Προς το περιεχόμενο

Markbass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα combo της Markbass εχουν την κεφαλη LM2 (συντομα την LM3) που βγαζει 300 watt στα 8Ω και 500 στα 4Ω. Τα ηχεια στα combo ειναι 8Ω. Με ενα extension cab στα 8Ω (χωρις να χρειαζεται καμια μοντα) παιρνεις και τα 500 watt RMS.

 

Τόσο απλά γίνεται??????

Τι σημασία έχουν τα Οhm?

Ακουσα οτι οσο πιο λίγα τοσο μεγάλύτερη η ένταση.

Άρα 300 Watt - 4 Ohm

ή

500 Watt - 8 Ohm?

Και τελικα τι γινεται με τα RMS γιατί μπερδεύτικα. :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα Ohm ειναι η αντισταση.Οσο μεγαλυτερα ειναι τα Ohm τοσο μεγαλυτερη ειναι η αντισταση

 

Παραδειγμα:

Εχω την κεφαλη Ampeg SVT 3 PRO και την καμπινα SWR Son Of Bertha 1X15.

Η κεφαλη ειναι 450W στα 4Ohm και 275W στα 8Ohm,και η καμπινα ειναι 350W στα 8Ohm.

Επειδη η καμπινα ειναι στα 8Ohm η κεφαλη θα δωσει εως 275W.Aν προσθεσω και αλλη μια καμπινα π.χ 2Χ10 η 4Χ10 στα 8Ohm KAI MONO,τοτε η κεφαλη θα δωσει ολη τη δυναμη της,δηλαδη 450W.

Eιναι απλο,2 καμπινες των 8Ohm ειναι ισες με μια καμπινα των 4Ohm,δηλαδη 8(Ohm) δια 2(καμπινες)=4Ohm 

 

 

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν έχεις τα λεφτά go for it! Θα το ευχαριστηθείς. Βέβαια είναι λίγο βαρύς (20 κιλά). Στο μέλλον μπορείς να προσθέσεις καμπίνα 1x15 ή 2x10 στα 8Ωm. Ρίξε και ένα βλέφαρο στο http://www.noiz.gr/index.php?topic=161771.0 για τον cmd121p.

 

Σε λιγο καιρο θα ειναι διαθεσιμος ο LittleMark III. Θα σου προτεινα να περιμενεις λιγακι.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks για την βοήθεια παιδιά ;D

Λοιπόν το setup που μάλλον θα φτιάξω είναι

 

MARKBASS LITTLE MARK II

 

Orange OBC115

1X15" 8Ohm 400 Watt

 

Markbass Traveller 102P

2x10" 8Ohm 400 Watt

 

Τι λέτε για αυτό το σετάρισμα?

Ελπίζω να κάτσει ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Καλά έκανες και έβαλες και μια 15" γιατί ο traveller 102p ενώ είναι πολύ σφιχτός και καθαρός, του λείπουν τα μπάσα. Για τον Orange δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει. Όσο για τον Little Mark II αν βιάζεσαι πάρτον φοβερός είναι. Αν δεν σε ενδιαφέρει δηλαδή ο διακόπτης για pre/post eq που έχει ο LMIII και είναι η σημαντικότερη διαφορά τους, κατά τα άλλα ίδιοι είναι. Βέβαια το setup αυτό δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε μαγαζί 150-200 ατόμων ειδικά αν έχει PA support. Αλλά έχεις την ευκολία να το σπας σε κομμάτια και να παίρνεις πάντα αυτο που θες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Οκ θα βάλω εδώ την απορία μου μιας και είναι σχετική και με το σετάκι markbass (κεφαλή και καμπίνα)

Κατ' αρχάς όποιος έχει στήσει κάτι τέτοιο (Little Mark II και Markbass 2x10 καμπίνα) μπορεί να προσφέρει εντυπώσεις;

 

Αυτό σκέφτομαι να αγοράσω, όχι πολύ άμεσα, αλλά σίγουρα εντός του χρόνου.

 

Απ' την άλλη δεδομένων των περιορισμένων χρημάτων, είπα να δω και τη φθηνότερη επιλογή που θα μπορούσα σε ενα σεταπ κεφαλή και καμπίνα 2x10 και έπεσα μ αυτά και μ αυτά σε Gallien Krueger.

 

Συγκεκριμένα, τα http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_600.htm και

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_neo210.htm

 

Η απορία μου είναι, μιας και δεν αναφέρει στην GK κεφαλή ότι αποδίδει και στα 8Ohm, αλλά μόνο στα 4, αυτό σημαίνει πως ο συνδυασμός των 2 δεν γίνεται;

 

Ακόμα αν κάποιος έχει καμιά πρόταση για κεφαλή καμπίνα 2x10 και απαραίτητα neodymium ηχεία (το βάρος είναι μεγάλο θέμα) καλοδεχούμενη κάθε πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον LM τον είχα δοκιμάσει με μια EBS 2x10 και έσκιζε. Δεν είναι ακριβώς ο τύπος μου (τον βρίσκω κάπως... περιορισμένο!) αλλά αντικειμενικά είναι πολύ καλό μηχάνημα. Με markbass καμπίνα δεν γνωρίζω.

 

Όσον αφορά τον backline, είχα την ατυχία να παίξω μ'αυτό το σετάκι (παλιότερη όμως καμπίνα) σ'ένα studio παλαιότερα και πραγματικά ο ενισχυτής είναι άθλιος. Οι ρυθμίσεις του είναι λες και υπάρχουν απλά για να υπάρχουν (δεν βλέπεις ουσιαστική διαφορά που να χτυπιέσαι) και γενικά σε σχέση με άλλους GK μου φάνηκε ο "φτωχός συγγενής". Δεν θα την επέλεγα με τίποτα (ολη τη backline σειρά)!

 

Για άλλες επιλογές, κοίταξε και τις κεφαλές της Hartke και Ashdown, καθώς και μερικά Peavey. Εμένα μου άρεσαν αρκετά, άσχετα με τα χρήματα που κοστίζουν. Από καμπίνες δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει και πολλές, αλλά απ'όσες έχω δεί μέχρι τώρα, οι ashdown δεν με ενθουσίασαν και τόσο.

 

Ο markbass πάντως δεν πιστεύω να σε απογοητεύσει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση!

 

Τον LM τον είχα δοκιμάσει με μια EBS 2x10 και έσκιζε. Δεν είναι ακριβώς ο τύπος μου (τον βρίσκω κάπως... περιορισμένο!) αλλά αντικειμενικά είναι πολύ καλό μηχάνημα. Με markbass καμπίνα δεν γνωρίζω.

Τον LM τον 1 δοκίμασες ή ΙΙ? Γιατί σκεφτόμουν και τον 1 για πιο φτηνή λύση.

Επίσης Κουβέντα να γίνεται, γιατί περιορισμένο;

 

Όσο για τον Little Mark II αν βιάζεσαι πάρτον φοβερός είναι. Αν δεν σε ενδιαφέρει δηλαδή ο διακόπτης για pre/post eq που έχει ο LMIII και είναι η σημαντικότερη διαφορά τους, κατά τα άλλα ίδιοι είναι.

 

Γουάτ ισ πρι/ποστ εκιου σγουιτς; Σε τι χρησιμέυει βασικά; Τι αλλάζει τέλοσπάντων αν βάλω πριν ή μετά το eq? (Το δα κ αυτό τώρα κ μπερδεύτηκα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον II είχα δοκιμάσει, σκεφτόμουν κι εγώ να τον τσιμπήσω λόγω βάρους και φορητότητας, αλλά δεεεν... Τώρα τι εννοώ περιορισμένος... Μου φάνηκε πολύ μπάσσος ενισχυτής, άσχετα με το τι έκανα (ίσως φταίει το μπάσσο μου, τ'αυτιά μου, ένα σωρό μπορεί να είναι  ;D), κι επίσης, το gain του δεν μου άρεσε τόσο. Γενικά είμαι fan του λαμπάτου "αρπάγματος" των ampeg, και είναι δύσκολο να το βρώ σε SS ενισχυτή (έως αδύνατο βασικά), οπότε απλά εγώ είμαι ο παράξενος!  ;D

 

Επίσης, το pre/post EQ switch είναι κυρίως (απ'όσο γνωρίζω) για direct ηχογραφήσεις, όπου μπορείς να στείλεις το σήμα χωρίς να περάσει απ'το EQ του ενισχυτή (ή και με το EQ, ανάλογα τι επιλέξεις). Για μένα δεν είναι και τόοοοοσο σημαντικό ζήτημα αλλά άλλοι το χρειάζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου