Προς το περιεχόμενο

BEHRINGER ULTRAMATCH PRO SRC 2496!!Μου χρειαζεται;;


duckino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα !

 

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα.Ψαχνοντας για καινουριο cd-player βρηκα πολυ καλες κριτικες για το HARMAN-KARDON HD970 το οποιο λειτουργει και σαν DAC-upsampler (ή κατι τετοιο).Ψαχνοντας περισσοτερο για το συγγεκριμμενο cd-player βρηκα , σε ελληνικο forum(και ποιο συγκεκριμμενα στο --> http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=9462&page=3) , χρηστες να λενε οτι το HK HD970 ειναι μαλλον υπερτιμημενο και οτι μπορει κανεις να πετυχει το ιδιο καλη ηχητικη ποιοτητα , φθηνοτερα , συνδεοντας ενα απλο και φθηνο cd-player σε ενα καλο DAC προτεινοντας σαν πολυ καλη λυση το BEHRINGER ULTRAMATCH PRO SRC 2496.Απ' οτι καταλαβα ομως το εν λογω DAC κανει περισσοτερες δουλειες απ το να αναπαραγει απλα μουσικη συνδεμενο μ'ενα player.

 

Αν σας ελεγα οτι ειμαι κιθαριστας και ...ενα βημα απ'το να παρω μια μεταχειρισμενη tascam us122 θα μου το προτεινατε το ultramatch;

 

Τι ακριβως κανει ενα DAC;

 

Θα μου χρειαστει σε κατι στην ηχογραφηση της κιθαρας;

Αν εχετε καποια Links(στα ελληνικα και οχι μονο) καλοδεχουμενα.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο ρόλος του dac (ditgital to analog converter) είναι να μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό..

 

στην περίπτωσή σου τώρα τι να σου πω...αν όντως το dac του behringer έχει καλύτερο "ήχο" από του HARMAN-KARDON (δεν το ξέρω γιατί δεν έχω κάνει την σύγκριση στα συγκεκριμένα) τότε αξίζει και μόνο για αυτό να αποκτηθεί...

 

από κει και πέρα αν τελικά αποκτήσεις την tascam, σου είναι άχρηστο καθότι εφόσον ξέρω αυτή δεν διαθέτει ψηφιακή έξοδο...

 

αν βέβαια διαθέτεις μία φθηνή κάρτα ήχου με ανάλογη έξοδο spdif (έστω την onboard της μητρικής του pc σου) , μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αντικαθιστώντας το dac και αυτής και αναβαθμίζοντας τον ήχο της...

ο συνδυασμός του (συνδεμένο ψηφιακά) με την on board κάρτα ήχου και με πηγή το cd player του pc, μπορεί ίσως να σε ικανοποιήσει απόλυτα...

 

οι περαιτέρω δυνατότητες του ULTRAMATCH ως patch bay δεν νομίζω ότι μπορεί να σου χρειαστούν.. (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια τι σου επιφυλασει το μέλλον...

 

πάντως το BEHRINGER ULTRAMATCH PRO SRC 2496 έχει πολύ καλούς (για τα λεφτά του) και D/A και A/D convertors...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου