Προς το περιεχόμενο

Normal και hard χορδές για χειροποίητη κλασσική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε και καλώς σας βρήκα.

 

Θέλω να ρωτήσω, αν ξέρετε, πόση σημασία έχει για μια κλασσική κιθάρα η σκληρότητα των χορδών. Συγκεκριμένα, οι hard tension χορδές, μου είναι πιο αρεστές, και πιο "γρήγορες" στο παίξιμο, ειδικά σε picado. Άκουσα όμως, ότι ίσως "καταστρέψουν" το όργανο (δεν μπορώ να πω ακριβώς με ποια έννοια) και ότι καλό είναι να τις χρησιμοποιούμε σε όργανα που είναι ειδικά κατασκευασμένα για τέτοιες χορδές.

 

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Εσείς που έχετε χειροποίητα όργανα, έχετε ενημερωθεί ίσως από τους κατασκευαστές τους για κάτι παρόμοιο;

 

Πάντως σε μια εργοστασιακή Yamaha, που είχα για 25 χρόνια, τα τελευταία χρόνια που έπαιζα έβαζα dadario extra hard, δεν έπαθε καμιά ζημιά... Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μια μικρή έως απειροελάχιστη κλίση στο μπράτσο που παρατήρησα τώρα τελευταία, ίσως και να οφείλεται στις σκληρές χορδές, γιατί παλιά δεν είχε αποκλίνει καθόλου. Ίσως και όχι όμως.

 

Σε κάθε περίπτωση, θα εκτιμούσα την γνώμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλοι,

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι σκληρες χορδες σε κλασικεσ κιθαρες(ως ενα οριο φυσικα,γτ δεν γνωριζω και ολες τισ πατεντες που κανουν διαφορες εταιριες ή ιδιωτες) :D

δεν καταστρεφουν το οργανο.Φυσικα θα πρεπει να χρησιμοποιητε πολυ συχνα η κιθαρα. Βεβαια οσο πιο κατω πας στην τιμη με αποτελεσμα να κατεβαινει και η ποιοτητα των ξυλων τοσο δεν πρεπει να πιεζεις το οργανο.Παντος εγω που εχω 7 χρονια μια guernica (πρπ 500e)και μια αλλη γυρω στα (2000) και χρησιμοποιω σκληρες χορδες δεν εχω αντιμετοπησει κανενα προβλημα...

Τωρα οσο αναφορα τισ χειροποιητες δεν εχω αμεση πειρα  οποτε θα ταν καλυτερο να απαντησει κανενας πιο ειδικος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατνος καλο θα ηταν να δοκιμασεις και μετριες χορδες, βγαζουν πολυ γλυκο ηχο.Καλη επιλογη ειναι savarez alliance ειδικα τα καντινια... Ειναι πολυ καλα....

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατνος καλο θα ηταν να δοκιμασεις και μετριες χορδες, βγαζουν πολυ γλυκο ηχο.Καλη επιλογη ειναι savarez alliance ειδικα τα καντινια... Ειναι πολυ καλα....

;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα έχω normal tension χορδές, τις hannabach. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από ήχο. Αλλά δεν είναι του γούστου μου να κάνει μεγάλη διαδρομή η χορδή (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ)... Περιμένω να τις "λιώσω" λίγο για να βάλω ένα σετ savarez blue που είναι hard tension, (το έχω ήδη αγοράσει) αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ μέσα για το θέμα της ζημιάς...

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω κι ένα σετάκι hannabach σκληρές πάλι μετά για να έχω μια εικόνα καθώς και ένα daddario. Όπως φαίνεται, θα περάσει καιρός μέχρι να καταλήξω, αλλά το ερώτημα είναι κατά πόσο είναι ασφαλές, να έχω hard χορδές επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσφατα(5 μηνες) δοκιμασα τις hannabach pure gold(high tension)ειναι παρα πολυ καλες(και πολυ ακριβες σχετικα με αλλες) και το χαρακτηριστικο τουσ ειναι οτι οι μπασσες ειναι χρυσες που αυτο εμενα μου αρεσει παρα πολυ ;Dσαν παιδι που ειμαι,εχουν γεματο ηχου οι μπασες. παντοσ αυτο που 8α μπορουσες να κανεις και που κανω κι εγω ειναι να μην αγοραζεις ολοκληρα σετ... αλλα αλλη μαρκα μπασσες και αλλη καντενια.Ενας πολυ καλος συνδιασμος προσωπικα ο αγαπημενος μου ειναι καντινια savarez alliance και μπασες augustin blue,ειδικα οι augustine για μπασσες ειναι παρα πολυ καλες... οσο για την φθορα στο οργανο απο σκληρες χορδες απο οσο ξερω ειναι σχεδον μηδαμινη....αλλα παρε και αλλες γνωμες γιατι η πειρα μου ειναι πολυ μικρη( 17 χρονων) ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου