Προς το περιεχόμενο

Danelectro Daddy-O Mods, γνώμη-βοήθεια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είπα σήμερα να ξεκινήσω να "φτιάχνω" το Daddy-O μου.

Από κάποια άρθρα που διάβασα, λένε οτι είναι απ'τα λίγα πετάλια που μπορείς να το "ανεβάσεις" ηχητικά με λίγα mods.

Έτσι είπα και εγώ δε γ...... ας το κάνω.

 

Το πρώτο που βρήκα αφορούσε το stock IC προενίσχυσης  TL072 και προτείνουν να αλλαχτεί με το JRC4558D.

Δεν έχω όμως JRC4558D (και δεν βρίσκω εδώ στη Ρόδο), αντί αυτού μπορώ να βάλω κάτι άλλο, όπως TL082, UA741CP ή κάτι άλλο? Τι διαφορές θα έχω?

 

Το δεύτερο που αναφέρουν είναι τα δύο 3mm leds που έχει και λένε να αντικατασταθούν με διόδους 1Ν914 που και πάλι δεν έχω και δεν μπορώ να βρω, έχω όμως 1Ν4001, 1Ν4003, 1Ν4007 και πάλι εδώ, τι διαφορές θα έχω στον ήχο?

 

Αν γνωρίζετε άλλο mod για το Daddy-O δεκτό (αρκεί να μπορώ να βρω τα υλικά ;D).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλευτικα τα τεφτερια μου και ενα απο τα πολλα equivalents της 1Ν914 ειναι η 1Ν4148. Ειναι ισως απο τις πιο διαδεδομενες διοδους, θα την βρεις πολυ ευκολα.

 

Tα led αυτα τι κανουν στο schematic? Αν προκειται για clipping stage (που αυτο φανταζομαι θα ειναι) τοτε μπορεις να δοκιμασεις και αλλες διοδους οπως την 4001...θα επιφερει ομως σημαντικη αλλαγη στον ηχο και δυσκολα μπορω να σου πω απο πριν πως θα ακουγεται. Στο noiz ovd παντως εμενα η 4148 μου αρεσε πιο πολυ απο την 4001, μιας και το πιασαμε.

 

To TL072 μπορει να αντικατασταθει με διαφορα αλλα amps - αφου προτεινουν το JRC4558D και δε το βρισκεις, ψαξε για τα equivalent του. Το ΤL082 δε ξερω κατα ποσο θα διαφερει απο το 072. Σε καθε περιπτωση, βεβαιωσου οτι ταιριαζουν τα pinouts - δεδομενου του οτι ο 072 ειναι dual amp, πολυ δυσκολα θα βρεις καποιον μονο που να εχει ιδιο pinout, οποτε κοιτας τις dual version του εκαστοτε op-amp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλευτικα τα τεφτερια μου και ενα απο τα πολλα equivalents της 1Ν914 ειναι η 1Ν4148. Ειναι ισως απο τις πιο διαδεδομενες διοδους, θα την βρεις πολυ ευκολα.

 

Tα led αυτα τι κανουν στο schematic? Αν προκειται για clipping stage (που αυτο φανταζομαι θα ειναι) τοτε μπορεις να δοκιμασεις και αλλες διοδους οπως την 4001...θα επιφερει ομως σημαντικη αλλαγη στον ηχο και δυσκολα μπορω να σου πω απο πριν πως θα ακουγεται. Στο noiz ovd παντως εμενα η 4148 μου αρεσε πιο πολυ απο την 4001, μιας και το πιασαμε.

 

1Ν4148... ΟΚ θα το ψάξω.

Σε τι διέφερε ο ήχος στο Noiz OD με την 1Ν4001?

To TL072 μπορει να αντικατασταθει με διαφορα αλλα amps - αφου προτεινουν το JRC4558D και δε το βρισκεις, ψαξε για τα equivalent του. Το ΤL082 δε ξερω κατα ποσο θα διαφερει απο το 072. Σε καθε περιπτωση, βεβαιωσου οτι ταιριαζουν τα pinouts - δεδομενου του οτι ο 072 ειναι dual amp, πολυ δυσκολα θα βρεις καποιον μονο που να εχει ιδιο pinout, οποτε κοιτας τις dual version του εκαστοτε op-amp.

Βρήκα αυτό σε ένα άρθρο:

 

For some reason, the JRC4558's seem to be well suited to duty in the TS type circuit. JRC later changed its name to New Japan Radio Corporation and made parts titled "NJM4558". When you order these, you get parts that are labeled "JRC4558".  By all reports, these sound as good as the original. The tube screamers made with 72558A are reported to sound abysmal. From the brave souls who took the suggestions in the tube screamer clone section over on GEO and put in a socket to swap parts, the following types of opamps DO seem to sound good.

 

new manufacture JRC4558D

LM833

RC4558, made by a couple of US firms

TLC2202

TLC2272

OP275

LT1214

Αλλά δε διευκρινίζει κάπου αν το pinout είναι το ίδιο.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pinout του καθενος μπορεις ευκολα να το δεις με ενα google search. Φανταζομαι οτι θα ειναι ιδιο, αλλιως αν απλα βγαλεις το 072 και βαλεις ενα απο αυτα, δε θα δουλεψει ;D

 

Tα περισσοτερα απο αυτα της λιστας ειναι dual op-amps σε DIN8 package και εχουν το ιδιο pinout. Καλου κακου ομως, οταν καταληξεις σε κατι συγκεκριμενο κανε εναν ελεγχο.

 

Μιας και σε βλεπω ψημενο για δοκιμες βεβαια, δε μπαινεις στον κοπο να αγορασεις μπολικα και να δοκιμασεις? Βεβαια αν θες να αποφυγεις τρεχαματα και ιντερνετικες παραγγελιες, πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pinout του καθενος μπορεις ευκολα να το δεις με ενα google search. Φανταζομαι οτι θα ειναι ιδιο, αλλιως αν απλα βγαλεις το 072 και βαλεις ενα απο αυτα, δε θα δουλεψει ;D

 

Tα περισσοτερα απο αυτα της λιστας ειναι dual op-amps σε DIN8 package και εχουν το ιδιο pinout. Καλου κακου ομως, οταν καταληξεις σε κατι συγκεκριμενο κανε εναν ελεγχο.

Αν έχουν το ίδιο pinout θα ψάξω να βρω εδώ ότι μπορώ απ'αυτά και δοκιμάζω

 

Μιας και σε βλεπω ψημενο για δοκιμες βεβαια, δε μπαινεις στον κοπο να αγορασεις μπολικα και να δοκιμασεις? Βεβαια αν θες να αποφυγεις τρεχαματα και ιντερνετικες παραγγελιες, πασο.

Ότι βρω εδώ στο τοπικό κατάστημα θα πάρω, επίσης έχω προβλέψει και έχω βάλει βάση για τις δοκιμές.

 

Κάτι άλλο που διάβασα και έλεγαν ότι παίζει το ρόλο του στον ήχο είναι η αντίσταση του κόκκινου Led, όπου αναφέρουν οτι είναι πολύ μεγάλη.

Αυτή που έχει πάνω πρέπει να είναι στα 4.7KΩ (Κίτρινο, μωβ, κόκκινο...σωστά?), τι να βάλω έτσι ώστε να μην το κάψω το led? 3.3ΚΩ (τις έχω πρόχειρες) θα κάνει ή να αγοράσω και μερικά ledακια καλού κακού? ;D ;D

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που βρήκα είναι αυτό που παραθέτω, αλλά σ'αυτό δείχνει ότι έχει πάνω το JRC4558, ενώ κανονικά έχει το TL072.

 

edit:

Παρεμπιπτόντως, βρήκα 1Ν4148 διόδους, αλλά κανένα απ'όλα τα IC που προαναφέραμε....κανένα όμως.

 

Για τις διόδους που λέγαμε έχω και κάτι ledάκια 6mm υπερύθρων, κάνουν ή λέω βλακεία?

daddyo_schematics.gif.06925a543f42edb7dcec6359c4f7b916.gif

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου εχεις βαλει βαση, πανε και αγορασε οτι dual op-amp βρεις μπροστα σου - κατα πασα πιθανοτητα θα εχει το pinout του TL072. Τωρα απο ηχο τι θα λεει, ιδεα δεν εχω ;D

 

Για τις διοδους μπορεις φυσικα να βαλεις led, και αυτα διοδοι ειναι (εξαλλου και στο original, led εχεις).

 

Οσο για την αντισταση, μαλλον θα εισαι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου εχεις βαλει βαση, πανε και αγορασε οτι dual op-amp βρεις μπροστα σου - κατα πασα πιθανοτητα θα εχει το pinout του TL072. Τωρα απο ηχο τι θα λεει, ιδεα δεν εχω ;D

 

Για τις διοδους μπορεις φυσικα να βαλεις led, και αυτα διοδοι ειναι (εξαλλου και στο original, led εχεις).

 

Οσο για την αντισταση, μαλλον θα εισαι ok.

Μετά από ένα ντεπόζιτο βενζίνη ;D , κατάφερα να βρω ένα εργαστήριο (service point) που θα μου παραγγείλει τα JRC4558D. Στα "ηλεκτρονικάδικα" (λιανικής) της Ρόδου που το ζήτησα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο ;D

 

Για τις διόδους υπάρχει κάτι σαν chart που να λέει τι παίζει με τον ήχο?

Το μόνο που κατάφερα να βρω, είναι τα ampere και το voltage για κάποιες διόδους και απ'οτι κατάλαβα (ας με διορθώστε αν κάνω λάθος), οι προτεινόμενες δίοδοι γι'αυτές τις "μόντες" είναι σε όσο το δυνατό πιο λίγα ampere με ανοχές 50V-100V.

Δηλαδή σε μεγαλύτερες τιμές ampere (ή/και volt) τι παίζει?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου