Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για το τελωνείο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Πρόκειται να αγοράσω κάποια πράγματα απο το Αμέρικα. Samples πιο συγκεκριμένα. Αυτό το πακέτο κοστίζει (χωρίς ΦΠΑ) $1000, άρα μιλάμε για τελωνείο, καθυστερήσεις και τέτοια, δυστυχώς!

 

ΑΥΤΟ που ξέρω όμως είναι ότι όπως με όλους τους μουσικούς ήχους, ΔΕΝ αγοράζεις τον ήχο αυτό καθ'αυτό (δηλ αυτά που είναι μέσα στο DVD), αλλά την άδεια να το χρησιμοποιήσεις (EULA (End User License Agreement). Ο κατασκευαστής λοιπόν, πολύ σωστά μου είπε ότι για Ευρώπη βάζει την αξία του πακέτου στα $20 (!! όσο η αξία των υλικών δηλ), και στέλνει με e-mail την άδεια (license).

 

υπο αυτήν την έννοια κανονικά δεν θα πρέπει να πληρώσω ούτε import tax, ούτε να μείνει για εκτελωνισμό, ούτε να καθυστερήσει, ούτε τίποτα, σωστά; Εντάξει, Ελλάδα είμαστε αλλά αν είναι η θεωρία σωστή... μπορεί να βγει και κάποια άκρη.

 

Υπάρχει κάποιο λάθος στον συλλογισμό μας;

 

Επίσης με το ΦΠΑ τι γίνεται; Θα κάνω έναρξη "ενδοκοινοτικών συνναλαγών", αλλά κοινότητα είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση, όχι; Άρα απο Αμέρικα τι γίνεται με το ΦΠΑ; Γιατί θέλω το τιμολογιάκη μου, να μπει στα βιβλία ως έξοδο, να γλυτώσω το ΦΠΑ, τέλος πάντων (γιατί θα πάρω και άλλα πράγματα, αλλά φυσικά αντικείμενα, που δεν παίζει να αποφύγει κανείς τον εκτελωνισμό...)

 

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη. :)

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

Πρόκειται να αγοράσω κάποια πράγματα απο το Αμέρικα. Samples πιο συγκεκριμένα. Αυτό το πακέτο κοστίζει (χωρίς ΦΠΑ) $1000, άρα μιλάμε για τελωνείο, καθυστερήσεις και τέτοια, δυστυχώς!

 

ΑΥΤΟ που ξέρω όμως είναι ότι όπως με όλους τους μουσικούς ήχους, ΔΕΝ αγοράζεις τον ήχο αυτό καθ'αυτό (δηλ αυτά που είναι μέσα στο DVD), αλλά την άδεια να το χρησιμοποιήσεις (EULA (End User License Agreement). Ο κατασκευαστής λοιπόν, πολύ σωστά μου είπε ότι για Ευρώπη βάζει την αξία του πακέτου στα $20 (!! όσο η αξία των υλικών δηλ), και στέλνει με e-mail την άδεια (license).

 

υπο αυτήν την έννοια κανονικά δεν θα πρέπει να πληρώσω ούτε import tax, ούτε να μείνει για εκτελωνισμό, ούτε να καθυστερήσει, ούτε τίποτα, σωστά; Εντάξει, Ελλάδα είμαστε αλλά αν είναι η θεωρία σωστή... μπορεί να βγει και κάποια άκρη.

 

Υπάρχει κάποιο λάθος στον συλλογισμό μας;

 

Επίσης με το ΦΠΑ τι γίνεται; Θα κάνω έναρξη "ενδοκοινοτικών συνναλαγών", αλλά κοινότητα είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση, όχι; Άρα απο Αμέρικα τι γίνεται με το ΦΠΑ; Γιατί θέλω το τιμολογιάκη μου, να μπει στα βιβλία ως έξοδο, να γλυτώσω το ΦΠΑ, τέλος πάντων (γιατί θα πάρω και άλλα πράγματα, αλλά φυσικά αντικείμενα, που δεν παίζει να αποφύγει κανείς τον εκτελωνισμό...)

 

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη. :)

 

Νικόλας

 

 

Νικολα υπαρχει τεραστιο λαθος στον συλλογισμο σας. Εσυ αγορασες μια υπηρεσια, ενα δικαιωμα χρησης, ενα αυλο προιον απο το εξωτερικο και το εισηγαγες. Σε οποια μορφη και να σου ηρθε η αξια αγορας του ειναι η ιδια. Αν ηταν ετσι τοτε ολη η Microsoft η η SONY θα εξηγαγε 100 euro υλικων αγαθων (πχ 3 τονους χυμα CDs Vista Prof, 3 τονοι μουσικα hits) και αλλα 100 ευρω χαρτονια (οι συσκευασιες τους) προς Ελλαδα και οι δασμοι/φοροι/κρατησεις σε τελωνεια θα ηταν 0.

 

Τωρα απο κει και περα, το να ανοιξει καποιος την συσκευασια, να δει ενα CD και να ενδιαφερθει να μαθει ποσο κοστιζει το "προιον" του CD ωστε να βαλει τους αναλογους δασμους ειναι μαλλον απιθανο. Εγω θα εκανα ακριβως αυτο που εκανες και εσυ και δεν θα ανυσηχουσα καθολου (για το ηθικο η πρακτικο μερος του ζητηματος)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τωρα απο κει και περα, το να ανοιξει καποιος την συσκευασια, να δει ενα CD και να ενδιαφερθει να μαθει ποσο κοστιζει το "προιον" του CD ωστε να βαλει τους αναλογους δασμους ειναι μαλλον απιθανο. Εγω θα εκανα ακριβως αυτο που εκανες και εσυ και δεν θα ανυσηχουσα καθολου (για το ηθικο η πρακτικο μερος του ζητηματος)

Ακριβώς! ;)

 

Το ηθικό δεν το εξετάζω, ομολογώ, μονάχα επειδή θα πάρω άλλες $5,000 αντικείμενα, άρα ... τέλος πάντων το "χρεός" μου το κάνω...

 

Θενξ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου