Προς το περιεχόμενο

Δευτερη Οθονη στο NUENDO.Προβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα και δευτερη οθονη στο PC μου  για να εχω το mixer και τα VST στην ''ακρη'' και να δουλευω την κυματομορφη πιο ανετα αλλα.....δεν  :-[

 

Ειναι ετσι το προγραμμα ή θελει καποια ρυθμιση?

Πχ το Photoshop σου επιτρεπει να μετακινησεις οτι θες οπου θες.

H καρτα ειναι μια AtiRadeon 9200 και η μια οθονη περνει απο την ψηφιακη εξοδο και η αλλη απο την αναλογικη .

Ευχαριστω εκ των προτερων  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα και δευτερη οθονη στο PC μου  για να εχω το mixer και τα VST στην ''ακρη'' και να δουλευω την κυματομορφη πιο ανετα αλλα.....δεν  :-[

 

Ειναι ετσι το προγραμμα ή θελει καποια ρυθμιση?

Πχ το Photoshop σου επιτρεπει να μετακινησεις οτι θες οπου θες.

H καρτα ειναι μια AtiRadeon 9200 και η μια οθονη περνει απο την ψηφιακη εξοδο και η αλλη απο την αναλογικη .

Ευχαριστω εκ των προτερων  ;)

 

 

 

 

Γιατί δε δουλεύει?

Εγώ έχω μια 22'' και μια 19'' μάλιστα κα όλα είναι μια χαρά(cubase έχω αλλά το ίδιο κάνει οσων αφορά αυτό το θέμα).

Από το πρόγραμμα δε χρειάζεται καμία ρύθμιση,παρά μόνο να κάνεις μεγιστοποίηση

ώστε να ξεδιπλωθεί και στην άλλη οθόνη.

.

Η 2η οθόνη σου έχει σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το ειχα αυτο το προβλημα καποιο καιρο.

δεν ειμαι στο πισι μου τωρα για να κοιταξω τι επιλογες εχω κανει.αλλα θυμαμαι πως ηταν μπερδεψιαρικο το θεμα και μου εβγαλε την πιστη!

 

μια ερωτηση.

οταν δεν τρεχεις καποιο προγραμμα, αλλα εισαι απλα στο ντεσκτοπ, να κανεις ντραγκ εντ νροπ καποιο παραθυρο σου περναει απο την μια οθονη στην αλλη?

 

αν καταλαβα καλα, μιας και αναφερεις το φωτοσοπ, ολα τα αλλα πρεπει να σου δουλευοθν κανονικα, σωστα?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις εγκαταστήσει τα ATI drivers και ATI control panel ? αν ναι ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις και θα βρεις

την άκρη (γιατί δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς :-\).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρόγραμμα δε χρειάζεται καμία ρύθμιση,παρά μόνο να κάνεις μεγιστοποίηση,δηλαδή θα πάς στο παραθυρο επάνω δεξιά τού NUENDO στο τεταγονάκι στη μέση όχι το X ούτε στο_

ώστε να ξεδιπλωθεί και στην άλλη οθόνη το NUENDO μετά θα ανοίξεις

ένα new progect, θα βάλεις πόσα κανάλια θέλεις θα μαζέψεις στη μία οθόνη τις κοιματομορφές και στην άλλη οθόνη θα έχεις το Mixer του Nuendo ή plugins,αλλά πάντα θα έχεις και στις δύο οθόνες το NUENDO μεγιστοποιημένο σαν χαλί.Εάν δεν τα καταφέρεις στείλε μου email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις.

Αυτο που εκανα και δουλεψε ηταν να ''ξεχειλωσω'' το Nuendo πατοντας δεξι κλικ πανω στην μπαρα-εντολη size- και να το απλωσω και στις  2 οθονες.

Οταν κανω maximize ξανα μαζευει στην οθονη που εχω δηλωσει ως 1.

Aλλα δεν χρειαζεται πια.

Ευτυχως μια φορα να το κλεισεις ετσι κραταει τα τελεταια setings και μενει μονο να σωσω και ενα προφιλ για ασφαλεια.

 

Οι ρυθμισεις ειναι οι εξης:

Απο το control panel ενεργοποιημενη η δευτερη οθονη και τσεκ εκει που λεει expand to windows κατι τετοιο...

Η μαστερ 1 οθονη περνει απο την ψηφιακη dvi της καρτας και η Νο2 απο την αναλογικη (εχει και πιο ζεστη....εικονα  ;D)

Δεν ψαχτηκα με περιεργες ρυθμισεις σε drivers καρτας και οθονων (ουτε που θυμαμαι που εινα τα cd >:()

Οι οθονες φαινονται στο λειτουργικο σαν plug in monitors αρα θα δουλευει το κολπο και με αλλες καρτες γραφικων (μαλλον)

Ευχαριστω ξανα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου!

Θα βαλεις την καρτα γραφικων σου σε dual view.

Για να καταλαβεις,υπαρχει πρωτευουσα και δευτερευουσα οθονη.Η δευτερευουσα σε dual view θα δειχνει απλα το φοντο και τιποτα αλλο!

Αν και εφοσον μπορεις να το κανεις απ το photoshop τοτε σημαινει πως ηδη ειναι σε dual view.Παρακατω....

Μεσα απ το Nuendo λοιπον θα ανοιξεις το mixer σου η οποιοδηποτε παραθυρο θελεις(vst,effect κτλ)

Θα κανεις δεξι κλικ επανω του(κατω απο την-μπλε-μπαρα-που-ειναι-και-το-Χ εξοδου-και-δεν-ξερω-πως-την-λενε\σε ενα κενο σημειο).

Τσεκαρε "allways on top" και απλα "συρε" το παραθυρο στην διπλα οθονη.

Θα πρεπει να δουλεψει...

 

 

Θενκς

Xristos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή...

 

Κανεις maximize (μεγιστοποιηση) το Nuendo ωστε να πιανει ΜΟΝΟ τη μια οθονη ολοκληρη και υστερα ανοιγεις το μικτη. Η επομενη κινηση ειναι να βαλεις τον μικτη Always On Top ωστε να μπορεις να τον συρεις στην εντελως κενη οθονη διπλα απο το Nuendo. Eμενα τουλαχιστον ετσι με βολευει καλυτερα. Το ιδιο ισχυει και για τα plugins. To magic option ειναι το Always On Top  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου