Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για TC ELECTRONIC G SYSTEM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες. Ψήνομαι να παραγγείλω αυτή την πεταλιέρα.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370213282145&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

Γνωρίζει κανείς από πρώτο χέρι τπτ γι' αυτή? Την κατέχει κάποιος να μου δώσει μια εμπεριστατωμένη γνώμη? Θα έδενε με Randall T2???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λάθος ο ενισχυτής σου είναι midi controllable, συνεπώς θα σε βοηθούσε παρα πολυ να ελέγχεις από το g system ακόμα και τα κανάλια μεσα στα patches. Από εκει και πέρα, με το fx loop του ενισχυτή σου, μπορείς άνετα χρησημοποιώντας 4 καλώδια να συνδέσεις την προενίσχυση στο insert του G System ωστε να τοποθετείς τα εφφε πριν και μετα το preamp οπως σε βολεύει.

 

Από κει και πέρα, για μένα είναι το πιο ολοκληρωμένο πακέτο εφφε με άπειρες δυνατότητες. Αν σου αρέσουν τα πιο "πλαστικά" κατά πολλους εφφέ της TC, δεν είσαι λάτρης των old school εφφέ (κρίνωντας από τον ενισχυτή σου, μάλλον δεν είσαι :p ) και έχεις την οικονομική δυνατότητα... βουρρρρρ!!! Για μένα (πάλι) αξίζει τα χρήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx vagx69! Ισχύουν αυτά που γράφεις παραπάνω. Βρήκα επίσης, σαν πιο οικονομική λύση αυτό εδώ.

http://cgi.ebay.com/TC-Electronic-Nova-System-FULL-FACTORY-WARRANTY_W0QQitemZ300321007556QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item45ec86e7c4&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12%7C66%3A2%7C39%3A1%7C72%3A1205%7C240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50

Κατά πόσο υστερεί ποιοτικά όμως δεν δε ξέρω. Μήπως ξέρουμε κάτι πάνω σ' αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει το G-system  και μου άφησε άριστες εντυπώσεις.

 

Βέβιαια είμαι και φαν της TC οπότε μπορεί και να μην είναι και απολύτως αντικειμενική η γνώμη μου  :)

 

Εξαιρετικής ποιότητας effect και διαυγής ήχος

 

Aπ'ότι θυμάμαι το μόνο παράπονο που είχα είναι ότι θα προτιμούσα αντι για 3 band eq να είχε 4 band eq. Aπό τη στιγμή που είναι parametric (και όχι graphic που σε περιορίζει κατά κάποιο τρόπο) θα μπορούσα να ρυθμίσω low και high mids που είναι σημαντικα για τον ήχο που εγώ θέλω

 

Όμως είναι φοβερό μηχάνημα - top of the line

 

α...και μη διαβάζεις κριτικές του τύπου ότι είναι "tone sucker"....είναι λογικό όταν κάποιοι το χρησιμοποιούν...καρφί στον ενισχυτή!!!...ενω φυσικά είναι φτιαγμένο για τη λούπα.... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη νοοτροπια το NOVA. Πιο "ready to play" μηχάνημα καθώς έχει και ενσωματομένο distortion - overdrive αλλά και σαφώς λιγότερα εφφε, συνδεσημότητα και παραμετροποίηση.

 

Βασικά.... <b>τι είναι αυτό που σου χρειάζεται?</b>

 

Επίσης έχε στο νου σου πως δεν αξίζει με τίποτα να το παραγγείλεις από αμερική καθώς το πιθανότερο είναι να σε "σκίσουν" στο τελωνείο. Τα φτηνότερα απόσο έχω συναντήσει TC θα τα βρεις στο dv247.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης έχε στο νου σου πως δεν αξίζει με τίποτα να το παραγγείλεις από αμερική καθώς το πιθανότερο είναι να σε "σκίσουν" στο τελωνείο. Τα φτηνότερα απόσο έχω συναντήσει TC θα τα βρεις στο dv247.com

 

Σωστα γιατί η TC είναι ευρωπαική εταιρεία και στην Αμερική είναι εισαγόμενο και στην Ελλάδα θα έρθει πάλι...εισαγόμενο αν αγοραστεί από εκεί.

 

Γιαυτό αγορά μόνο απο Ευρώπη σε τέτοιες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω εδω και αρκετο καιρο, μη ακους θεωριες περι πλαστικιλας και λοιπον υλικων, τα εφφε του ειναι εξαιρετικα και ακρως παραμετροποιησιμα.

Ειναι παρα πολυ στιβαρη κατασκευη και προσφερει απειρες δυνατοτητες συνδεσης (4 cable method, μπροστα απο τον ενισχυτη, στερεο σε καθενα απο αυτα, στερεο και dry ενισχυτες για πιο γκιλμουρικα σκηνικα κλπ).

 

Ειναι transparent? αναλογα τι συνδεσμολογια επιλεξεις, πχ στο 4 cable method, αναγκαστικα προσθετεις αλλα 2 καλωδια και το fx loop του ενισχυτη σου, οποτε μια διαφοροποιηση υπαρχει θες δεν θες! Μπροστα απο τον ενισχυτη πολυ δυσκολα θα καταλαβεις διαφορα αν εχεις ρυθμισει σωστα τα level του.

 

Το μονο πραγμα το οποιο ισως ηθελα καλυτερο ειναι ο κομπρεσορας του, αλλα και παλι ισως μιας και δεν τον εχω μελετησει σε βαθος.

 

Aπ'ότι θυμάμαι το μόνο παράπονο που είχα είναι ότι θα προτιμούσα αντι για 3 band eq να είχε 4 band eq. Aπό τη στιγμή που είναι parametric (και όχι graphic που σε περιορίζει κατά κάποιο τρόπο) θα μπορούσα να ρυθμίσω low και high mids που είναι σημαντικα για τον ήχο που εγώ θέλω

 

Μπορεις να ρυθμισεις ακριβως ποιες συχνοτητες θελεις να πειραξεις καθως και το ευρος της αλλαγης στις γυρω συχνοτητες, οποτε κατα καποιο τροπο επιλεγεις αν θα το χρησιμοποιησεις ως parametric ή ως graphic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έβαλα το συγκεκριμένο λινκ απο το ebay περισσότερο για την γνωστοποίηση των χαρακτηριστικών του παρά για την τιμή του. Αν και ο συγκεκριμένος πωλητής συμφώνησε να μου ρίξει αρκετά την αξία που θα δηλωθεί στην αποστολή του, σε σημείο που μπορεί να μην εκτελωνιστεί καν ...anyway... Όσον αφορά την ερώτηση για το τι ακριβώς χρειάζομαι, η απάντηση είναι να εμπλουτίζω τον gain (κυρίως - αλλά όχι μόνο) ήχο του ενισχυτή μου με reverb echoes και τα συναφή καλούδια που προσφέρει μια τέτοια πεταλιέρα, και να έχω κι άλλες επιλογές στο να μπορώ να τον επεξεργαστώ πέρα από τα μπάσα μέσα και πρίμα eq που προσφέρει ο ενισχυτής (βασικά γι'αυτό τον σκοπό παρήγγειλα και ενα MXR KFK-1 Kerry King Ten Band EQ Pedal Equalizer το οποίο θα αφιχθεί από ημέρα σε ημέρα ;D). Δεν απαιτώ βασικά τα τέλειωτα effects που προσφέρουν πολλές πεταλιέρες. Και βασικό συστατικό για εμέ, να είναι εύκολο στην χρήση του ώστε να μπορώ να εκμεταλευτώ όλο το εύρος των δυνατοτήτων του (είμαι και απο χωρίο ρε παιδιά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτες ειναι οι αναγκες σου, γνωμη μου ειναι να κοιταξεις για κατι πιο απλο και σιγουρα πιο οικονομικο, τσεκαρε το G-major και αν δε σε ενθουσιαζουν τα ρακ, παρε 2-3 πεταλια και θα εισαι κομπλε.

 

Εξαλλου κρινοντας απο τον ενισχυτη σου ενδιαφερεσαι πιο πολυ για μεταλ ηχο μαλλον, οποτε δεν θες και πολλα μπλιμπλικια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου