Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στα κουμπια του Tonelab SE


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως καταλαβαινετε καποια κουμπια επαψαν να λειτουργουν ή εστω λειτουργουν με μεγαλη δυσκολια. Συγκεκριμενα προκειται για τα τεσσερα στρογγυλα κουμπια που ειναι σε σχημα <<σταυρου>> κ οριζουν up-down & left-right απο αυτα τα 4 τα 3 ειναι σχεδον νεκρα...

Aν κ το μηχανημα το εχω προσεξει πολυ βρηκε να με κρεμασει σε μια πολυ παιχτικα δυσκολη περιοδο...!!

Δοκιμασα να το ψεκασω με ενα σπρει πεπιεσμενου αερα (μονο) αλλα δεν ειδα βελτιωση.

Εχω ακομα ενα σπρει για ηλεκτρικες επαφες αλλα εχει ενα λαδακι μεσα κ το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω....

Θα προτεινατε να το ανοιγα (ξεβιδωνα) μονος μου να το φυσηξω καλυτερα???

Εχετε καποια παρομοια εμπειρια κ αν ναι πως το αντιμετωπισατε?????

 

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αμέτρητα live, πρόβες και ώρες χρήσης άρχισαν να χαλάνε και εμένα τα κουμπιά που ανέφερες.

Το άνοιξα και είδα πως το ίδιο το διακοπτάκι που βρίσκεται μέσα, δουλευει (και αν χαλάσει αλλάζει εύκολα), αλλά χαλάνε τα πλαστικά κουμπάκια, αυτά που πιέζουν τον διακόπτη....

Το άνοιγμα είναι εύκολο, αλλά πρόσεχε γιατί τα συγκεριμένα κουμπιά βρίσκονται κάτω απο κάτι πλακέτες που για να φτάσεις πρέπει  να λύσεις ακόμα και το "κουτί" που βρίσκεται η λάμπα...

Το κουμπάκι του save έχει χαλάσει τελείως, άνοιξα το σασί, αφαίρεσα το πλαστικό και έμεινε γυμνός ο διακόπτης, στο βάθος... για να "σώσω" πατάω απευθείας τον διακόπτη με κάτι (πχ ένα στυλό  ;D)

Καθόλου απιθανο βέβαια να είναι απλά σκόνη στην δική σου περίπτωση, και με ένα σπρευ καθαρισμού να στρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, κι εγω εχω την TL τωρα 2,5 χρονια και το μονο που μου εχει παθει ειναι να ξαλασκρουν 2 παξιμαδακια που βαστανε τα κουμπια τα οποια τα εσφιξα με το χερι. Κι εγω με ΠΟΛΛΗ χρηση.

Που και που περνουμε και κανα πινελακι και την κανουμε. Με πανακια για να ειναι γυαλιστερη δεν αρκει (η δικη μου δεν ειναι γυαλιστερη αλλα ειναι ΚΑΘΑΡΗ). Το πινελακι μπαινει και επιφανειακα εστω στις επαφες και τις κραταει ΟΚ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100

 

εγω εχω τη δικια μου 5 χρονια και εχει περασει δια πυρος και σιδηρου,την εχω ομως παντα σε flightcase οταν τη μεταφερω και...δουλευω πινελακι (και ηλεκτρικο σκουπακι) καργα καθε εβδομαδα.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ αλλά εγώ λεώ πως πέρα απο την καθαριότητα, ΣΠΑΝΕ τα πλαστικά κουμπάκια που πιέζουν τον διακόπτη.... έπρεπε να το βγάλω φωτογραφία όταν το άνοιξα, είναι δύσκολο να εξηγήσω πως στέκονται όλα εκέι...  πάντως είναι σαν όλα αυτα τα κουμπάκια να είναι κοινά, κολλημένα μεταξύ τους σε ένα μεγαλύτερο πλαστικό κομμάτι και σπάει το ποδαράκι που τα ενώνει με τα άλλα....

Α, το tonelab το έχω πάντα στο flight case του, άρα δεν κοπανάει απο δω και απο κεί  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σε εμενα βεβαια βοηθαει και το γεγονος οτι εχω να...αγγιξω τα πλαστικα κουμπακια για τα οποια μιλατε εδω και 3 χρονια... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σε εμενα βεβαια βοηθαει και το γεγονος οτι εχω να...αγγιξω τα πλαστικα κουμπακια για τα οποια μιλατε εδω και 3 χρονια... ;D ;D

 

Ενώ πάλι σε εμένα το write είδικά έχει πατηθεί χιλιάδες φορές, αναγκαστικά...... γιαυτό και ψόφησε πρώτο! Πάντως φτιάχνονται εύκολα, οποιοσδήποτε ηλεκτρονικός (και όχι ντε και καλά στο επίσημο service) μπορεί να τα αντικαταστήσει (τα διακοπτάκια μέσα, αν χρειάζεται). Για τα πλαστικά κομμάτια μάλλον χρειάζεται το επίσημο service ή όπως κάνω εγώ, ΠΑΤΕΝΤΑ  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να το ξεβιδωσω ανετα??? να δω κ γω τι γινεται??? Υπαρχει περιπτωση να χαθουν τα presets μου αν το ανοιξω??? κουφο μεν αλλα....

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

ξεβιδωσε το ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ και ΧΩΡΙΣ να αφησεις μεγαλη "χαραμαδα" ΜΗΝ σου "την κανουν" τα presets. ΑΜΑ ειναι "βαρια" (heavy) φευγουν πιο δυσκολα. Τα "καθαρα" (light) να φοβασαι ;D ;D ;D

 

Οχι ρε, μια χαρα ανοιξε τη. Μονη προσοχη ειναι το ρευμα και μην κοψεις κανενα καλωδιακι, cheers

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να το ξεβιδωσω ανετα??? να δω κ γω τι γινεται??? Υπαρχει περιπτωση να χαθουν τα presets μου αν το ανοιξω??? κουφο μεν αλλα....

 

ε, καλά... άνετα... όχι και άνετα, χρειάζεται προσοχή! Και δεν είναι απαραίτητο πως θα κάνεις και κάτι αν το προσπαθήσεις. Μην γίνει και καμια ζημιά και με βρίζεις μετά  :D

Τα preset δεν βλέπω τον λόγο γιατί να χαθουν..... άσχετα απο αυτό όμως, καλό ειναι κατα καιρούς να κάνεις ένα backup στον υπολογιστή σου τα presets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου