Προς το περιεχόμενο

Upgrade για epiphone zakk wylde signature


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα μολις σημερα μου ηρθε το κουκλι και μου εχει αφησει παρα πολυ καλες εντυπωσεις...ηταν τελεια σεταρισμενη,οι χορδουλες θελουν αλλαγη,δεν χανει καθολου σε κουρδισμα ,η ταστιερα δεν εχει ουτε μισο buzz και το nut ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα της χωρις να προβληματιζει...λιγο θα πρεπε να προσεξουν την ποιοτητα γιατι μου φαινεται προχειρα βαμμενη για να μην πω οτι πιστευω οτι δεν ειναι βαμμενη αλλα εχει περαστει με αυτοκολλητο...οπως και να χει ηθελα να την εχω στην συλλογη μου και βγηκα απ τον κοπο και το αγχος να βρω 4000 που εχει η original...

 

η κιθαρα με τους πασιβ μαγνητες παιζει ανετα ροκ αλλα σε μεταλ καταστασεις δεν με ικανοποιει αρκετα...πιστευω πως ξυριζουν πανω απ το κανονικο...ουτως η αλλως ομως ειχα σκοπο να της περασω τους ακτιβ...

 

αυτο που με εντυπωσιασε παρα πολυ ειναι οτι εμεινα μαλ... με τα καθαρα της...εχω κι αλλες  ακριβες κιθαρες και μου αρεσε καλυτερα απ το ταυρακι της gibson που εχω...πολυ ζεστα καθαρα και ο νεκ μαγνητης με απογειωσε για τρελλα μπλουζ...δεν θελω να πω παραπανω γιατι θα την συγκρινω και με αλλες κιθαρες μου και θα καταντησω ιεροσυλος...παντως εχει πιο πολυ clarity απ την gibson sg std σιγουρα ο μαγνητης παιζει ρολο και η κατασκευη της κιθαρας....

 

γενικα πολυ ευχαριστημενος αν και πιστευω οτι θα μπορουσε η epiphone να κανει κατι καλυτερο στο φινιρισμα στο πιο ακριβο της μοντελο οπως αξιολογα κανουν πολλες εταιριες με κορυφαια την schecter που ειναι πιστευω και οτι πιο value for money κυκλοφορει...

 

μετα απ ολ αυτα αφου πρωτα απ ολα θα της περασω τους ακτιβ μαγνητες ελπιζοντας να κερδισω σε sustain και clarity θελω να μου πειτε αν χρειαζεται να αλλαξω γεφυρα και κλειδια...

 

υποτιθεται οτι τα κλειδια ειναι grover ειναι ομως οντως η ακριβη σειρα της grover η δινει β διαλογης στην epiphone? δεν ξεκουρδιζει βεβαια αλλα καλο θα ηταν να μου πειτε αν ξερετε...

 

για την γεφυρα τι προτεινετε?γνωριζετε τι ποιοτητας ειναι αυτη που φοραει? να χτυπησω καμια πιο ακριβη και τι θα κερδισω στον ηχο και στο playability?

 

ευχαριστω προκαταβολικα...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρω ότι αξίζει να αλλάξεις κλειδιά ή γέφυρα. Αφού δε χάνει και κούρδισμα με τίποτα, αστα ως εχουν. Τα ίδια grover έχουν αρκετες epi και είναι μια χαρα. Στην explorer μου τόσο καιρό επίσης δεν εχουν κάνει κιχ. Ο μόνος λόγος να τα αλλάξεις είναι αμα δεν σ'αρέσουν σε εμφάνιση.

Το ίδιο και για τη γέφυρα. Είναι μια απλούστατη κατασκευή, δεν θα καταλάβεις καποια διαφορά με κάποια άλλη. Μονο αμα βάλεις από αυτές που κλειδώνουν πάνω στις βάσεις τους ώστε να μην πέφτει και χάνει το σετάρισμα όταν βγάζεις όλες τις χορδές. Καθαρά πακτικό θέμα δηλαδή.

Γνώμη μου είναι να ψαχτείς μόνο με τους μαγνήτες. Τα άλλα όλα είναι οκ, δουλεύουν και καλα, οπότε δεν τα πειράζουμε... ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλοπαιχτη πρωτα απ'ολα.τα κλειδια θα τα αφηνα οπως εχουν σχεδον ποτε δε φταινε για κατι.εχω βαλει αυτην εδω τη γεφυρα

http://cgi.ebay.com/WILKINSON-LOCKING-ROLLER-BRIDGE-CHROME-BRAND-NEW-/280607388405?pt=Guitar_Accessories&hash=item415580f2f5

στην les paul copy που εχω και οντος πηρε πανω σε ογκο και sustain.το προτηνω ανεπιφιλαχτα.και η επομενη αγορα που θα κανω θα ειναι να της ριξω ενα aluminium tailpiece για ενα κλικ πιο πανω  ;)

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_tailpieces/Gotoh_Aluminum_Stop_Tailpiece.html

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit, θεωρείστε ως ημερομηνία του post: 19/6/09... πωπω ξέθαμα...

 

Μεγειές! Είναι πολύ καλή κιθάρα η EPI ZW.

Φοράει emg hz οι οποίοι σε lp σχήματα ακούγονται πολύ καλά και είναι ουσιαστικά οι 81 85 χωρίς την booster πλακέτα(το δηλώνει και η emg αυτό). Γι αυτό το λόγο, οι ΗΖ σίγουρα δεν έχουν το output των active....

  Αν έχεις ήδη στα χέρια σου τους active, τότε μπορείς να τους βάλεις και να δεις ποια θα είναι η διαφορά.

Αν δεν εχεις αγοράσει τους active και δεδομένου ότι σου αρέσει ως ενα βαθμό ο ήχος των HZ, μπορείς να βάλεις ένα active booster το οποίο να είναι και επιλεγόμενο: όταν θέλεις έξτρα γκάζι, απλά το ανάβεις αλλίως έχεις τoν passive ήχο. Το booster μπορεί να δώσει και πολύ περισσότερο output από τους στοκ active emg!

Και η τιμή του είναι χαμηλή(πολύ φτηνότερο από σετ active μαγνητών):

 

http://www.thomann.de/gr/emg_afterburner.htm

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

 

Για την εγκατάσταση, θέλει λιγη αλλαγή το wiring αλλά μπορεί το booster να αντικαταστήσει το ένα tone και το 2ο tone να γίνει master tone.

 

Σε ό,τι αφορά στα κλειδιά grover, μην ανησυχείς για την ποιότητα. Είναι τα ίδια κλειδιά που βάζει η Gibson σε custom LPs (έχω φτιαξει/αλλάξει κλειδιά σε gibson custom και πολλες epi και το γνωρίζω). Μπορεί απλά να χρειάζονται λίγο σφίξιμο ανάλογα με το πόσο "σκληρά" θέλεις να είναι όταν κουρδίζεις.

 

Ως προς τη γέφυρα, η κλασσική epi είναι μια χαρά αλλά μπορείς να πειραματιστείς με κάποια ελαφρύτερη από αλουμίνιο που υποτείθεται ότι μεγιστοποιεί τη μεταφορά δονήσεων των χορδών προς το σώμα(μηχανικό sustain ταλάντωσης).

Αλλη καλή λύση, είναι η γέφυρα με saddles από γραφίτη της graphtech που βοηθά στο tuning stability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα την εχω δωσει αλλα οχι γιατι δεν ηταν καλη αλλα για αλλαγη εξοπλισμου...η κιθαρα δεν ξερω πως σας φαινεται σε μεταλλο καταστασεις αλλα τουλαχιστον με τους passive μπλουζαρε απιστευτα...πολυ καλυτερα απο ακριβοτερες gibson που ειχα...

 

τωρα εχω για gibson style μια michael kelly patriot supreme και τα σπαει...απιστευτο φινιρισμα,εβενος,φοβερα και πανεμορφα inlays και μαγνητες rockfield που ειναι ολα τα λεφτα...και ολα αυτα στα 300 ευρο...τσεκαρετε αξιζουν απιστευτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου