Προς το περιεχόμενο

ομοιοτητες κομματιων


alpatman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ανέφερες τον Κιορτσόγλου και τους μουσικούς του Ιωαννίδη, είναι σίγουρο πως και αυτή άλλη δουλειά απο αυτην που πλασάρει ο Ιωαννίδης θα ήθελαν να πάιξουν... Αλλά είναι στο Λούκι και αυτοί....

 

πως εισαι σιγουρος για κατι τετοιο?γιατι εγω τα γνωριζω απο πρωτο χερι διαφορετικα τα πράγματα... :wink: μια χαρα ειναι να παιζεις με τον Ιωαννιδη & σε πληροφορω οτι ολοι οι μουσικοι του την ΚΑΤΑΒΡΙΣΚΟΥΝ μαζι του (κανουν & τα δικα τους βεβαια οπως ΟΛΟΙ οι μουσικοι που εχουν προσωπικες μουσικες ανησυχιες & αναζητησεις...)

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο κάθε Δάντης και ο κάθε σκυλάς πρέπει να καταλαμβάνει όλα τα MEDIA, όλους τους διανομείς, όλες τις δισκογραφικές, όλες τις διαφημιστικές για να πουλήσει τελικά πόσα κομμάτια...;

 

δεν τα καταλαμβανει ο ιδιος,ειναι επιλογη των εταιρειων να προωθουν ΜΟΝΟ το λαϊκοποπ & το "εντεχνο" ,τα υπολοιπα εναλακτικα ειδη ΔΥΣΤΥΧΩΣ αφορουν ΕΛΑΧΙΣΤΟ κοσμο (τον ιδιο βασικα σε αναλογια με το εξωτερικο αλλα τι να κανουμε αν υποθεσουμε οτι το 5% των Αμερικανων ακουει "ποιοτικη" (αν και εδω μπαινει πολυ ...νερο) μουσικη μας κανει 15 εκατομμυρια στην Ελλαδα μας κανει 500.000 (στην πραγματικοτητα ΠΟΛΥ λιγοτερο γιατι πως να το κανουμε ειμαστε και λιγο...αμουσος λαος,με την εννοια παντα οτι η μουσικη ελαχιστο ρολο παιζει στην καθημερινοτητα μας)

 

ευχάριστα τραγουδάκια, για ποιούς; σε ποιο κοινό απευθύνονται αυτοί;

 

μηπως στα υπολοιπα 9,5 εκατομμυρια? :wink:

 

Γεμίσαμε Φαμεστοράδες στις τηλεοράσεις και στα ραδιόφωνα.. είναι ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μουσικής παιδείας αυτην....

 

γιατι ειχαμε ποτε μας μουσικη παιδεια για να εχουμε τωρα?τα reality ειναι ΟΝΤΩΣ χυδαια & αισχρα δεν φταινε ομως αυτα για τα χαλια μας εδω & χρονια....

 

Και όσο αναφορά την σεμνότητα... Σεμνός είναι ο Λουδοβίκος των Ανωγείων, Σεμνός είναι ο Λουκιανός Κελαηδόνης, άντε σεμνός είναι και ο Μάνος Ξυδούς,

 

τωρα αυτους για ...καλους & ποιοτικους τους έχεις? 8O

 

Και ένας ακόμα λόγος είναι ο παραγκωνισμός της στρατευμένης τέχνης στην μουσική.. Λές και γύρω μας δεν συμβαίνουν πράγματα...

 

ασε καλυτερα!! αυτη η "στρατευμενη τεχνη" ΕΥΝΟΥΧΙΣΕ εντελως την ελληνικη μουσικη & την οδηγησε στις ατροπους τις ψευτοπολιτικοποιησης ,της "δηθενιας " & του κομματικου βολεμματος... :twisted:

 

και ποιος τους ξέρει έξω απο την ελλάδα, σε ποιά charts τους έχετε δει...

 

σε κανενα οπως αλλωστε και ΠΡΙΝ απο την επελαση των...σκυλων :wink:

 

Μια ζωή εισάγουμε μουσική και δεν εξάγουμε τίποτα μόνο πριν απο χρόνια καταφέραμε να έχουμε κάποιους aphrodite child, και απο τότε σιωπή.

 

Αυτοι δεν μετρανε γιατι ΠΗΡΑΝ ΤΩΝ ΟΜΑΤΙΩΝ τους στο εξωτερικο (οπως & ο Παπαθανασιου αλλωστε) μια & εδω ηταν dry land δεν εξηχθει ΠΟΤΕ η μουσικη τους στο εξωτερικο ,ισα-ισα ΕΙΣΗΧΘΗ επανασυσκευασμενη :wink:

Και μην νομιζεις οτι εκαναν & καμμια καριερα,μονο στη Γαλλια ειχαν επιτυχια...

 

 

Μπορείς κανείς δηλαδή να θεωρήσει οτι έχουμε μουσική σκηνή στην ελλάδα.

 

εχουμε,απλα δεν σου αρεσει (ουτε και εμενα αλλα ποιος μας ακουει εμας...)

 

Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια....

 

και αναπολώ το παρελθόν μπάς και συναντήσω κάτι που να ακούγεται σε ελληνικό στίχο πριν παραιτηθώ τελείως απο την ελληνική μουσική...

 

ισως πρεπει λοιπον να παραγεις τη δικη σου μουσικη που θα τα αλλάξει ΡΙΖΙΚΑ ολα αυτα...(σοβαρα μιλαω)

 

τα παντα ειναι δυνατα φτανει να το ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Superfunk, για τους μουσικούς του Αλκίνοου παραδέχομαι, οτι δεν θα έπρεπε να είμαι βέβαιος για αυτά που προανέφερα..

 

όσο για τους καλλιτέχνες που ανέφερα τους θεωρώ τουλάχιστον σεμνούς...

 

Για το θέμα της στρατευμένης τέχνης έχεις ενα δίκιο... (όταν το είδα σκέφτηκα Μαχαιρίτσες και Τσακνίδες, Παπακωσταντίνου και πλιάτσικες και μου σηκώθηκε η τρίχα). Όχι αμα είναι να θέλουμε τέτοιους, καλύτερα μωρό μου Bye...

 

Αλλά πρέπει να είμαστε ή στην ανηφόρα ή στην κατηφόρα... Ισιάδι δεν υπάρχει....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα ,δυστυχως Ελλαδα & ισαδι ειναι αλληλοαποκλειομενες έννοιες φιλε μου... :cry: :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα με το λα'ι'κο-ποπ..πρεπει να χωνεψουμε οτι αυτη η μουσικη αρεσει και αυτη η μουσικη ειναι θεμιτη για το μεσο ακροατη στην ελλαδα.τωρα το αν αυτο ειναι καλο η κακο ειναι ενα αλλο θεμα. οποιου δεν του αρεσει ΔΕΝ την ακουει και αυτο ειναι ολο.

 

σχετικα με καποια ονοματα που αναγερθηκαν οπως οι blues wire(οι οποιοι παρεπιπτοντως μου αρεσουν και πολυ), ποια ειναι η μουσικη τους προσφορα στην ελλαδα εκτος απο την αρτια αναπαραγωγη του αμερικανικου ΒLUES??

οι raining pleasure ετρεξαν αμεσως στο fame story για να κλεψουν λιγη δοξα (οπως κ ο μητροπανος και ο μητσιας και αλλοι πολλοι).

οι ROT-θα θελαμε να μαστε οι ΤΟΟL- τι καλυτερη καταληξη μπορουσαν να εχουν στο ειδος μουσικης που ενασσονται??

 

για μενα το προβλημα ειναι η ντοπια διανοηση του ΝΤΑΛΑΡΑ,ΤΗΣ ΑΛΕΞΙΟΥ, του ΤΣΑΚΝΗ( :twisted: :twisted: ), του ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑ,των ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ,των ΠΥΞ ΛΑΞ και ολων των "ΠΑΙΔΙΩΝ" τους , ειναι αυτη που κανει μεγαλυτερο κακο απο ολους τους λαικους και σκυλους βαρδους.

 

χιλιες φορες να ακουω πασχαλη τερζη ακομα και σφακιανακη απο το να ακουω γιαννη κοτσιρα( :twisted: :twisted: )

 

αλλα οσο υπαρχει ο θανασης παπακωνσταντινου και ολες οι μουσικαρες που εχει μαζι του, ο μαλαμας, τα διαφανα κρινα, οι bokomolech κ α εγω απλα θα αδιαφορω για ολη την υπολοιπη καταντια.(αφου εκφραζει το 95% της ελλαδας, μαλλον το προβλημα ειναι δικο μου.....)

 

μπορει να δειχνω εμπαθεια σε καποια προσωπα αλλα τα ειπα και ηρεμησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι δυνατον!!που τη βρηκες την φωτο βρε θηριο!!! 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου