Προς το περιεχόμενο

Χορδές: Nickelplated VS Stainless Steel



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τίτλος τα λέει όλα. Τι προτιμάτε και -το σημαντικότερο- ΓΙΑΤΙ?

Ποιά τα υπέρ και τα κατά της κάθε μίας όσον αφορά το

 

-Ηχόχρωμα

-Ένταση

-Fret wear

??

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω εδω και χρονια μονο με stainless steel (SIT) 9αρες χορδες για πολλους λογους!

 

- εχουν πιο bright ηχο και αυξανουν το resonance τις κιθαρας μου εφοσον μελεταω παντα χωρις ενισχυτη και ακουω πεντακαθαρα τις αρμονικες σε ολη την ταστιερα και πιο καθαρα τις νοτες!

 

- με ενισχυτη εχουν σαφως ποιο μεταλικο ηχοχρωμα και ειναι πιο <<τσιριχτες>> οτι πρεπει για το ειδος της μουσικης που παιζω (instrumentals,shred,fusion,heavy,rock)

 

-Tαιριαζουν απολυτα με το floyd rose καθως ασκουν ελαχιστα μεγαλυτερo tension απο τις nickel

δλδ με λιγα λογια αν βαλω nickel 10αρες χορδες με δυσκολευουν στα bends αν βαλω nickel 9αρες τοτε παραειναι soft σε αισθηση το tremolo οποτε με τις 9αρες stainless ερχεται ακριβως οπως το θελω σε tension!

 

Τα μειονεκτηματα ειναι πως αυξανετε το fret wear ιδιως στα καντινια που ειναι και πιο λεπτες οι χορδες αλλα οχι τοσο τραγικα οπως λενε πολλοι σε αλλα φορουμς Εχει να κανει πιστευω πιο πολυ με το ποσο δυνατα παταει καποιος τις χορδες σε αυτο το θεμα!

Τελος πρεπει να σκουπιζοντε καλα μετα απο καθε παιξιμο με πανακι γιατι σκουριαζουν ελαχιστα περισοτερο απο τις nickel!

 

Στο μελλον παντος θα δοκιμασω να παρω κιθαρα και με stainless frets οποτε δε θα χρειαζομαι να τρεχω καθε χρονο για fret dressing! :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ηχόχρωμα

 

μιλαμε βεβαια μονο για τις τυλιχτες χορδες (τα καντινια ειναι παντου ιδια)

 

προτιμω τις nickelplated steel,δεδομενου οτι παιζω με Fender οι ατσαλινες παραειναι πριμες... 

 

-Ένταση

 

δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο οταν θελω ενταση ανοιγω το volume του ενισχυτη μου....

 

-Fret wear

 

οι ss καταστρεφουν τα ταστα δραματικα περισσοτερο...

 

ξεχασες βεβαια το σημαντικοτερο παραγοντα δηλ.την ΑΙΣΘΗΣΗ των χορδων,προσωπικα οι ατσαλινες που φαινονται απαισιες και πολυ σκληρες.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα το θεμα Nickel plated vs Stainless Steel η αποψη μου ταυτίζεται 100% με του Superfunk...

 

...μαλιστα τωρα τελευταία και μετά απο καμποσα χρονακια χρησης αποκλειστικά Pure Nickel χορδων (αν θελουμε να τις βαλουμε και αυτές στο παιχνίδι) φαινεται οτι ξαναγυρίζω στις Nickel Plated σιγά σιγα για καθαρά ηχητικους λογους (στις τυλιχτές παντα)...

 

...το σιγουρο ειναι οτι μετα απο επισης πολλα χρονια χρησης Stainless Steel, για το δικο μου gear, αυτια, χερια και γουστα δεν αποτελει πλέον επιλογη...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κιθαρα δεν εχω βαλει ποτε ss και ουτε προκειται. Σε μια παραγγελια ενος φιλου απο εξωτερικο του ειχα ζητησει συγκεκριμενες χορδες μπασου 50-115, μπερδευτηκε και μου πηρε ss. 3 μερες τις ανεχτηκα, κοντεψαν να μου ματωσουν οι καλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nickelplated για καθημερινή χρήση και plain steel strings (Elixir) μόνιμα στις

Tom Anderson.

 

Μόλις πήρα να βαλω και χορδές από....τιτάνιο  ;D (Erniε Βαll coated)...τι να πω...θα τις δοκιμάσω και θα δω...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου