Προς το περιεχόμενο

remo pinstripe


christoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά pinstripe της Remo, είναι εν μέρει ίδια με τα Clear Emperor (7-mil plies), με τη μόνη διαφορά ότι έχουν πρόσθετο υλικό γύρω από το δέρμα στις άκρες, έτσι μειώνουν τις υψηλότερες αρμονικές που παράγονται με αποτέλεσμα να ακούγεται ο ήχος ποιο ζεστός ποιο μουντός. Είναι καλλίτερα τα pinstripe για πιο σκληρή μουσική, ή για πιο μαζεμένο ήχο αν θες. Μπορείς όμως να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα στα clear Emperors αν ακόμα είναι καλά με κάποιο είδος muffling, αλλιώς είναι καλή επιλογή τα pinstripe, τα οποία τα κατατάσσω σε κλασσικά δέρματα για Rock και all time. Προσωπικά μου κάνουν για σχεδόν τα περισσότερα είδη μουσικής, κάτι γενικό.

Τώρα αυτά είναι πολύ γενικά και παίζει ρόλο το πώς και τι θέλεις να κάνεις, τι τύμπανα έχεις που τα χρησιμοποιείς και πολλά άλλα. Αυτά σε σύγκριση αυτών των δύο. Επίσης έχω τη εντύπωση πως γράφουν όμορφα και στα μικρόφωνα.

Δες και το site της REMO: http://www.remo.com/portal/products/3/8/49/ds_clear.html

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την βοηθεια. να ρωτησω και κατι αλλο: οι remo pinstripe ειναι καλες για ταμπουρο? δεν τις εχω ακουσει και δεν ξερω τι ηχο θα βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θέλεις βάζεις...Εσύ τι αποτέλεσμα θέλεις να πάρεις. Επειδή όμως δεν έχεις δώσει στοιχεία για τι τύμπανα, είδος μουσικής που παίζεις και άλλα, θα σου πω όχι μη τα βάλεις .

 

Αν θες πήγαινε σε Coated Ambassador, που είναι λεπτότερα και μπορείς ανάλογα το στυλ που παίζεις να τα μαζέψεις με κάποιο είδος muffling, (ταινία, moon gel) και ότι φανταστείς.

 

Αν χρησιμοποιήσεις βαρύτερο δέρμα δεν μπορείς να αφαιρέσεις υλικό από τη επιφάνειά του για ποιο resonant ήχο. Επίσης αν χρησιμοποιήσεις pinstripe θα έχεις κακό αποτέλεσμα αν έχεις τη συνήθεια να κουρδίζεις στο τέρμα το ταμπούρο σου. Μαζεύει που μαζεύει τον ήχο, αν το καργάρεις, καλλίτερα να βαράς χαρτόκουτο.....!!!!!

http://www.noiz.gr/index.php?page=13

 

Χτύπα κι εδώ να δεις τα περί δερμάτων στο άρθρο. Μη μπερδεύεσαι. Οι κάθε εταιρεία έχει βγάλει ένα κάρο παραλλαγές. Οι κανόνες και τα δέρματα αναφοράς που εκεί πάνω γίνονται οι αλλαγές είναι πολύ λίγοι.

 

Ελπίζω να εξασκείσαι και να παίζεις περισσότερο από το να ασχολείσαι με τις μικρολεπτομέρειες του κάθε κατασκευαστή

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ελευθερο χρονο εχω εξασκουμαι. απλα θελω να μαθω και καποια πραγματα για τα δερματα και τα ξυλα απο τα οποια φιαχνονται τα drumsets. δεν ειναι καλο να ξερω; θα ηθελα να ξερω για ποιο λογο θα επιλεξω καποιο δερμα απο ενα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Εγώ δεν ξέρω πολλά.Θα πώ μόνο όσα ξέρω.

Τα REMO pinstripe είναι διπλά δέρματα και έχουν έναν πιο μουντό ήχο.Τα χρησιμοποιούμε κυρίως για τα tomtoms.Για το ταμπούρο επειδή θες έναν πιο γλυκό ή και πιο στακάτο ήχο συνήθως χρησιμοποιούνται coated δερματα.Ίσως το καλύτερο για ταμπούρο είναι το genera dry 2 της EVANS.Έχει μία κάπως "αγρια" επιφάνεια,εσωτερικά έχει ring για να κόβει τις πολλές ταλαντώσεις και να μην κουδουνίζει πολύ το δέρμα και έχει και περιφερειακά πολλές "τρυπίτσες" για να φεύγει γρήγορα ο αέρας στο χτύπημα και να μην κυκλοφορεί για πολύ ώρα μέσα στο ταμπούρο κάτι που θα το έκανε να έχει πολύ ουρά και πολύ βαρύ και αργόσυρτο ήχο.Από την άλλη το κουρδίζεις αρκετά ώστε να έχεις ωραίο κοφτό ήχο.

Ένα pinstripe αν το κούρδιζες πολύ δεν θα ταλαντονώταν σχεδόν καθόλου τόσο σκληρό που είναι και ο ήχος θα ήταν εντελώς πνιγμένος και σιγανός.

:wink:

Ελπίζω να βοήθησα.

Τα λέμε man. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταμπουρο μου ειναι το millenium που δινει ο thomann. τι μου προτεινετε; να παρω καινουριο ταμπουρο η να αλλαξω μεμβρανες και να βαλω evans genera dry πανω και evans hazy 200 κατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταμπουρο μου ειναι το millenium που δινει ο thomann. τι μου προτείνετε; να παρω καινουριο ταμπουρο η να αλλαξω μεμβρανες και να βαλω evans genera dry πανω και evans hazy 200 κατω;

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=8128.0

ή:

ταμπουρο: μεταλλικο η ξυλινο και γιατι;

 

ή: christoss: καλησπερα σε ολους, εχω την εξης απορια: τι διαφορα εχει το ξυλινο ταμπουρο απο το μεταλλικο και τι προτιματε; κ.λ.π., κ.λ.π.

 

Γύρνα πάλι στη σελίδα που σου έδωσα. Είχαμε μιλήσει ακριβώς για το ίδιο θέμα τον Απρίλιο. Αν από τότε δεν έχεις αλλάξει τις μεμβράνες milennium λόγω ίσως οικονομικού κολλήματος, φαντάζομαι πόσο θα κάνεις να αλλάξεις ταμπούρο.

Τέλος πάντων αυτά που πρότεινα τότε ήταν Evans Genera Dry για το επάνω και Evans Hazy 200 από κάτω και ισχύουν ακόμα. Ναι δεν άλλαξα γνώμη. Από τη πλευρά μου αυτό σου είχα προτείνει, αυτό προτείνω ακόμα, μια που η ερώτηση είναι: (τι μου προτείνετε; ) και περιλαμβάνει και εμένα στο γενικότερο σύνολο.

 

Τώρα αν θέλεις να πάρεις και δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό, να σου πω ότι στοιχίζουν μόνο 30 euro και οι δύο μεμβράνες. Και άλλα μοντέλα αν θέλεις να πάρεις πάλι τόσο έχουν.

 

Αλλιώς, δεν περνάς από τον Κοκονέτση, Μενάνδρου 18 Αθήνα , να πάρεις κάνα Dixxon δερματάκι coated; Mοιάζει με αποθήκη παρά με μαγαζί και το αφεντικό αν σε συμπαθήσει κι όλα, σου τα δίνει σε άλλη τιμή. Το 14ρι coated μου το άφησε 5 ευρώ. Δεν το διαφημίζω το μαγαζί και ούτε που με ενδιαφέρει. Αλλά βρε αδελφάκι μου πάρε τη μεγάλη απόφαση και μη μας βάζεις σε εργασιοθεραπεία.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ελευθερο χρονο εχω εξασκουμαι. απλα θελω να μαθω και καποια πραγματα για τα δερματα και τα ξυλα απο τα οποια φιαχνονται τα drumsets. δεν ειναι καλο να ξερω; θα ηθελα να ξερω για ποιο λογο θα επιλεξω καποιο δερμα απο ενα αλλο.

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=13

 

Για τα δέρματα.

 

Και για τα ξύλα: http://www.noiz.gr/index.php?page=12

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=14 για επιδόρπιο αφού μάθεις τα παραπάνω να μάθεις να κουρδίζεις.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου