Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για TC ELECTRONIC G SYSTEM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αυτες ειναι οι αναγκες σου, γνωμη μου ειναι να κοιταξεις για κατι πιο απλο και σιγουρα πιο οικονομικο, τσεκαρε το G-major και αν δε σε ενθουσιαζουν τα ρακ, παρε 2-3 πεταλια και θα εισαι κομπλε.

 

Εξαλλου κρινοντας απο τον ενισχυτη σου ενδιαφερεσαι πιο πολυ για μεταλ ηχο μαλλον, οποτε δεν θες και πολλα μπλιμπλικια  :)

 

+2112

 

Ακριβώς για αυτό ρώτησα ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ... Κρίμα να δώσεις τόσα χρηματα αν δεν σου χρειάζονται ολα αυτα τα εφφε, loops κτλ κτλ. 2-3 Πετάλια πιθανον να αρκούν και να περισσεύουν!

 

Τα τελευταία 2 χρόνια χρησημοποιώ σε live αποκλειστικά μια Boss GT8 με 4 cable method είτε με τον Laney TT50, είτε με 2 drive pedals στη λούπα και σε καθαρό ενισχυτή. Πίστεψέ με, απειροελαχιστοι (εως κανείς) εχουν ακουσει τα "κακά" εφφέ της Boss...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω που νόμιζα οτι αυτή η πεταλιέρα δεν είναι για πολλά "μπλιμπλίκια"!!!! Και ναι, για μεταλ ήχο ενδιαφέρομαι περισσότερο...Για τσιριχτά leads και τα σχετικά...Η παραμόρφωση της randall δόξα τω Θεώ είναι οτι πρέπει για τέτοιο στυλ... Παρ' όλ' αυτά που λες, και ίσως να χεισ δίκιο, να ναι too much για τις απαιτήσεις μου, εξακολουθώ να την θεωρώ ελκυστική επιλογή. Δε νομίζω να πήγαινε χαμένη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τα χρηματα... οπως σου ξαναπα.... ΒΟΥΡΡΡΡΡΡΡΡ!!! Δεν θα απογοητευθεις!!! Αλλα με ένα G Major, σου περισσεύουν λεφτα για..... ΜΠΥΡΕΣ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε χαμενη δεν θα πηγαινε αλλα γιατι να δωσεις 1200 ευρω, ενω το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα διακρητικο reverb, ενα διακρητικο delay αντε και κανενα chorus ή pitch shifter?

 

Αν παλι θες να το παρεις για την κ@υλα της υποθεσης και εχεις τα φραγκα παρτο! Εγω για τις διακοπες σου φροντιζω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό με τα πεταλάκια που μου προτείνετε, με βάση αυτό που σας είπα οτι ζητάω. Βέβαια , από την άλλη, φοβάμαι οτι παίρνοντας ένα, δύο, τρία πεταλάκια, θα "γλυκαθώ" από τις αλλαγές στον ήχο και τις επιλογές που θα μου προσφέρουν και θα θέλω να καταφύγω και σε επιπλέον αγορές και να μη μείνω στον συγκεκριμένο ήχο που προείπα οτι θέλω. Αν μπεις στο τριπάκι του να ψάξεις και να πειραματιστείς με τον ήχο σου, γεγονός οτι γίνεσαι λίγο άπληστος...(Αποφάσισε τι θες και μη μας πρήζεις ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!)....

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και για την ενημέρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι για πεταλια γιατι δεν δοκιμαζεις πρωτα ενα g-major να δεις πρωτα αν σε καλυπτει  ;)

και μπορεις να το βρεις κ σχετικα φθηνα αν ψαξεις για μεταχειρισμενο (~200€)  :)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και το nova system που ανέφερες.Είναι ακριβώς αυτό που θες και θα σου "μείνουν" και εφφέ για το μέλλον ;)

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε,

έχω το G System εδώ και λίγες μέρες και η πρώτη εντύπωση είναι εξαιρετική!

Είχα εστιάσει στο Nova System αλλά κατέληξα στο πρώτο,γιατί το βρήκα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή και κατάσταση, από φίλο.

Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω συσκευή TC Electronic!

Η αλήθεια είναι ότι έχω ενθουσιαστεί με τις λειτουργίες του μηχανήματος και την ποιότητα κατασκευής όπως και με την ποιότητα των effects (βέβαια θεωρώ σημαντικό μειονέκτημα για το κόστος του, την απουσία overdrive-distortion).

Θα σου πρότεινα να δεις και να ακούσεις και το Nova system γιατί μπορεί και να σε καλύψει με το μισό κόστος!

Φιλικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου