Προς το περιεχόμενο

Βραχυκυκλώσαν τα πεταλάκια ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φανταζομαι πως ειναι εκτος του τραπεζιου(?!?) να φτιαξουμε ενα τροφοδοτικο που να ειναι μικρο σε ογκο αλλα και ελαφρυ ε?

 

εγω μεχρι σημερα χρησιμοποιουσα ενα της ντανλοπ (η της μορλευ, δεν θυμαμαι καλα) για πεντε πεταλακια και τα αλλα 8 τα τροφοδοτουσα απο ενα τετοιο σιδερενιο κουτι το οποιο πραγματι ηταν οσο 3-4 πεταλακια της μπος και παρα πολυ βαρυ!

 

αγορασα μαλιστα προσφατα ενα τροφοδοτικο μαρκας power-all  που απο οτι βλεπω απο την συσκευασια ειναι 2000 μιλιαμπερ με σκοπο να τροφοδοτησω 9 πεταλια, αλλα δεν εχω κανει ακομα τις αλλαγες.

ομολογω πως δεν ηξερα τον κινδυνο να σου καουν οοοολα τα πεταλια μαζι και ειμαι καπως αγχωμενος!

 

ups απο pc κανει? ;D ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ups απο pc κανει? ;D ;D ;D

 

Αυτήν την σκέψη είχα κι εγώ!Ας απαντήσει κάποιος ειδικότερος,γιατί να μην μπορεί να γίνει αυτο?

(Όχι τίποτα άλλο,θα πηγαίνεις με το UPS-ακι σου σε ειδικό βαλιτσάκι,πρώτη μούρη hi-tech! ;D)

Balance and practice is the key to success.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ups έχει να κάνει με το πρώτο μισό.

Δηλαδή τα 230V και όχι τα 9V που θέλουν τα πεταλάκια.

Αν το πρόβλημα είναι στα 230V του δικτύου τότε το ups κάνει για να τροφοδοτήσει σωστά τα τροφοδοτικά από τα πεταλάκια.

 

Επίσης, εάν το ups έχει φίλτρα εξόδου, θα κόψει βόμβους και spikes του ηλ. ρεύματος. Οπότε έχουμε καθαρότερο ρεύμα (230V). Αυτό παίζει από ups σε ups. Το αναφέρουν τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε ups.

 

Όμως, εάν έχουμε βόμβο στον ήχο προερχόμενο από τα πεταλάκια, τότε ευθύνονται καθαρά τα τροφοδοτικά. Γνώμη μου πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβές οι λύσεις για isolated outputs για πεταλακια έτσι ώστε να μην φύγουν αμπάριζα αν δεν πάει κάτι καλά με το ρεύμα... Εγώ χρησιμοποιώ μεν One Spot αλλά αυτό είναι συνδεδεμένο με πολύμπριζο που κόβει τις υπερτάσεις (όχι ομως και πτώσεις ή διαρκώς ό,τι-να-ναι βολτάζ). Ένα από τα καλύτερα τροφοδοτικά πεταλιών με isolated outputs που κυκλοφορούν είναι αυτό (αλλά κοστίζει και μια... διακοσάρα):

 

205981.jpg

 

Περάστε και μια βόλτα κι από αυτά τα θρεντς για πολύ πιο ολοκληρωμένες λύσεις παροχής και σταθεροποίησης ρεύματος...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3530.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=398.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159364.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ups έχει να κάνει με το πρώτο μισό.

Δηλαδή τα 230V και όχι τα 9V που θέλουν τα πεταλάκια.

Αν το πρόβλημα είναι στα 230V του δικτύου τότε το ups κάνει για να τροφοδοτήσει σωστά τα τροφοδοτικά από τα πεταλάκια.

 

Επίσης, εάν το ups έχει φίλτρα εξόδου, θα κόψει βόμβους και spikes του ηλ. ρεύματος. Οπότε έχουμε καθαρότερο ρεύμα (230V). Αυτό παίζει από ups σε ups. Το αναφέρουν τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε ups.

 

Όμως, εάν έχουμε βόμβο στον ήχο προερχόμενο από τα πεταλάκια, τότε ευθύνονται καθαρά τα τροφοδοτικά. Γνώμη μου πάντα.

 

 

 

εγω-οπως μαλλον εχει ηδη γινει σαφες απο το θεμα μεχρι τωρα- ειμαι εντελως ασχετος με το τεχνικο του πραγματος και παροτι εχω παρακολουθησει διαφορες κουβεντες που εχουν γινει για τα τροφοδοτικα, ακομα δεν εχω καταλαβει το εξης!

 

αν ο φιλος bouzoukleri στο λαιβ που μας ειπε ειχε ενα απο τα πολυπριζα με την ασφαλεια(νομιζω ειναι αυτο για το οποιο μιλησε και ο bloody_sunday)

 

 

Εγώ χρησιμοποιώ μεν One Spot αλλά αυτό είναι συνδεδεμένο με πολύμπριζο που κόβει τις υπερτάσεις (όχι ομως και πτώσεις ή διαρκώς ό,τι-να-ναι βολτάζ).

 

η αν οχι αυτο το πολυπριζο, ενα ups, θα την ειχε γλυτωσει?

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε BigAlejandro, με ρωτάς κάτι για το οποίο κανείς δεν μπορεί να σου το υπογράψει.

Μπορεί ναι μπορεί όχι.

Άλλωστε, για άλλη δουλειά είναι το πολύμπριζο και για άλλη δουλειά το ups.

 

Τι να σου πω.

Δεν ήμουν εκεί για να ξέρω τι ακριβώς έγινε και ακόμα πιό πολύ δεν έχω δεί τα πεταλάκια από κοντά για να σου πω από τι το πάθανε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, σιγουρα το δεχομαι αυτο!

φυσικα και κανεις δεν μπορει να εκφερει αποψη για καποιο προβλημα αν δεν το δει με

τα ιδια του τα ματια!

 

απλα εγω ειμαι εντελως ασχετος και εσεις απο οτι βλεπω, γνωστης!

 

ευχαριστω ετσι και αλλιως!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου