Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λάθη μου είναι στα λεπτά:

(Κάνω και άλλα λάθη ειδικά στο ξεκίνημα αλλά είναι μικρά. Αστε που το ξεκίνημα είναι λίγο περίεργο και ανεβοκατεβαίνω πολλές νότες)

 

00:37 (we where just KIDS) στην ψηλή φα.

00:48 (THIS time) είναι μι ύφεση.

01:10 (DANCING in the dark) εδώ μάλλον βγαίνω εκτός του εύρους μου.

 

Εκτός του λάθους στο 00:48 τα άλλα δύο μάλλον συμβαίνουν επειδή βγαίνω εκτός του εύρους που μπορώ να τραγουδήσω. 

 

Το 00:48 όμως το κάνω πάντα λάθος ενώ είναι μέσα στο εύρος και σχετικά μια νορμάλ νοτα, ούτε ψηλή ούτε πολύ χαμηλή. Λέτε επειδή είναι ύφεση να με δυσκολεύει;

 

Άλλες συμβουλές;

 

Ευχαριστώ.

Perfect .mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ σημαντικο που αναγνωριζεις μονος σου τα λαθη σου. Συνεχισε την προσπαθεια, και μολις θεωρεις πως το λες αψογα, τοτε θα εχει περισσοτερο νοημα να το ανεβασεις.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να εφαρμόσω την ίδια μέθοδο με την κιθάρα; Πχ σε μια νότα που δεν μπορώ να την πιάσω καλά, να τραγουδάω το ίδιο σημείο ξανά και ξανά μέχρι να το βγάζω σωστά;

 

Γιατί μέχρι στιγμής ξανά τραγουδάω συνέχεια όλο το τραγούδι από την αρχή, δεν επιμένω σε ένα σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωσε, συγκεντρωσου στην διαχειρηση της αναπνοης σου και στα ηχεια του σωματος σου, και θα βγει σωστα. Ισως οχι "σημερα" ή "αυριο". Σιγουρα "μεθαυριο".

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ηχειο δουλευει για τις χαμηλες (στερνο), αλλο για μεσαιες (στομα) και αλλο για ψηλες (μετωπο). Τοποθετουμε τον ηχο αναλογα με τη νοτα...

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Αλλο ηχειο δουλευει για τις χαμηλες (στερνο), αλλο για μεσαιες (στομα) και αλλο για ψηλες (μετωπο). Τοποθετουμε τον ηχο αναλογα με τη νοτα...

Δεν τα γνωρίζω αυτά 😞 Μάλλον πρέπει να τα ψάξω. Το μέτωπο με μπέρδεψε λίγο 😛

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι κανας ειδικος, αλλα οι ψηλες νοτες βγαινουν, πιο επιτυχημενα, απο κροταφους/ματια μερια. Κλασικο παραδειγμα, freddy mercury. Το χρησιμοποιουσε κατακορων..

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω. Σε όλο το τραγούδι ακούω τον εαυτό μου σαν να είμαι "ξεκουρδιστος". Ισχύει;

 

Αυτό πιστεύω γίνεται διότι δεν χρησιμοποιώ σωστά τα ηχεία του σώματος μου όπως λέει και ο @gkourmoul1, και δεν βγαίνει καλά το tension που λένε.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλεις να βελτιώσεις τα λάθη σου, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να παρακολουθήσεις μαθήματα σε επαγγελματία δάσκαλο φωνητικής...

 

Ό,τι συμβουλή και να πάρεις εδώ μέσα, ίσως την εφαρμόσεις λάθος, και ό,τι μαθαίνεται λάθος μετά δύσκολα ξε-μαθαίνεται λόγω

συνήθειας.

 

Το φόρουμ δίνει άψογες λύσεις-ιδέες-συμβουλές σε θέματα εξοπλισμού και gear (κιθάρες, μικρόφωνα, ενισχυτές, τύμπανα) αλλά η τεχνική είναι κάτι που δεν μαθαίνεται σε φόρουμ...

 

Πιστευω ότι με μαθήματα θα δεις τρομακτική βελτίωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου