Προς το περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΗ SEND RETURN - AUX IN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΠΟ SEND ΣΤΕΛΝΩ ΣΗΜΑ ΜΕ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ (ΑΠΛΟ ΚΙΘΑΡΑΣ)

 

ΣΕ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟ AUX IN Η ΟΠΟΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΔΥΟ ΗΧΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ,

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΗΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.ΑΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ?

 

Η' ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ SEND ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ STEREO ΣΗΜΑ?

 

:roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν διευκρινίζεις πολλά...

Τι είσοδος auxilliary είναι αυτή; stereo; σε κονσόλα; τι ομαδα είσαι;..

 

Πάντως συνήθως το send είναι mono. Εφ¨όσον και ο ενισχυτής σου είναι...

Οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βραχυκυκλώσεις σε στέρεο καρφί την πλευρά που πάει στην στέρεο είσοδο (aux) ώστε να πηγαίνει σήμα και στα 2 κανάλια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κανόνα τα sends είναι μονοφωνικά. Αφού δε διαθέτεις δύο απ' αυτά, πάρε ή φτιάξε ένα καλώδιο που να ξεκινάει απ' το send σου και, διαιρούμενο στη διαδρομή, να μοιράζει το σήμα στα δυο inputs σου (ή, πρακτικά, δυο καλώδια που να φεύγουν από τα aux και να ενώνονται στη διαδρομή προς το send). Βέβαια το ιδανικό είναι να χρησιμοποιήσεις διαχωριστή σήματος, aka "splitter".

 

Α, και μια ερώτηση: ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ; :lol:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρινίζεις πολλά...

Τι είσοδος auxilliary είναι αυτή; stereo; σε κονσόλα; τι ομαδα είσαι;..

 

Πάντως συνήθως το send είναι mono. Εφ¨όσον και ο ενισχυτής σου είναι...

Οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βραχυκυκλώσεις σε στέρεο καρφί την πλευρά που πάει στην στέρεο είσοδο (aux) ώστε να πηγαίνει σήμα και στα 2 κανάλια.

 

H aux ειναι stereo εισοδος για να παιζουν και τα δυο ηχεια και ειναι μια απο τις εισοδους ενος 120watt Behringer.

αυτο με το βραχυκυκλωμα δεν το καταλαβα καλα,εννοεις μια ακρη να ειναι

Mono και η αλλη stereo στο καλωδιο?

 

Μερικες φορες γραφω πιο γρηγορα με κεφαλαια, η ιδεα του splitter μου αρεσε αλλα η aux ειναι 1 τρυπα στον ενισχυτη οποτε δεν θα με βολεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το βραχυκυκλωμα δεν το καταλαβα καλα' date='εννοεις μια ακρη να ειναι Mono και η αλλη stereo στο καλωδιο?

[/quote']

 

Στο καλώδιο ΚΑΙ στο βύσμα. Ουσιαστικά χρειάζεσαι ένα διπλό καλώδιο όπως των ακουστικών αλλά πιό χοντρό νούμερο (2 + μπλεντάζ όπως λένε) και δυο jacks, ένα mono και ένα stereo.

Στη stereo μεριά ενώνεις τις γειώσεις αλλά αφήνεις τα hot (τα εσωτερικά λεπτά χρωματιστά καλωδιάκια) ξέχωρα. Στη mono μεριά ενώνεις τις γειώσεις μεταξύ τους και τα hot μεταξύ τους.

Ή, αν πας σε κατάστημα να πάρεις το καλώδιο, πες ότι στη μια μεριά θέλεις να είναι mono καρφί και στην άλλη stereo καρφί (μικρό ή μεγάλο...) Αν τους εξηγήσεις προσεκτικά θα σου δώσουν το κατάλληλο.

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή' date=' αν πας σε κατάστημα να πάρεις το καλώδιο, πες ότι στη μια μεριά θέλεις να είναι mono καρφί και στην άλλη stereo καρφί (μικρό ή μεγάλο...) Αν τους εξηγήσεις προσεκτικά θα σου δώσουν το κατάλληλο.[/quote']

 

α!ωραιος!

ξερεις κανενα μαγαζι να μου πεις για να μην ψαχνομαι γιατι στα μουσικα μαγαζια τα πιο γνωστα ασ πουμε δεν εχω δει τετοιο καλωδιο :roll:

 

(στην Αθηνα παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις κανενα μαγαζι να μου πεις για να μην ψαχνομαι γιατι στα μουσικα μαγαζια τα πιο γνωστα ασ πουμε δεν εχω δει τετοιο καλωδιο(στην Αθηνα παντα)

 

Εμ, κι εσύ, πας σε επιπλάδικο να πάρεις ροκανίδι... :lol:

Να πας σε κατάστημα ηλεκτρονικών (πχ στο Φανό στη Σολωμού ανεβαίνοντας δεξιά, μετά την Πατησίων) ή στο Βενιέρη στην Κάνιγγος ή στη γειτονιά σου. Και αν δεν έχει τέτοιο καλώδιο θα σου δώσει δύο mono και τους κατάλληλους adaptors (δύο).

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις κανενα μαγαζι να μου πεις για να μην ψαχνομαι γιατι στα μουσικα μαγαζια τα πιο γνωστα ασ πουμε δεν εχω δει τετοιο καλωδιο(στην Αθηνα παντα)

 

Εμ' date=' κι εσύ, πας σε επιπλάδικο να πάρεις ροκανίδι... :lol:

Να πας σε κατάστημα ηλεκτρονικών (πχ στο Φανό στη Σολωμού ανεβαίνοντας δεξιά, μετά την Πατησίων) ή στο Βενιέρη στην Κάνιγγος ή στη γειτονιά σου. Και αν δεν έχει τέτοιο καλώδιο θα σου δώσει δύο mono και τους κατάλληλους adaptors (δύο).[/quote']

 

Καταλαβα,ελπιζω να βρω, για να μην καταληξω παλι με καλαι και κολλητηρια γιατι τα κανω μπαχαλο καθε φορα! :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου