Προς το περιεχόμενο

Refreting ή υπάρχει άλλη λύση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πιστευω οτι μπορει και να τη γλιτωσεις με fret leveling+dressing+γυαλισμα.

 

αν "εχουν" ακομα, ο μαστορας θα στα κανει μια χαρα.

 

αλλιως refret και ολα τα παραπανω.

 

 

Ο οποίος είναι ποιός?

 

1 Κωστας Γιαπιτζογλου

2 Γιωργος Παπαζογλου

3 Παναγιωτης Λαμπης

 

βρες το σωστο και κερδισε ενα ...refret  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω όταν ήμουν μικρός πήγαινα την κιθάρα μου στον Σάκη στον Μαυρομουστάκη(στα Goodys Α.Σοφίας στο στενό μέσα) και παράπονο δεν είχα.Δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί η είναι αλλου αλλά πάνε μια βόλτα και ρώτα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.  ;) ;D

 

Αυτό είναι το fret leveling.

 

To dressing έχει να κάνει με το στρογγύλεμα του πάνω μέρους των τάστων, ώστε να έχουν το σωστό σχήμα (και όχι σχήμα-σπιτάκι της Μονόπολυ). Επίσης, αν χρειαστεί, στρογγυλεύονται και οι άκρες του τάστου, στην ταστιέρα, ώστε να μην κόβουν.  ;)

 

Όντως, λάθος μου... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι μπορει και να τη γλιτωσεις με fret leveling+dressing+γυαλισμα.

 

αν "εχουν" ακομα, ο μαστορας θα στα κανει μια χαρα.

 

Vintage τάστα είναι, πόσο να "έχουν" ακόμα; ;D

 

Ομιλεί "ομοιοπαθής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι της άποψης να μην αλλάξεις μανίκι... Η τιμή που λες είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με αυτές που έχω δει εδώ αθήνα... (για τρίψιμο στα τάστα μου πήρε 90 ευρώ και αυτή η τιμή ειναι και με την 20% εκπτωση που μου δίνει) Οπότε για να μην πειραματιστείς με την fender (και αφού δεν έχεις κάνα κουπί να το ψάχνεις) μείνε στην περπατημένη προς το παρών.

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι?  ε τοτε τα περιθωρια στενευουν... 

 

Γενικά πάντως με το leveling, υπάρχει και ένα ακόμα ζήτημα.

 

Έστω ότι έχουμε jumbo τάστα και όντως έχουν λίγο ψωμί ακόμα... μόνο που το τελικό σχήμα μοιάζει με αυτό των παλιών τάστων της Gibson, στο πιο... παχουλό. Δηλαδή, ένα με την ταστιέρα, πολύ χαμηλά. Δεν είναι ότι η κιθάρα δεν παίζει, αλλά...

 

Σ'αυτή την περίπτωση, για να έχουμε σωστό playability θα πρέπει να κατέβει και το nut, πράγμα που οδηγεί σε άλλα προβλήματα στο μέλλον (την ανάγκη να αλλαχτεί όταν τα τάστα αλλαχθούν με... κανονικού ύψους).

 

Επομένως δεν είναι πάντα γνώμονας το πόσα leveling μπορούν να φάνε τα τάστα. Κατά την προσωπική μου εμπειρία, το πολύ 3 πριν πάμε για αλλαγή. Ήδη έχω μια κιθάρα που έχει αρχίσει να αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα και δεν πειράζω ξανά τα τάστα, θα την πάω μια και καλή για αλλαγή τάστων.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Πωπω τιμεεεεες!

Να έρθω να στήσω εργαστήριο κατ'εκει?

Τι να σου κάνω είσαι και λίγο μακριά, θα σου έκανα τη δουλεια με τα μισά λεφτά. Καλά οι τιμές που σου λένε είναι με τα τάστα ή χωρίς? Γιατί τα τάστα έχουν το πολύ 25-30 γιουρόπουλα.

Το DIY δεν είναι κακή ιδέα, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις και με πολύ προσοχή γιατί το δύσκολο δεν είναι να βάλεις τα τάστα, το δύσκολο είναι να τα βγάλεις χωρις να κάνεις ζημιά και να φιλάρεις σωστά. Κατα τ'άλλα...simple!

Ερώτηση: Δηλαδή για να κολλήσουν σπασμένο μανίκι τι χρεώνουν?????

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου