Προς το περιεχόμενο

Τι ρόλο παίζει η ποιότητα του οργάνου στην εξέλιξη μου;


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο, ο οποίος βέβαια, είναι ανάλογος και του οργάνου και της όρεξης για μάθηση.

 

Σε "φθηνές" κιθάρες, άσχετα με το που μπορεί να τις φτάσει ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητές του ...συνήθως τα άσχημα ηλεκτρικά και το γενικότερο "κακό" στήσιμο, μπορούν να κουράσουν πολύ εύκολα κάποιον που πρωτοξεκινά και θέλει να μάθει να παίζει -και να ακούγεται- σαν τους Pink Floyd μέσα σε μια βδομάδα.

 

Το κακό ρύθμισμα που συνήθως συνοδεύει τις εν λόγω κιθάρες, θα κουράσουν τα χέρια (& τα αυτιά) περισσότερο απο όσο πρέπει, ιδιαίτερα κάποιον που κάνει τα πρώτα βήματά του.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πως φαίνεται ότι δεν ξέρεις από Gibson...σε έχουν φάει οι κινέζικες...δες τον BB King (και τη μπάκα του)...Lucile φίλε μου, άσε που έχει απίστευτο ήχο και προσωπικότητα αυτή η κιθάρα.

 

Ε αυτο ακριβως λεω... Δε σου μοιαζει ο BB King σαν ενας μεγαλος μαυρος χαμογελαστος λουκουμας? Δεν παλιμπαιδιζει ?

 

bbking.jpg

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλος μαυρος χαμογελαστος λουκουμας?

Φίλος, σε αυτό το forum, δεν επιτρέπεται ρατσιστική (απέναντι στις gibson) συμπεριφορά...διάβασε τους κανονισμούς.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα απαντήσουμε πρώτα οι άσχετοι και μετά θα αναλάβουν οι ειδικοί.

Και εγώ δεν είμαι ντραμερ απλά παίζω τύμπανα κάποια χρόνια και θα σου πω την φτωχή μου γνώμη.

Οταν λοιπόν έπαιζα σε μια Ταμα Rockstar ήμουν οκ.

Μετά όταν πήρα σπίτι ένα σετ κινέζικο δεν μπορούσα να βγάλω καθόλου ήχο.

Με αρκετή προσπάθεια άρχιζα να παίζω και μετά από λίγο ο ήχος μου καθάρισε έγινε πιο στακάτος και έβγαινε νόημα.

Μετα οταν έπαιξα πάλι στα Ταμα το παίξιμό μου χωρίς να καταλάβω αν άλλαξε,  ενθουσίασε και άρεσε πολύ περισσότερο από πριν. Είναι δηλ και ένα καλό "εργαλείο" κατά τη γνώμη μου για την αρχή ένα φθηνό σετ να αρχίσεις να δουλεύεις τον ήχο σου. Μετά έιναι τροχοπέδη. Εκεί που θα χρειάζεσαι να κάνεις πράγματα με τον ήχο δεν θα μπορείς.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος, σε αυτό το forum, δεν επιτρέπεται ρατσιστική (απέναντι στις gibson) συμπεριφορά...διάβασε τους κανονισμούς.

 

Εσυ αρχισες. Και οποιος κοροιδευει τις κινεζικες κοροιδευει τον κοσμο ολο. Κοροιδευει τα μουτρα του.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει μεγαλο ρολο η ποιοτητα της drums στο ποσο θα εξελυχθεις στην τεχνικη;

 

Όταν έχεις ένα χάλια όργανο μαθαίνεις καί "έξτρα τεχνικές" ( παντελώς άχρηστες ), γιά νά προσπερνάς τά μειονεκτήματά του.

Μήν χάνεις χρόνο μέ σκουπίδια. Από τήν αρχή πού κτίζονται οί βάσεις νά έχεις καλό όργανο!

:) :) :)

 

moogmodularV2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκινάς τώρα να μαθαίνεις, δεν υπάρχει πρόβλημα . Βασικό, κατά τη γνώμη μου, είναι να πιάσεις και να δοκιμάσεις μερικά πρίν αγοράσεις και να δείς ποιό θα σου αρέσει στα χέρια, στον ήχο, ποιό θα σου "μιλήσει" δηλαδή. Εγώ έχω ακόμα την φτηνή κιθάρα που αγόρασα το ΄82, μια ιταλική απομίμιση της SG, Gemini, και καμιά φορά παίζω και ηχογραφώ με αυτήν ακόμα. Κάποιες φορές οι ατέλειες ή οι περιορισμοί ενός οργάνου μπορούν να είναι για καλό.  Για καλή σου τύχη πάντως, τουλάχιστον στις κιθάρες, τα μπάσα και τους ενισχυτές και σε σύγκριση με 20+ χρόνια πρίν, υπάρχουν καταπληκτικά "φτηνά" όργανα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεισης θα ηθελα να ρωτισω αμα γινετε να μαθω πρωτα ηλεκτρονικά και μετα ακουσικα

 

Ναί, ασε που θα μπορείς να παίζεις ότι ώρα θές. Εκτός κι αν θες να γνωρίσεις τους γείτονές σου στίς κακές τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδειγμα με το μαγιο ειναι απολυτα σωστο

 

Γενικα ειναι αστειο (σε βαθμο εκνευριστικο) οταν καποιος μπενει και ρωταει "να παρω αυτο το μπασο? εχω ακουσει οτι το ταδε ειναι καλυτερο αλλα το δεινα εχει καλυτερους μαγνητες" και οταν τον ρωτανε "με δαχτυλα η με πενα παιζεις?" δεν ξερει να απαντησει,γιατι απλα δεν εχει πιασει καν μπασο.

 

Ετσι λοιπον,εχοντας μαθει κιθαρα σε μια απο τις χειροτερες κιθαρες του ΚΟΣΜΟΥ (αν οχι την χειροτερη) και Drums (οσο ξερω τελος παντων) σε ηλεκτρονικα εχω να πω,μαθε να περπατας στα σκ*τα και στην ασφαλτο θα τρεχεις.

 

Αν εχει σημασια το με τι οργανο θα αρχισεις (κατι αηδιες του τυπου "ναι,αλλα αμα παρεις μια les paul,δεν θα σου πηγαινει η καρδια να μην την παιξεις τοσα λεφτα που δωσες") καλυτερα να μην αρχισεις καθολου. Σημασια εχει να εχεις ΟΡΕΞΗ.

 

Παντως για τα ηλεκτρονικα drums ειμαι 10000% υπερ. Τα σπανε. Μαθαινεις να εισαι προσχτικος,και οταν μετα απο κανα μηνα κατσεις σε κανονικα εισαι υπερανετος. Αυτα  ;D

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου