή - λίγες σταγόνες διαφανου κοκκινου χρωματος πανω στο ξυλο, στεγνωμα, λιγες σταγονες βερνικιου/προστατευτικου πανω απο το κοκκινο χρωμα που εχει στεγνωσει και μετα λιγο τριψιμο ισως ωστε να λειανθει η καινουρια επιφανεια. Πεφτω πολυ εξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγες σταγόνες διαφανου κοκκινου χρωματος πανω στο ξυλο, στεγνωμα, λιγες σταγονες βερνικιου/προστατευτικου πανω απο το κοκκινο χρωμα που εχει στεγνωσει και μετα λιγο τριψιμο ισως ωστε να λειανθει η καινουρια επιφανεια. Πεφτω πολυ εξω?

Λίγες σταγόνες αλλά πώς, θέλεις αερογράφο για το χρώμα και σπράυ για το βερνίκι. Σου ξαναλέω ρώτα τον yann...οι μάστορες ξέρουν κόλπα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δίκαιο. Μπορεί να μην φαίνεται καθόλου. Το θέμα εάν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα. Πχ μόνο το σπράυ πολυουρεθάνης για το λούστρο κάνει 15 ευρώ. Και μετά θέλει και γυάλισμα με βούρτσα...

 

Μιλάω πάντα για amateur DIY λύσεις. Όλα μπορείς να τα κάνεις, αλλά αν δεν ξέρεις να μασκάρεις, να ψεκάζεις, να κάνεις τα σβησίματα, να τρίβεις, κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου