Προς το περιεχόμενο

Πως θα γίνω όσο πιο γρηγορα γίνεται, πληκτράς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία, είμαι σε ένα alternative συγκρότημα και τώρα ξεκινάμε σιγά-σιγά. Έχουμε κοπέλα για πλήκτρα, αλλά εγω προοριζομαι να είμαι όσο πιο γρηγορα γίνεται πληκτράς, γιατί η κοπέλα θέλει να είναι μόνο τραγουδίστρια. Θέλω να μάθω λοιπόν να παίζω και ίσως απο φθινόπωρο πάω και ωδείο. Επείδη είμαι άσχετος από αυτά, υπάρχουν διαφορετικά μαθήματα για keyboard και διαφορετικα για πιάνο? Και αν ναι τι θα ήταν καλύτερα να μάθω? Υπόψην ότι εγώ γουσταρώ τρελά και το να παίζω πιάνο αλλά το πρόβλημα ότι είναι χρονοβόρο μέχρι να φτάσω σε καλό επίπεδο... Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου δώσατε κάποια συμβουλή. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά στα ωδεία υπάρχουν και μαθήματα για αρμόνιο αλλά κατά την άποψη μου είναι κοροιδία.Όσο αναφορά το πιάνο συμφωνώ θα μάθεις πολλά αλλά θέλει πολύ χρόνο κόπο και προσπάθεια.Εγώ θα πρότεινα να ψάξεις να βρείς κάποιον δάσκαλο που να διδάσκε πλ΄κτρα με μεθόδους πιανιστικές και όχι chord changing που διαδάσκουν στα ωδεία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέμα είναι να γίνεις γρήγορα, το μόνο που χρειάζεται είναι να παίζεις 10 ώρες τη μέρα. Αν εννοείς εύκολα και γρήγορα, προφανώς θα πρέπει να δοκιμάσεις κάτι κομπογιαννίτικο. Ψάξε μαθήματα των κομματιών που θέλεις να βγάλεις στο youtube. Για να μάθεις απο ωδείο, με θεωρία κλπ, πέρα του ότι πρέπει να περιμένεις μέχρι τον οκτώβρη για να γραφτείς (δεν μπορείς να πας τώρα καλοκαιριάτικα 1 μήνα πριν κλείσουν) για να αρχίζεις να παίζεις αξιοπρεπώς θα πρέπει να περάσουν 2 χρόνια τουλάχιστον. Σε αρκετά ωδεία υπάρχουν τμήματα σύγχρονης μουσικής και για πλήκτρα, οπότε θα αρχίσεις να παίζεις αυτά που σε ενδιαφέρουν.

 

Όπως και να χει τα πλήκτρα δεν είναι ...φλογέρα. Για να μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς, πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια με πολύ δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τους απο πάνω, χρειάζεται χρόνος και δουλειάγια να μάθεις το όργανο

 

αλλά έχω μία αποροία...

τώρα που δε ξέρεις πληκτρα, ποιος είναι ο ρόλος σου στο συγκρότημα τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τους απο πάνω, χρειάζεται χρόνος και δουλειάγια να μάθεις το όργανο

 

αλλά έχω μία αποροία...

τώρα που δε ξέρεις πληκτρα, ποιος είναι ο ρόλος σου στο συγκρότημα τώρα?

Χωρίς καμία κακία ειλικρινά προς τον Dj chris-t αλλα αυτό το post έγραψε ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;

D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς έχεις ασχοληθεί μέχρι τώρα με τη μουσική ; Έχεις κάνει τίποτα μαθήματα , παίζεις κανα άλλο όργανο , καμιά κιθάρα ; Η μουσική σου αντίληψη παίζει πιο πολύ ρόλο γιατί από καθαρά τεχνικής απόψεως τα πλήκτρα σε alt rock συγκρότημα δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις.Δηλαδή να μάθεις να κρατάς κάποιες νότες/συγχορδίες ή να παίξεις καμιά μελωδία με το δεξί δεν είναι δύσκολο από καθαρά τεχνική άποψη.Όμως παίζει ρόλο αν και κατά πόσο έχεις ασκήσει το αυτί σου μουσικά και τι μουσικές γνώσεις έχεις.Επίσης αν το βλέπεις σοβαρά πρέπει να ασχοληθείς και με τους ήχους των πλήκτρων , να μάθεις τις κατηγορίες και κάποια πράγματα για τη σύνθεση ήχου και τα εφφέ.

Πάντως κατά τη γνώμη μου τα μαθήματα πιάνου σε ωδείο είναι μόνο αν θες να παίξεις κλασσική μουσική.Για άλλες περιπτώσεις κανας δάσκαλος στο σπίτι για τα βασικά πάνω σε αρμόνιο ή συνθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζen βουδισμος φιλε μου. Δεν θα γινεις ποτε πληκτρας αν δεν συνειδητοποιησεις οτι εισαι ηδη ενας!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι με μια αναλογη μεθοδο του φιλου στο βιντεο μπορεις!!  ;D ;D

 

http://www.youtube.com/watch?v=sNMkKC-0Pk0&feature=rec-HM-r2

 

ο οποιος  ειναι ενας απο τους πιο γρηγορους κιθαριστες ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουμε  τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα!!!! Παίζω μουσική 17 χρόνια, κι ακόμα θεωρώ ότι έχω πολύύύύύύύύύύύ δρόμο μπροστά μου για να γίνω ''αστέρι''. Και του λέτε ότι σε 2 χρόνια θα είναι αστέρι γιατί σε rock συγκροτήματα δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις τα πλήκτρα......... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου