Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με complete 6


miltiadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες καλησπερα και ΒΟΗΘΕΙΑ..... εχω παρει την καρτα της native instruments complete 6 και μετα απο κανα 2 ωρο που ακουω μουσικη αρχιζει σιγα σιγα και κλαταρει.στην αρχη κανει εναν ηχο ΄΄ τσικ΄΄ σαν να πηδαει  το cd και μετα απο λιγη ωρα ακομα ακουγεται λες και εχεις βαλει κανα echo απο σπηλια....το pc μου υπερκαλυπτει τις αναγκες της καρτας..γνωριζει κανεις να  βοηθησει.....??? ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δοκιμασε να κλεισεις οτιδηποτε αλλο 'τρεχει' μηπως τυχον υπαρχει καποιο conflict με το προγραμμα απ'το οποιο ακους η με τους drivers της καρτας.

Ελεγξε αν εχεις καποιο direct monitoring η παρεμφερες mode/configuration ανοιχτο πανω στην καρτα η στο software της.

Τσεκαρε αν εχεις κανει τα απαραιτητα updates.(drivers)

Τσεκαρε αν ο υπολογιστης σου ειναι καθαρος απο διαφορα malware κλπ.

Τσεκαρε για εκτος του κανονικου cpu spikes (στο task manager χρηση cpu) .

Αν οταν το προβλημα που αναφερεις συμβαινει ,ο επεξεργαστης στρεσαρεται υπερβολικα ειτε υπαρχει θεμα στους drivers ειτε η καρτα σου ειναι ελαττωματικη και πρεπει να την γυρισεις πισω.

2)Αν η καρτα ζεσταινεται πολυ οταν σου δημιουργει προβλημα κατι μπορει να τρεχει και με την ιδια την καρτα (hardware αυτη τη φορα).

3)Διαβασε απο την αρχη το manual και ελεγξε για τυχον λαθη δικα σου.

4)Κανε ενα restart αφου σιγουρευτεις οτι εχεις τους τελευταιους drivers.Αν το προβλημα ειναι ακομα εκει απεγκατεστησε οτιδηποτε σχετικο με την καρτα καθαρισε τη registry, παλι restart και επανεγκαστησε drivers.

Aν ολα αυτα αποτυχουν :

1)η καρτα εχει θεμα οποτε την γυρνας οπου την πηρες και πας κατευθειαν σε αλλο μοντελο ή εταιρεια

2)υπαρχει ακομα μικρη πιθανοτητα καποιας λαθος ρυθμισης δικης σου αλλα ολη η ταλαιπωρια σου σε οδηγει στο 1).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το τσικ που αναφερεις μου το κανει και εμενα καποιες φορές.

 

Κυριως σε ακροαση μουσικής και οχι οταν ηχογραφω.

 

Μηπως πρεπει να απεγκαταστήσω η να καταργησω την μητρική καρτα ηχου;

 

Εσυ το εχεις κανει; εγω τωρα πχ οταν βγαζω το usb της κομπλετε audio 6 ακουω απο τα ηχεια του λαπτοπ.

 

Σημ. Κι εμενα ο υπολογιστης μου υπερκαλύπτει τις απαιτησεις της καρτας.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να  κανεις disable την on board απο το bios και δες το ετσι.

Αν ομως το λαπτοπ το χρησιμοποιεις και με την default καρτα, αν δεν σου δημιουργει τραγικα προβληματα η komplete, μπορεις να το αφησεις και οπως ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κι εγώ την Komplete Audio 6 και ορισμένες φορές κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης μου κάνει αυτό το τσικ που λέτε. Αυτό δεν περνάει στην ηχογράφηση αλλά παρ' όλα αυτά πρέπει να ξαναηχογραφήσεις μετά το σημείο.

 

Επίσης μια φορά που άκουγα μουσική (επειδή δεν έχω μόνιτορ όταν χρησιμοποιώ την κάρτα ακούω από ακουστικά οπότε δεν την χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση) μου έκανε αυτά τα τσικ, αρκετά συχνά θα έλεγα.

 

Έχω τους τελευταίους οδηγούς. Επίσης άλλαξα τη θύρα USB που είχα την κάρτα και έκτοτε δεν εμφανίζεται το πρόβλημα (άντε να το έκανε άλλη μια φορά).

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να απενεργοποιήσω την onboard κάρτα ήχου καθώς την χρησιμοποιώ κατά κόρον. Την Komplete την χρησιμοποιώ μόνο για ηχογραφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα διαβασει σε ενα forum οτι γενικα βοηθαει επισης να την εχεις σε ενα usb hub (powered) συνδεδεμενη.Χωρις ιδιαιτερη εξηγηση για το γιατι.

Γενικα την ειχα και γω για λιγο την συγκεκριμενη αλλα χαρηκα που την ξεφορτωθηκα και πηρα rme και ειναι ολα οκ απ την πρωτη στιγμη knock wood :-X

Υπαρχει μεγαλος αριθμος χρηστων των komplete με παρομοια προβληματα κατι που διαπιστωνει καποιος με σχετικη αναζητηση στο google.

Ειναι να σου "κατσει" δηλαδη η συγκεκριμενη καρτα απο την αρχη αλλιως θα τραβηχτεις.

Δεν ξερω αν εχει σχεση με τα διαφορα configurations των PCs (αν και εχω διαβασει παραπονα και απο mac users και ειχα και γω παραπονα σε mac), με τους drivers ή με το ιδιο hardware της καρτας.

Γενικα ανηκει στα πραγματα που δεν θα συστηνα σε καποιον να αγορασει :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πριν την παρω ειχα διαβασει τοσο καλα σχολια και κριτικές.

 

Ακόμη και εδω μέσα. Ποια κάρτα ακριβως εχεις τωρα;

 

 

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην Fireface 400 εχω.Την έχω πολυ καιρο,και ηταν απ'την αρχη rock solid και αψογη.

Eιχα και αλλες καρτες στο παρελθον(motu,emu,NI,focusrite) αλλα καμια δεν με αφησε τοσο ικανοποιημενο.

 

Αν ξεπερασουμε το αρχικο κοστος ειναι θεωρω μια απο τις καλυτερες λυσεις για home studio.

 

Οπως ειπα παντως για την komplete και πιο πανω ειναι θεμα τυχης (?) να σου δουλεψει απροβληματιστα.

Γι'αυτο και δεν θα την προτεινα.Αλλα για να την ειχα παρει και γω καλες κριτικες θα ειχα διαβασει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο τωρα να την αλλαξω καθως οικονομικα ζοριστηκα για να την παρω , θα το παλεψω για να λυθει το πρόβλημα. Αν μπορουσα να παρω firewire θα επαιρνα κι εγω μια σαν την δικια σου αλλα δουλευω σε λαπτοπ οποτε usb = μονοδρομος.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα φιλε δυσκολα τα μηχανακια του διαολου. Την πατησα και εγω εκανα ξανα Format στο Pc αλλα το προβλημα υπηρχε (scarlett 2i4). Εκανα καφε οπλιστικα με υπομονη και εψαξα σπιθαμη προς σπιθαμη το νετ. Κατεληξα σ'αυτα

 

http://www.native-instruments.com/forum/threads/pops-and-clicks-on-a-windows-7-64-bit-system.158807/

 

http://support.presonus.com/entries/203607-Studio-One-Optimizing-Windows-Vista-7-Power-Settings-for-Studio-One

 

Αλλα τη λυση την βρηκα μεσω της υποστιριξης της εταιριας.

 

http://global.focusrite.com/answerbase/optimising-your-pc-for-audio-on-windows-7?id=1071

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου