Προς το περιεχόμενο

sazι πάνω σε τί ενίσχυτή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

δεν ξέρω εαν υπάρχει κανείς που ασχολείται με παραδοσιακά όργανα. Πάντως έγω θα κάνω την ερώτηση κι αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει  ;D

Επειδή εκτός από κιθαρίστας είμαι και σαζίστας, και έχω ένα ηλεκτρικό σάζι, προσπαθώ να του φτιάξω ήχο δοκιμάζοντας το πάνω σε διάφορους κιθαρο-ενισχυτές.Ο τρόπος που λειτουργεί το όργανο αυτό είναι παρόμοιο με μιας ηλεκτρικής κιθάρας, και ο ήχος εξαρτάτε σε μεγάλο βαθμό από τον ενισχυτή.

Να προσθέσω επίσης πως αν συνδέσω το όργανο ξερό σε μια κονσόλα δε θυμίζει σε καμια περίπτωση σάζι, μάλον μπουζούκι θα έλεγα....και άν βγάλω και τις διπλές χορδές και τις αφήσω μονές (όπως κάνουν πολλοί σαζίστες) τότε γίνεται τελείως κιθαρίστικος ήχος.Μόνο όταν παίζω με μόρια καταλαβένει κανείς ότι είναι σάζι.

 

οπότε,για να δώσω ένα παράδειγμα περίπου τι θελω να πετύχω από ήχο είναι αυτό εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=Hs6EyeSh0HQ&feature=related

Ο ήχος του ismail μου κάνει για ενισχυτή marshal + (compressor , reverb).

εαν έχει κάποιος γνώμη ας την πει.

thanks ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα φιλε george.. δοκιμασε να το περασεις απο μια προενισχυση ισως λαμπα κλπ και απο καποιο καλο εφε.. του στυλ G major κλπ.. πριν το στειλεις στην κονσολα..Με τα αναλογα εφε, phaser κλπ θα βγει πολυ καλο αποτελεσμα.. αλλα θελει ψαξιμο και φτιαξιμο.. Το πιο μεγαλο θεμα ομως ξερεις ειναι στο χερι.. και φυσικο καποιες φορες να σου θυμιζει και κιθαρα οπως λες.. Τους "απεναντι" δεν τους πιανουμε σε αυτο.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Τουρκια χρησιμοποιουν ντοπιους μαγνητες (απο μακρια μοιαζουν με μικρους humbuckers) και συνηθως παιζουν μεσα απο ΜΕΓΑΛΟΥΣ τραντζιστορατους ενισχυτες (σαν τους Solidaire που χρησιμοποιουν οι δικοι μας οι μπουζουκιστες ;D) ολα αυτα βεβαια με ΤΟΝΟΥΣ απο reverb.

 

Οι "κουλτουριαρηδες" που θελουν πιο "παραδοσιακο" ηχο παιζουν με πιεζο συστηματα μεσα απο tube προενισχυσεις και μετα καρφι στην κονσολα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω δεί μαγνήτη από Precision σε σάζι και Super Reverb με extra πεταλάκι Boss SR65.

Κι έπαιζε καταπληκτικά (ήταν και ο παίκτης αλλού).....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω δεί μαγνήτη από Precision σε σάζι...

 

Και αυτο πλακα πλακα αμα παρατηρησεις το βιντεο με μαγνητη απο pbass μοιαζει... ειναι κολλημενος εκει που ενωνεται το μπρατσο με το σκαφος..

 

Τεσπα, δεν νομιζω οτι εχει ενισχυτη αυτο το οργανο σε αυτη τη περιπτωση... ειναι line σημα που εχει compressor, ενα διακριτικο chorus και reverb...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα για πλάκα..... το έχω κάνει σε μπουζούκι κι έσπερνε.....  ;)

Απλά μου έχει κολλήσει τώρα στο μυαλό να βρώ και να φτιάξω τον ήχο του Xιώτη, αλλά.....

Διαπίστωσα κατ΄ αρχήν ότι ο ήχος του έφτιαξε από την επιστροφή του από την Αμερική και μετά (όπως και του Λεμονόπουλου) θέλω να βρώ, ενισχυτές, μαγνήτες μεγάφωνα, όλα τα πάντα.... δεν μπορεί να έχει τόσο φλάτ ήχο σε όλες τις χορδές (σαν κιθάρα) κάτι μαγικό έκανε......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ηχογραφισεις τους παντως ειχαν και mics σε συνδιασμο με το βυσμα τους... αν ακουσεις παρα πολυ προσεκτικα σε φασεις που κανουν μονοι τους τα ταξιμια τους, μπορεις να ακουσεις και την ανασα τους, το πως χτυπανε οι αλυσιδες-βραχιολια που εχουν πανω στα χερια τους πανω στο οργανο, το παραμικρο... οποτε μονο με μαγνητη ειναι μαλλον δυσκολο να βγει αυτος ο ηχος πιστευω...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα συμφωνλησω με τον SF για τους μεγάλους τρανζίστορ. Γιατί όχι και Polytone άμα σηκώνει η τσέπη σου...

 

Εναλλακτικά Super Reverb όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό με 10άρια.

 

Για πιο πειραματική κατάσταση και κουλτούρα, εγώ μάλλον αυτό θα έκανα, Fender Bassman. Kατά προτίμηση την επανέκδοση της Victoria.

 

Αν θές πες μας και κάνα budget αν είναι να προτείνουμε κάτι πιο συγκεκριμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

disclaimer: Σας προειδοποιώ ότι δεν νιώθω από έγχορδα/ενισχυτές...

 

Άκου το 3ο clip από εδώ...

http://www.native-instruments.com/#/en/products/guitar/guitar-rig-kontrol/?content=928

Μήπως αυτός ο "tweedman" είναι προσωμοίωση κάποιου υπαρκτού ενισχυτή που γνωρίζεις;

(σόρυ αν είπα κοτσάνα, επαναλαμβάνω είμαι άσχετος με το αντικείμενο :) )

 

edit:

Απ'ότι βλέπω η σειρά των κλιπ στο link δεν είναι πάντα ίδια... ψάξε το "psychedelic saz"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου