Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Μετά από πολλές μέρες ψαξίματος, αφού δεν βρήκα απάντηση σε παλιά θέματα ακριβώς γι αυτό που ήθελα, αποφάσισα να ανοίξω θέμα για να σας παραθέσω το πρόβλημά μου...

 

Μέσα σε λίγες μέρες πρόκειται να κάνω μία αγορά από το Thomann, αγοράζοντας μία  Tonelab LE, μία Flight Case που μου είναι απαραίτητη διότι θα φύγω εξωτερικό και θα την ταξιδεύω συχνά την κουκλίτσα μου ( ;D) και έναν ενισχυτή... τα χρήματα που μένουν διαθέσιμα για τον ενισχυτή είναι γύρω στα 150, με μέγιστο τα 180.

 

Με ενδιαφέρει να έχει ΕΝΑ και ΚΑΛΟ καθαρό κανάλι (όλα τα άλλα θα τα κάνει η Tonelab) και να πετύχω τη χρυσή τομή μεταξύ κιλών και ισχύος (ελάχιστα βαττ να είναι πάνω από 10) διότι τον ενισχυτή θα τον μεταφέρω αρκετά αλλά πρέπει να βγάζει και προβίτσα (τα βαττ που είπα φτάνουν με το ντράμερ μας).

 

θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω κυρίως αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο από αυτόν

 

http://www.thomann.de/gr/kustom_tube_12.htm

 

προς τον οποίο κλίνω τώρα... σκεπτόμενος πως άμα δεν βγεί καλός δεν θα κλάψω τα λεφτά και θα μπορέσω να τον αντικαταστήσω σχετικά εύκολα... Τα φωτα σας παρακαλώ?? :)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι 12 βατ τρανζίστορ θα σε φτάσουν για πρόβα? Αυτός ο ενισχυτής έχει μόνο προενίσχυση λυχνίας. Αν ήταν full tube νομίζω θα έφτανε (βέβαια δεν τον έχω ακούσει τον συγκεκριμένο).

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσον καιρό τα 15 του Marshall MG που είχα δανειστεί με βγάζανε πολύ άνετα, και με αξιοπρεπέστατο ήχο μάλιστα. πάντως στη χειρότερη υπάρχει ηχοσύστημα που μπορώ να χρησιμοποιήσω για περισσότερη δύναμη. το θέμα ισχύος είναι εντάξει, ήμαστε συνηθισμένοι σε χαμηλού επιπέδου Gear λόγω έλλειψης χρημάτων...  :P επίσης, οι πρόβες είναι το λιγότερο που με απασχολεί μιάς και μάλλον θα είναι σχετικά σπάνιες...

 

edit: προσθέτω πως το επόμενο στη λίστα των επιλογών μου είναι αυτό, απλά το Celestion ηχείο είναι πιο θελκτικό (όπως και η λάμπα στην προενίσχυση)

 

http://www.thomann.de/gr/laney_lx35.htm

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμαστε συνηθισμένοι σε χαμηλού επιπέδου Gear λόγω έλλειψης χρημάτων...

330 ευρω για πεταλιερα που θα συνδεσεις σε ενισχυτη του κατοσταρικου θα δωσεις ομως ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη φανταστείς, απλά μόλις έπεσαν στα χέρια μου 600 ευρά... μήπως να έπαιρνα άλλη πεταλιέρα? το σκέφτηκα και αυτό, αλλά θέλω τη συγκεκριμένη  :P ενισχυτή προτιμώ μικρό είπαμε λόγω ταξιδιών... αν πάντως πιστεύετε πως είναι λάθος επιλογή, πείτε το...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου λάθος επιλογή,αφού τα εφφέ είναι αυτά που σπρώχνουν κάποιον για αρχή...αργότερα με το καλό σου εύχομαι να καταλήξεις με 20 πετάλια και 2 λαμπάτους ενισχυτές!!

Αν και μπασίστας ,είχα ακούσει αυτόν(παλιότερο μοντέλο νομίζω):

http://www.thomann.de/gr/peavey_solo_eguitar.htm (απλά θυμήθηκα την λέξη Transtube!)

 

μου άρεσε το οτι ενώ ήταν λίγο μουντός,δεχόταν αδιαματύρητα ότι πετάλι του έβαζες,και επίσης όταν τερμάτιζε "μούγκριζε" με ωραίο τρόπο.

 

Πάντως ειλικρινά αμφιβάλλω αν σου φτάνουν τα watt για πρόβα.στο λέω γιατί τώρα που προβάρουμε,ο κιθαρίστας μας έχει έναν 10χρονο+ Ibanez-άκο(20watt) και μπορεί μεν να ακούγεται,ίσως και να μας ξεκουφαίνει αλλά ποιότητα δεν υπάρχει..δηλαδή μπάσα ανύπαρκτα και υψηλομεσαία να τυπάνε τα αυτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πώ ρε παιδιά, εμένα με προσέλκυε ακριβώς αυτό το μικρό μέγεθος... ήθελα να μπορώ να παίζω σε χαμηλές εντάσεις άνετα, κυρίως για όταν θα πάω αγγλία (δεν μπορώ βλέπετε να χρησιμοποιώ ακουστικά για εκτεταμένες περιόδους λόγω ενός προβλήματος στα αυτιά)...

 

για πρόβες έχω λύσεις πάντως... και δεν μου κάνει και πολύ να πάρω μία καμπίνα αργότερα και να τον χρησιμοποιήσω ως κεφαλάκι... με αυτό το πράγμα στο μυαλό είχα σκεφτεί να αγοράσω τον Harley Benton GA15, αλλά τα άρθρα εδώ μέσα και τα... κιλά του με απέτρεψαν  ;D

 

Edit: λοιπόν, αναλογιζόμενος τις απαντήσεις σκέφτηκα πως ίσως αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h_bundle_2.htm

 

είναι καλύτερο σαν επιλογή? αλλά ο 5βαττ θα μου δώσει αρκετή ισχύ? δεν έχω ιδέα σε αυτόν τον τομέα...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλε , ο Fender Champ 600(5W, 6'') εμενα προσοπικα μου τριπαει να αυτια

Τωρα το τι μπορει να κανει ενα 5W Benton με 12 ηχειο πιστευο οτι ειναι πολυ...

Προσοπικα η benton ειναι υποτιμιμενη, ειδικα στους ενισχιτες της

Οι κιθαρες της Benton ειναι καθαρα για αρχαριους αλλα o GA15 που δοκιμασα απο φιλο που εχει παρει εχει Πολυ ενταση! και ειναι τρομερη επιλογη για το λεφτα του(τελεια πεταλομηχανη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου