Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με κάρτα ήχου και ηλεκτρονικά ντράμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.. Είναι η πρώτη μου φορά που γραφω στο noiz. Θέλω γνώμες για κάρτες ήχου <200€ που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να συνδέσω τα td-3 μου με προγράμματα όπως το ezdrummer..Καμιά ιδέα;;

 

Το λαπτοπ μου είναι:

acer με  επεξεργαστή intel core 2 duo 2.0 ghz

            μνήμη ram 4gb

            Θύρες: Ethernet, modem, VGA, microphone in, two audio out jacks, four USB ports, 5-in-1 card reader, ExpressCard slot

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου συνωνόματε και καλώς ήρθες στο φορουμ.

 

Εγω χρησιμοποιω την m-audio fast track pro και τριγγάρω απο td-12 τρέχοντας το superior drummer 2.0 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Eιναι usb καρτα και το μηχανημα σου φαινεται μια χαρα.

 

Τι vst host χρησιμοποιεις για ezdrummer ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε συνωνόματε εκτός απο newbie στο φορουμ είμαι newbie και σε αυτά..Δέν χρησιμοποιώ ezdrummer και δεν το εχω αγοράσει καν (ακόμα)..Τί ακριβώς εννοείς;;

Παρεπιπτόντως την κάρτα που μου λές την είχα και γώ κατα νού... Είχα δει όμως και την tascam us-122 (ή την 144)...Ποιά η διαφορά τους; Τέλος το ezdrummer λες να είναι καλό ή να αγοράσω κάποιο άλλο πρόγραμμα;Παίζω σε συγκρότημα εντεχνου-ροκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις συνειδητοποίησα οτι η m-audio δεν υποστηρίζει usb2.0 ..... Μου φαίνεται οτι η tascam είναι καλύτερη... Μετά σαν πιo ακριβή επιλογή έχω την emu 0404 usb...

 

Γενικότερα αυτές είναι οι κάρτες που καταλήγω οτι θέλω να αγοράσω..Τώρα μένει να με βοηθήσετε στην επιλογή της καλύτερης.. ;D :

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=325b009420fadd5651107d160ff479f5&gk=coaius&kf=on&oa=pra&wgfid1=9496&wgfid2=8729&wgfid3=8730&wgfid4=8731&wgfid5=8732&wgfid6=8838&wgfid7=8734&wgfid8=8839&wgfid9=9497&wgfid10=9501&wgfid11=8733&wgfid12=9498&wgfid13=9499&wgfid14=8735&wgfid15=8736&wgfid16=8737&wgfid17=9500&pc=show&chk80556=on&chk81754=on&chk68973=on&chk82319=on

 

ουπς είναι λίγο μεγάλο λινκ..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα τις καρτες η m-audio που εχω τρεχει και σε pc και σε mac με usb.2.0 xωρις προβλημα.Και απο οτι ειδες εχει και πιο πολλες εξοδους.Ρωτα εαν θες και στην αναλογη ενοτητα του φορουμ που εχει πολλους σχετικους.

 

Το ezd δεν το γνωριζω απο ιδια εταιρεια ειναι και τα δυο (toontrack) εχει ενα φορουμ εκει με πολλα θεματα, και εγω τωρα ξεκινησα με το s2.0 δεν ξερω και πολλα αλλα σιγουρα ο ηχος ειναι οτι καλυτερο.

 

http://www.toontrack.com/forum/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ...Οκ Θα το ελέγξω.. Για Vst πάντως τί μου προτείνεις; Και εκτός του Vst τι άλλα προγράμματα θα χρειαστώ για να μην έχω latency;; Δεν θέλω να χτυπάω και να ακούω μετα απο κατι δευτερόλεπτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλεύω τι να ΜΗΝ αγοράσεις και αυτό είναι οποιαδήποτε κάρτα LEXICON διότι μόνο προβλήματα δημιουργούν... Κάτι σε Μ-AUDIO είναι πιο αξιόπιστο.

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@relayer: Εχω κάνει ενα product comparison απο thomann πιο πάνω.. μήπως μπορείς να με συμβουλέψεις από αυτές ποιά να πάρω;; Από διάφορα reviews στο νετ καταληγω και γω στην m-audio παντως...Τώρα από προγράμματα τί θα χρειαστώ;;; Είμαι τελείως noob σε αυτον τον τομέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me τέτοια ram και επεξεργαστικη ισχυ δεν πρεπει να εχεις latency. Aπλα βεβαιωσου οτι η καρτα υποστηριζει asio drivers (που απο οτι ξερω ολες αυτης της κατηγοριας υποστηριζουν)

 

Οσο αφορα vst τι να σου πω εγω χρησιμοποιω garagε band αλλα ψαχνομαι ακομα.

Αλλοι προτιμουν protools, αλλοι cubase , αλλοι reaper  και παει λεγοντας

 

Noμιζω στο φορουμ της toontrack θα βρεις πιο πολλες απαντησεις

Για αρχη μπορεις να κατεβασεις το solo απο το site της toontrack αλλα ειναι μονο για να παιξεις και να ακους οχι για να γραψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου