Προς το περιεχόμενο

Επιδιόρθωση finish


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα μπορείς να τα κάνεις, αλλά αν δεν ξέρεις να μασκάρεις, να ψεκάζεις, να κάνεις τα σβησίματα, να τρίβεις, κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

Συμφωνούμε. Γι αυτό, όταν έχεις χώσει τα ωραία σου φραγκάκια σε ένα τέτοιο οργανάκι, δεν ρισκάρεις να το καταστρέψεις. Γι αυτό το πάς στον μάστορα. Δεν είπα να το πάει στον Yann, είπα να τον ρωτήσει (τζάμπα είναι). Το λέω γιατί έχω δεί "αερογραφικά" κόλπα που έκανε ο Yann και εγώ, ως παλαιός αερογραφιτζής, τα βρήκα έξυπνα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λίγες σταγόνες αλλά πώς, θέλεις αερογράφο για το χρώμα και σπράυ για το βερνίκι. Σου ξαναλέω ρώτα τον yann...οι μάστορες ξέρουν κόλπα

 

Για να ειμαι ειλικρινης και το χρώμα και το βερνίκι το φανταζόμουν σα μανώ  :P . Κάνουν και μάστορες τέτοιες επιδιορθώσεις? Για ενα-δυο σημεια ξέρετε περίπου το κόστος? Θα συνέφερε σε σχέση με το να το κάνω εγώ?

 

ΥΓ. Θα στείλω πμ και στον Yann εντός ολίγου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα είναι άλλο πράγμα από το βερνίκι...ας πούμε η συγκεκριμένη έχει χρώματα ανυλίνης...και τα βερνίκια δεν είναι τα σπραυ που αγοράζεις από το Praktiker, είναι 2 συστατικών. Τώρα πάντα συμφέρει να τα κάνεις μόνος σου, εάν ξέρεις,... υπολόγισε απλά ότιεάν τη χαλάσεις ένα ξαναβάψιμο-ξαναλουστράρισμα είναι της τάξης των 200-250 ευρώ...εσύ αποφασίζεις.

 

Και εγώ παίζω με μπογιές και λούστρα, αλλά την καλή την Τele την έστειλα στον Κακανιάρη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα είναι άλλο πράγμα από το βερνίκι...ας πούμε η συγκεκριμένη έχει χρώματα ανυλίνης...και τα βερνίκια δεν είναι τα σπραυ που αγοράζεις από το Praktiker, είναι 2 συστατικών. Τώρα πάντα συμφέρει να τα κάνεις μόνος σου, εάν ξέρεις,... υπολόγισε απλά ότιεάν τη χαλάσεις ένα ξαναβάψιμο-ξαναλουστράρισμα είναι της τάξης των 200-250 ευρώ...εσύ αποφασίζεις.

 

Και εγώ παίζω με μπογιές και λούστρα, αλλά την καλή την Τele την έστειλα στον Κακανιάρη.

 

Καταλαβα το ποιντ σου. Σιγουρα δεν θελω να παω σε ακριβη λυση - δε νομιζω να αξιζει για αυτη την κιθαρα. Για μαστορα ποια θα θεωρουσατε μια λογικη τιμη?

 

Οσον αφορα τα dings και τις κιθαρες κατα τη γνωμη μου σε μερικες πανε σε μερικες οχι - σε μενα δεν καθονται καλα σε αυτη την κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις πμ! :

 

Evris,ευρηκες μια πιθανως σωστη λυση ως προς το χρωματισμο! ;) 8)

Δεν το εχω δοκιμασει,(μεχρι προσφατα διατηρουσα σετ βασικων χρωματων αυτοκινητου,

και εφτιαχνα μονος μικροποσοτητες αποχρωσεων για τετοιες περιπτωσεις)

αλλα αν δεν αντιδρασει με την super glue (θα εξηγησω),θα υπαρχει τουλαχιστον πιθανοτητα για

παραπλησιο χρωμα χωρις να παρεις αναγκαστικα "τεταρτο" συν διαλυτικο απο "αυτοκινηταδες"...

 

Εδω που τα λεμε,και με τα μανω μπορουμε να "παιξουμε" χρωματικα ανακατευοντας διαφορα,

και διαλυονται με ασετον...χμμμ...

 

Λοιπον,(νομιζα πως ολοι ξερουν οτι τα μικροχτυπηματα επισκευαζονται με κολλα στιγμης)

οποιος βιαζεται,ας κανει το ΠΕΙΡΑΜΑ πριν απο μενα (εχω πολυ τρεχαλα αυριο,παω για ξυυυυυυλλααααα! :-*)

 

Υπογραψτε οτι εγω δεν φερω καμμια ευθυνη...οκ...εγω μανω με super glue δεν "παντρεψα" ακομα...

(αλλα θα το κανω το πειραμα,αν δεν με προλαβει κανεις σας και μου πει τα νεα! ;))

 

Ακου τωρα:

Βαλε καπου μια πινελια μανω,και οταν στεγνωσει ριξε πανω του μια σταγονα κολλα.

Αν αντιδρασει θα το καταλαβεις....αν οχι τοτε μπορεις να το κανεις και σε οργανο!

 

Ακομη και αν δεν αντιδρασει,(οποτε "πιανει το κολπο") προτεινω δοκιμη καπου αλλου πρωτα,

οχι στο οργανο...

 

Υπ'οψιν οτι οι αναθυμιασεις της κολλας ειναι ακρως τοξικες (μεχρι και τα ματια τσουζουν αν εισαι απο πανω..)

και αν τα χτυπηματα ειναι μεγαλα και θελουν ποσοτητα,ανοιχτα παραθυρα και μακρια μεχρι να στεγνωσει...

 

Επισης,η καθε σταγονα που θα πεφτει μεσα στο χτυπημα ισως αργησει να στεγνωσει,

αναμενομενο ομως,εξαρταται απο υγρασια και θερμοκρασια!Δεν κολλαμε,"στοκαρουμε" με κολλα στην ουσια!

 

Αφου εχουμε το χρωμα λοιπον,βαφουμε το εσωτερικο του χτυπηματος με ελαχιστη ποσοτητα,

οση χρειαζεται για να καλυψει το ξυλο.

Οταν στεγνωσει,σταζουμε την πρωτη σταγονα (2,3,αναλογως εκτασης) και αφου στεγνωσει,την επομενη.

 

ΑΡΓΑ ειναι ο κανονας και εδω,γιατι αν βιαστεις και "γεμισεις" γρηγορα η κατευθειαν ολο το βαθος του

χτυπηματος,η κολλα θα αργησει πολυ και θα ασπρισει ανεπανορθωτα (ξυστη να φυγει και βαλε αλλη..)

 

Σιγα σιγα,γεμιζουν τα χτυπηματα (υπερβαινεις παντα την επιφανεια),τωρα εχουμε μια κιθαρα με σπυρακια...

Λιφτινγκ γρηγορα,ντουκοχαρτο 2000 (υγρο) και "τακακι" παντα,αλλιως δημιουργουνται ανωμαλιες,

γιατι με το τριψιμο δεν τριβουμε μονο την κορυφη της κολλας αλλα και τη γυρω περιοχη...

 

Θελει υπομονη,αν παρεις πιο χοντρο ντουκοχαρτο θα μεινουν γρατσουνιες στην υπαρχουσα βαφη,

(εξαρταται και απο το ειδος της).

 

Αφου ισοσταθμιστει η κολλα με την επιφανεια,εχεις ενα λειο ματ κυκλο γυρω απο το πρωην χτυπημα,

ηρθε η ωρα του γυαλισματος...

Αλοιφη με κοκκο (οχι με κερι) απο χρωματα αυτοκινητων (υπαρχει "χοντρη" και "ψιλη")

και βαμβακι,και τριβεις τοπικα μεχρι να γυαλισει! 8)

 

-Καλη η ερωτηση..Ποσο παιρνει ο μαστορας?

-Ποσα χτυπηματα εχει? Τι βερνικι εχει? Τι νοικι πληρωνει ο μαστορας? Ποσο "μουρη" ειναι?

Η γκομενα του τι χρωμα εσωρουχο φοραει?

Εγω θα ρωταγα τον ιδιο... ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρα πολύ ωραίο DIY yann. thanks  ;)

 

2 ερωτήσεις.  Αλοιφή με κόκκο  ???  τακάκι  ???

 

(αρε τι τραβάμε άλλος προσπαθεί να χτυπήσει την κιθάρα του και άλλος να φτιάξει τα χτυπήματα  :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις πμ! :

 

Evris,ευρηκες μια πιθανως σωστη λυση ως προς το χρωματισμο! ;) 8)

Δεν το εχω δοκιμασει,(μεχρι προσφατα διατηρουσα σετ βασικων χρωματων αυτοκινητου,

και εφτιαχνα μονος μικροποσοτητες αποχρωσεων για τετοιες περιπτωσεις)

αλλα αν δεν αντιδρασει με την super glue (θα εξηγησω),θα υπαρχει τουλαχιστον πιθανοτητα για

παραπλησιο χρωμα χωρις να παρεις αναγκαστικα "τεταρτο" συν διαλυτικο απο "αυτοκινηταδες"...

 

Εδω που τα λεμε,και με τα μανω μπορουμε να "παιξουμε" χρωματικα ανακατευοντας διαφορα,

και διαλυονται με ασετον...χμμμ...

 

Λοιπον,(νομιζα πως ολοι ξερουν οτι τα μικροχτυπηματα επισκευαζονται με κολλα στιγμης)

οποιος βιαζεται,ας κανει το ΠΕΙΡΑΜΑ πριν απο μενα (εχω πολυ τρεχαλα αυριο,παω για ξυυυυυυλλααααα! :-*)

 

Υπογραψτε οτι εγω δεν φερω καμμια ευθυνη...οκ...εγω μανω με super glue δεν "παντρεψα" ακομα...

(αλλα θα το κανω το πειραμα,αν δεν με προλαβει κανεις σας και μου πει τα νεα! ;))

 

Ακου τωρα:

Βαλε καπου μια πινελια μανω,και οταν στεγνωσει ριξε πανω του μια σταγονα κολλα.

Αν αντιδρασει θα το καταλαβεις....αν οχι τοτε μπορεις να το κανεις και σε οργανο!

 

Ακομη και αν δεν αντιδρασει,(οποτε "πιανει το κολπο") προτεινω δοκιμη καπου αλλου πρωτα,

οχι στο οργανο...

 

Υπ'οψιν οτι οι αναθυμιασεις της κολλας ειναι ακρως τοξικες (μεχρι και τα ματια τσουζουν αν εισαι απο πανω..)

και αν τα χτυπηματα ειναι μεγαλα και θελουν ποσοτητα,ανοιχτα παραθυρα και μακρια μεχρι να στεγνωσει...

 

Επισης,η καθε σταγονα που θα πεφτει μεσα στο χτυπημα ισως αργησει να στεγνωσει,

αναμενομενο ομως,εξαρταται απο υγρασια και θερμοκρασια!Δεν κολλαμε,"στοκαρουμε" με κολλα στην ουσια!

 

Αφου εχουμε το χρωμα λοιπον,βαφουμε το εσωτερικο του χτυπηματος με ελαχιστη ποσοτητα,

οση χρειαζεται για να καλυψει το ξυλο.

Οταν στεγνωσει,σταζουμε την πρωτη σταγονα (2,3,αναλογως εκτασης) και αφου στεγνωσει,την επομενη.

 

ΑΡΓΑ ειναι ο κανονας και εδω,γιατι αν βιαστεις και "γεμισεις" γρηγορα η κατευθειαν ολο το βαθος του

χτυπηματος,η κολλα θα αργησει πολυ και θα ασπρισει ανεπανορθωτα (ξυστη να φυγει και βαλε αλλη..)

 

Σιγα σιγα,γεμιζουν τα χτυπηματα (υπερβαινεις παντα την επιφανεια),τωρα εχουμε μια κιθαρα με σπυρακια...

Λιφτινγκ γρηγορα,ντουκοχαρτο 2000 (υγρο) και "τακακι" παντα,αλλιως δημιουργουνται ανωμαλιες,

γιατι με το τριψιμο δεν τριβουμε μονο την κορυφη της κολλας αλλα και τη γυρω περιοχη...

 

Θελει υπομονη,αν παρεις πιο χοντρο ντουκοχαρτο θα μεινουν γρατσουνιες στην υπαρχουσα βαφη,

(εξαρταται και απο το ειδος της).

 

Αφου ισοσταθμιστει η κολλα με την επιφανεια,εχεις ενα λειο ματ κυκλο γυρω απο το πρωην χτυπημα,

ηρθε η ωρα του γυαλισματος...

Αλοιφη με κοκκο (οχι με κερι) απο χρωματα αυτοκινητων (υπαρχει "χοντρη" και "ψιλη")

και βαμβακι,και τριβεις τοπικα μεχρι να γυαλισει! 8)

 

+1

Εγω σε μικροχτυπηματα ενιαιου χρωματος που εχει φυγει κομματακι εξωτερικου χρωματος, ισως και μικρη σκληθριτσα ξυλου (ξερεις αυτα τα πλαγια παρασημα μιας κιθαρας) ακολουθω την λογικη: βερνικι νυχιων, σταγονα λογκοειδους κολλας, στεγνωμα, σταγονα λογκοειδου κολας κλπ . Δεν προδοθηκα ποτε. Τελος, αλοιφη χρησιμοποιω μια αυτοκινητου, χοντροκοκκη, μαυρη με πρασινακια στο κουτι (πρεπει να βγω εξω/ντουλαπα να δω), μεγαλη συσκευασια, με καπακι σαν αυτο που εχουν τα αθλητικα ποτα (που πεταγεται και κανει pop). Καθαριζω αυτες τις ξεραμενες ασπριλες που αφηνει η αλοιφη μετα το τριψιμο με βρεγμενο πανακι. Σκουπιζω με στεγνο. Εχουμε φτασει σε ομαλη υφη και θολουρα στο χρωμα. Μετα βαραω τριψιμο και μια καρναουμπα (η οπως το λενε αυτο το γυαλιστικο κιτρινωδες πραμα) για μπαφινγκ (Ντανλοπ ισως? δεν θυμαμαι, παλι πρεπει να δω). Ολα αυτα τριψιμο με καμια παλια σωβρακοφανελα εντελως βαμβακερη. Και φτανουμε σε ομαλη γυαλιστερη υφη και γκλος στο look. Δουλευει απροβληματιστα η τεχνικη.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Εγω σε μικροχτυπηματα ενιαιου χρωματος που εχει φυγει κομματακι εξωτερικου χρωματος, ισως και μικρη σκληθριτσα ξυλου (ξερεις αυτα τα πλαγια παρασημα μιας κιθαρας) ακολουθω την λογικη: βερνικι νυχιων, σταγονα λογκοειδους κολλας, στεγνωμα, σταγονα λογκοειδου κολας κλπ . Δεν προδοθηκα ποτε. Τελος, αλοιφη χρησιμοποιω μια αυτοκινητου, χοντροκοκκη, μαυρη με πρασινακια στο κουτι (πρεπει να βγω εξω/ντουλαπα να δω), μεγαλη συσκευασια, με καπακι σαν αυτο που εχουν τα αθλητικα ποτα (που πεταγεται και κανει pop). Καθαριζω αυτες τις ξεραμενες ασπριλες που αφηνει η αλοιφη μετα το τριψιμο με βρεγμενο πανακι. Σκουπιζω με στεγνο. Εχουμε φτασει σε ομαλη υφη και θολουρα στο χρωμα. Μετα βαραω τριψιμο και μια καρναουμπα (η οπως το λενε αυτο το γυαλιστικο κιτρινωδες πραμα) για μπαφινγκ (Ντανλοπ ισως? δεν θυμαμαι, παλι πρεπει να δω). Ολα αυτα τριψιμο με καμια παλια σωβρακοφανελα εντελως βαμβακερη. Και φτανουμε σε ομαλη γυαλιστερη υφη και γκλος στο look. Δουλευει απροβληματιστα η τεχνικη.

..Οποτε δεν ειναι πειραμα,(μανω+λογκο) αλλα δοκιμασμενο και με αποτελεσματα!

Θεεεν-κιου! ;)

 

 

-Κοκκος: οπως κοκκος σκονης,στην περιπτωση της αλοιφης,οπως ο κοκκος πανω στα ντουκοχαρτα.

Η αλοιφη δηλαδη με περιεκτικοτητα κοκκων,αφαιρει υλικο απο την επιφανεια οπως τα ντουκοχαρτα,

αλλα επειδη ειναι πιο "ψιλος" ο κοκκος,γυαλιζει...

 

-Τακακι....απο "τακος"! Κομματι ξυλο συνηθως(η οτιδηποτε αλλο με ισια επιφανεια),που χρησιμοποιουμε ως "βαση"

για γυαλοχαρτα,ντουκοχαρτα,τριψιμο γενικοτερα...

Ο "τακος" χρησιμοποιηται μεχρι και για την πλευρικη στηριξη σκαφων και πλοιων κατα τη συντηριση τους

στη στερια...

Δεν πιστευω να θελει κανεις τετοιο τακο για την κιθαρα του!

"Τακακι" θελουμε εδω! ;D

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Οποτε δεν ειναι πειραμα,(μανω+λογκο) αλλα δοκιμασμενο και με αποτελεσματα!

Θεεεν-κιου! ;)

 

 

-Κοκκος: οπως κοκκος σκονης,στην περιπτωση της αλοιφης,οπως ο κοκκος πανω στα ντουκοχαρτα.

Η αλοιφη δηλαδη με περιεκτικοτητα κοκκων,αφαιρει υλικο απο την επιφανεια οπως τα ντουκοχαρτα,

αλλα επειδη ειναι πιο "ψιλος" ο κοκκος,γυαλιζει...

 

-Τακακι....απο "τακος"! Κομματι ξυλο συνηθως(η οτιδηποτε αλλο με ισια επιφανεια),που χρησιμοποιουμε ως "βαση"

για γυαλοχαρτα,ντουκοχαρτα,τριψιμο γενικοτερα...

Ο "τακος" χρησιμοποιηται μεχρι και για την πλευρικη στηριξη σκαφων και πλοιων κατα τη συντηριση τους

στη στερια...

Δεν πιστευω να θελει κανεις τετοιο τακο για την κιθαρα του!

"Τακακι" θελουμε εδω! ;D

 

 

 

Δεν καταλαβα που κολλαει ο τακος η το τακακι στην "τεχνικη" μανω+λογκο + χοντροκοκκη αλοιφη αυτ/του + καρναουμποαλοιφη..

 

 

=====

upd:

ΑΚΥΡΟ.

 

Διαβασα πως/που το χρησιμοποιεις, i guess για τα ευθεια μερη που ακολουθει και αλλη ευθεια επιφανεια κολλητα διπλα και θελεις μερακλιδικη απροβληματιστη συνεχεια (υφης και ματιου)... Εγω εχω "μπαλωσει" μονο στις πλαινες καμπυλες και πολυ μικρα μερεμετακια (dings που λενε και στο χωριο μου) οποτε δουλευω μονο χερακι ...  Μακρια απο το μανω μου τα χτυπηματα στην προσοψη της κιθαρας.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου