Προς το περιεχόμενο

single coil size humbuckers : Ποιο "χαμηλοι" απο τους κανονικους?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως παρεθεσα κ σε προηγουμενο thread εχω βαλει μινι humbucks σε μια strat που εχω..ο bridge ειναι αρκετα "hot" καθως ειναι high output κ ειναι αρκετα κοντα στις χορδες (περιπου 2 μονοευρα αποσταση οπως λεει κ το setup guide του Superfunk ;)...) αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στο καθαρο channel του ενισχυτη δεν ακουγεται τοσο δυνατα οπως ενας full size διπλος που εχουν οι αλλες 2 κιθαρες μου (και η μια απο αυτες ειναι epiphone les paul :o)...γενικα εψαξα στο ιντερνετ (ο τονος στο νετ :P) κ δεν βρηκα παρα μονο αποψεις σε αλλα forum κτλ που λεγανε οτι γενικα οι single coil size 2πλοι δεν ακουγονται τοσο δυνατα οσο οι full...ισχυει κατι τετοιο??

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε stef εμπεριστατωμένη άποψη δεν έχω αλλά θα σου πω προσωπική γνώμη..

seymour duncan jb: έπαιξα και μονό σε μέγεθος διπλού και κανονικό διπλό στην ίδια κιθάρα..λοιπόν διαφορά έντασης στα καθαρά δεν παρατήρησα αλλά ο μικρός δεν ήταν τόσο ευκρινής όσο ο μεγάλος..βέβαια ο μικρός είναι κεραμικός ενώ ο μεγάλος αλνικο 5..

τώρα έχω τον hotrails και αυτός σε μέγεθος μονού..η απόσταση των δυο κερμάτων του ευρώ κάνει πολύ ασθενικά τα όποια καθαρά έχει..μείωσα λίγο την απόσταση από τις χορδές (λίγο έτσι?) και είμαι μια χαρά επομένως δεν με απασχολεί και το τί θα γινόταν αν έβαζα κανονικό διπλό..αυτά τα ολίγα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα,ευχαριστω πολυ!απλα ειδα οτι αν μειωσω κ αλλο την αποσταση μετα τα 0.4 mm (περιπου τοση ειναι τα 2 μονοευρα) κ χτυπαγα δυνατα ακουγα λιγη παραμορφωση...ο jb jr αν θυμαμαι καλα ειναι στα 16.08 k στη θεση bridge και γω προσπαθω να τον κανω να ταιριαξει στην ενταση με εναν enforcer της fender που ειναι στα 24 k....μαλλον πολλα θελω!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουγες παραμόρφωση ε? και εγώ ακούω λίγη αλλά μην περιμένεις καθαρά από τέτοιους μαγνήτες..εχουν μεγάλη έξοδο οπότε..εγώ χρησιμοποιώ ένα hotrails στην γέφυρα και έναν texas special στον λαιμό ο οποίος παρεπιπτόντως παίρνει πολύ ωραία τα γκάζια..υπάρχει μια μικρή διαφορά στην ένταση αλλά εντάξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουγες παραμόρφωση ε? και εγώ ακούω λίγη αλλά μην περιμένεις καθαρά από τέτοιους μαγνήτες..εχουν μεγάλη έξοδο οπότε..εγώ χρησιμοποιώ ένα hotrails στην γέφυρα και έναν texas special στον λαιμό ο οποίος παρεπιπτόντως παίρνει πολύ ωραία τα γκάζια..υπάρχει μια μικρή διαφορά στην ένταση αλλά εντάξει..

 

Ο hot rails απο τα samples μου φανηκε πολυ τσιτα...ναι εχουν μεγαλη εξοδο το ξερω απλα αυτο που μου εκανε εντιπωση ειναι οτι σε ενταση πλεον την εχω κανει να ακουγεται ιδια με την ενταση μιας epiphone les paul standard που εχω (μιλαμε για πολυ πιο χαμηλης ποιοτητας μαγνητες) και εκει μου ρθε η απορια για το αν οι μικροι 2πλοι γενικα δεν ειναι τοσο "δυνατοι" σε ενταση οσο οι full size...anyway...thanx για την απαντηση να σαι καλα!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου