Προς το περιεχόμενο

Πάντρεμα πιατινιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει κατά καιρούς συζητήσεις για ταύτιση πιατινιών με είδη μουσικής και για φίρμες που δεν ταιριάζουν.Ότι δηλαδή τα sabian δεν πάνε με zidjian ή ότι εαν έχεις zidjian στο σετ δεν παει κάτι αλλο, ή ότι τα paiste δεν πάνε με istanbul πχ και τέτοιες συνεφείς συζητήσεις.Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν σειρές από κάθε εταιρεία για κάθε είδος μουσικής (τουλάχιστον απο paiste και sabian) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω υπό ποιές προυποθέσεις πρέπει  να γίνεται το πάντρεμα και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας ! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Φίλε μου το θέμα που θίγεις είναι τεράστιο και ο κάθε drummer έχει τη δική του προσέγγιση.Όλες οι εταιρίες έχουν πιατίνια για όλα τα είδη τής μουσικής για όλα τα γούστα και φυσικά για όλα τα βαλάντια.Εννοείται ότι δεν υπάρχει δογματισμός σε ότι αφορά τα παντρέματα.Όλα πάνε με όλα αρκεί να σου αρέσει ο συνδυασμός σε σχέση με τη μουσική που θα παίξεις.Το μόνο σίγουρο κριτήριο είναι το αυτί σου.Από κει και πέρα δεν θα μπορούσαμε να αγνοήσουμε ότι κάποιες εταιρίες δημιούργησαν παράδοση σε συγκεκριμένες μουσικές όπως π.χ. η zildjian στη jazz ή η paiste στο rock.Αυτά βέβαια σε εποχές που τα πράγματα ήταν πιο αγνά και τα πιατίνια ήταν ακόμη και χειροποίητα και όχι China αλλά ήθελες και μια περιουσία να τα αγοράσεις.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Δεν πιστεύω οτι είναι θέμα μάρκας αλλά θέμα γούστου. Σαφώς και η κάθε εταιρία έχει κάποια ιδιαίτερα γνωρίσματα στον ήχο της αλλά το πώς θα τα ταιριάξεις έχει να κάνει με το αυτί σου. Μην ξεχνάς οτι με τη γκάμα που προσφέρεται πλέον έχεις άπειρες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

τα paiste δεν πάνε με istanbul

 

στο σετ μου έχω μόνο PAISTE και ISTANBUL ...λες τελικά να πρέπει να πετάξω τα μισά; :P

 

Μην ξεχνάς οτι με τη γκάμα που προσφέρεται πλέον έχεις άπειρες επιλογές.

 

πλέον οι μεγάλες εταιρίες καλύπτουν σχεδόν όλο το φάσμα των ήχων. Λεφτά να χεις κ όρεξη να ψάχνεις

 

και να θέσω κ εγώ μια παράμετρο:

μπορεί κάποιος στο σετ του να χει πιατίνια για δύο ή και παραπάνω μουσικούς προσανατολισμούς. Πχ να χει πιάτα για μπαλάντες και κάποια άλλα για πιο σκληρά κομμάτια {ΠΑΝΚ Κ ΜΕΤΑΛ}

σ αυτή την περίπτωση είναι πιθανό να βρεί πίατα απο διαφορετικές εταιρίες για το κάθε στυλ.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλτο αγόρι μου, Istanbul πού βρίσκουμε στας Ελλάδας και τας Ευρώπας αλήθεια;

 

Και κάτι ακόμα τώρα που σε βρήκα, σε "λιτό" σετ πιατινιών (hihat, 1 crush, ride) ποιά διάμετρο splash θα πρότεινες; (αν έχεις και εταιρεία να προτείνεις, χώσε) 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα τώρα που σε βρήκα, σε "λιτό" σετ πιατινιών (hihat, 1 crush, ride) ποιά διάμετρο splash θα πρότεινες; (αν έχεις και εταιρεία να προτείνεις, χώσε) 8)

Είναι πολύ ερωτεύσιμο αυτό το crush πιατίνι; :P

 

Crash λέγεται ρε, έχεις και καλό ντράμμερ στη μπάντα σου...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλτο αγόρι μου, Istanbul πού βρίσκουμε στας Ελλάδας και τας Ευρώπας αλήθεια;

 

έπεσες στην περίπτωση, καθ ότι εγώ τα χω φέρει απο τας ανατολάς. {Πριν μερικά χρόνια είχα ταξιδέψει Κωσταντινούπολη}

σύμφωνα με το σάητ τους όμως http://www.istanbulcymbals.com/international_distributors.php?value=13 τα φέρνει ο Λογοθέτης. Κάποτε τα φερνε κάποιος στην Κέρκυρα... ο,τινάναι δλδ

http://www.logothetismusic.gr/manufacturer/istanbul όπως διαπίστωσα τα φέρνει όντως ο Λογοθέτης, ΑΛΛΑ οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση μ αυτά που πλήρωσα το 2005 στην Τουρκία.

 

Και κάτι ακόμα τώρα που σε βρήκα, σε "λιτό" σετ πιατινιών (hihat, 1 crush, ride) ποιά διάμετρο splash θα πρότεινες; (αν έχεις και εταιρεία να προτείνεις, χώσε) 8)

 

όπως καταλαβαίνεις δεν ξέρω τι να σου πρωτείνω διότι δεν είσαι καθόλου συκγεκριμένος ως προς το υπάρχον σετ πιατων {διαστάσεις, μάρκα-τύπος κλπ} και ως προς τη χρήση.

Θα σου απαντήσω λοιπόν κ εγώ με τρόπο "γενικό": "πάρε σπλασάκι 8άρι και θα με θυμηθείς"  :P

Παίζεις και ντράμς; δε μας τα χες πει...

 

έχουμε βγεί εντελώς οφτόπικ κ φοβάμαι μη μας κόψει κανας gatekeeper...

{οπότε στείλε κ πμ ό,τι θες, αν μπορώ κ ξέρω να βοηθήσω}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Earendil νομίζω πως instabul έχει κάτι λίγα και ο arco στη Γλυφάδα.. Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος.. Αν είσαι των.. Νοτίων τσέκαρε το..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου