Προς το περιεχόμενο

Refreting ή υπάρχει άλλη λύση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λέω ρε παιδιά. Το να πάρω ένα καινούργιο μανίκι είναι πειρασμός...

 

Αλλά...

 

Μπαίνεις μετά σε ένα τριπάκι που δύσκολα βγαίνεις...

 

Λες...

 

"Και αυτό το σώμα, γ@μ@το χρώμα έχει...όπως το ονειρευόμουν πάντα, γιατί να μην πάρω και καινούργιο σώμα, φτηνό είναι"

 

Και συνεχίζεις και κατρακυλάς...

"Χρειάζομαι και tremolo, κλειδιά, καπάκι, μαγνήτες..."

 

Και συνεχίζεις...Βάλε και αυτό, βάλε και το άλλο,μπλα...μπλα...μπλα... Και στο τέλος σου βγαίνει ένα budget 500+€ και σκέφτεσαι...

 

Γιατί π.χ. δεν έδωσα εξ' αρχής 590€ να πάρω π.χ. αυτήν

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_3ts.htm

 

Είναι σαν τα πατατάκια... Δεν αρκείσαι μόνο σε ένα....

 

wellcome to the club!!!μη νιοσεις ποτε μονος με αυτες τις σκεψεις....να ξερεις ειμαστε παααααρα πολοι!!!

 

φιλε Loci εμαι συμφωνος οτι ''κινδυνεύουν να την πατήσουν άνθρωποι που δεν είναι ίσως εξοικειωμένοι με το θέμα''

 

μα γιαυτο και προσπαθουμε να βοηθησουμε και μαληστα στο αρχικο μου μηνημα προτηνα οτι υπαρχει ανθρωπος στην πολη μας ο οποιος με κοντινο ποσο του refretting κανει μανικι το οποιο παραγγελνεις οπως θες στα μετρα του σωματος που θες με τα ταστα που θες και αποφευγεις ολα αυτα τα παρατρεχαμενα τα οποια οντος μπωρουν να συμβουν,εχω  κανει 2 partcasters και εχω μια καποια ιδεα για τους κινδηνους που αναφερεις.

 

και δεν τιθεται προσωπικο θεμα διαφωνιας  :)

 

απλα δεν ειναι ο φοβος και ο τρομος η αλλαγη ενος μανικιου μετααπο τοσα χρονια .

 

σορυ αλλα βλεπω  τα οργανα παντα απο τη πλευρα του πηραματισμου οπως και πολοι εδω.

αντιλαβαμβανομαι οτι ο φιλος την ψαχνει να βρει το καλητερο δυνατον και το σεβομαι γιαυτο και προτηνω

 

η τεληκη επιλογη παντα σεβαστη και δικη του  ;)

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρίψιμο των τάστων, έτσι ώστε να έρθουν όλα στο ίδιο ύψος...

 

Όχι.  ;) ;D

 

Αυτό είναι το fret leveling.

 

To dressing έχει να κάνει με το στρογγύλεμα του πάνω μέρους των τάστων, ώστε να έχουν το σωστό σχήμα (και όχι σχήμα-σπιτάκι της Μονόπολυ). Επίσης, αν χρειαστεί, στρογγυλεύονται και οι άκρες του τάστου, στην ταστιέρα, ώστε να μην κόβουν.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες υπαρχει κ το συναισθημα στην μεση,εμενα δεν μου κανει η καρδια ευκολα να πεταξω ετσι ενα μανικι Fender Japan κ να βαλω στην θεση του ενα φθηνο aftermarket μονο κ μονο επειδη με "συμφερει"

 

Ισως κ ο φιλος να λειτουργει οπως εγω,οποτε if so,πηγαινε να αλλαξεις ταστα στην κιθαρα σου οπως κανει ολος ο κοσμος κ θα'χεις την "συνειδηση σου καθαρη" :)

 

ΥΓ Ερωτηση - Εχουν ψυχη τα οργανα?

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να μην ξεχναμε και την υπεροχη αισθηση που συνηθως εχουν τα...φρεσκοτασταρισμενα  ;D οργανα,ειδικα αν τα εχουμε καιρο (εχω αλλαξει 2 φορες ταστα στην αγαπημενη μου τελε και καθε φορα γινεται ολο και πιο ευκολοπαιχτη.... ;D)

 

μια και εχεις βρει...τζαμπα μαστορα προχωρα στο refret.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ο τζάμπα... Είναι ναναι και καλός.

Όποιος έχει εμπειρία από μάστορες στην Θεσσαλονίκη, ας πει την άποψή του εδώ, ή έστω με ΡΜ αν δεν θέλει να "θίξει" δημοσίως κάποιον.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ο τζάμπα... Είναι ναναι και καλός.

Μπορει καποιος να ειναι καλος απλα να ειναι σχετικα καινουριος και 'ανωνυμος', για αυτο να εχει χαμηλες τιμες. Καλο θα ηταν να πας και να του ζητησεις να δεις κανενα οργανο που εχει δουλεψει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου