Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Custom P&J Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θα προτιμούσα κάτι δικό μου χωρίς να αντιγράφω κάποιον.... δεν είναι καλύτερα???

 

Τωρα που βλεπω το σχετικα μοντερνο headstock, ωραιο παρεπιπτοντως, πραγματι

δεν πολυκολλαει vintagιαρικη γραμματοσειρα. Eγω ειχα κανει σε squier το επιθετο

μου σε στυλ fender με γραμματα τυπωμενα σε απλο χαρτι, κοψιμο περιγραμματος

και κολλα uhu :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....σε στυλ fender με γραμματα τυπωμενα σε απλο χαρτι, κοψιμο περιγραμματος και κολλα uhu :D

 

Εσύ είσαι καλός. Στείλε ένα βιογραφικό στον marathon. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλή επιτυχία funky bassman.

 

(Η γραμματοσειρά στο funky και custom δεν μου αρέσει πολύ )

 

Σε σχέση με το logo στο headstock εγώ μια φορά έχω χρησιμοποιήσει αυτοκόλλητη διαφάνεια τυπωμένη σε laser printer με πολύ καλά αποτελέσματα. Ο elavd είχε περιγράψει παλιότερα το κόλπο λεπτομερώς (από εκείνον το "έκλεψα")  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω περάσει ήδη το λούστρο στο headstock... να τυπώσω το λόγκο, κόλλημα με uhu και μετά λούστρο πάλι???δεν θα φένεται κάπως άσχημο?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Το μπασάκι είναι ΕΤΟΙΜΟ, σεταρισμένο και δοκιμασμένο σε συνθήκες πρόβας και έχει βγει παλικάρι!!! Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά ο ήχος του έχει διαφοροποιηθέι παρ'όλο που χρησιμοποίησα πάλι τους ίδιους μαγνήτες και ποτενσιόμετρα και γέφυρα... Να εξηγήσω ίσως τους λόγους που έγινε αυτό... Μέτρησα το ρεύμα που πήγαινε σε κάθε μαγνήτη από την μπαταρία και για κάποιον ανεξήγητο λόγο (εκτός και αν εγώ δεν τα ξέρω καλά) πήγαιναν 5 V σε κάθε μαγνήτη (4,8 στον έναν και 4,7 στον άλλον για την ακρίβεια)... Κανονικά θα έπρεπε να πηγαίνουν 9 σε κάθε ένα σωστά? Ρωτάω δεν ξέρω μη με σφάξετε... Διαβάζοντας το ποστ του X-minor για τους EMG στο μπάσο του αποφάσισα να "σκοτώσω" τον μονίμως κλειστό μπροστά μαγνήτη (P) και να δώσω κατευθείαν 9 V στον ΚΑΛΥΤΕΡΟ (για εμένα) J μαγνήτη που έχω ακούσει. Έγινε οδοστρωτήρας... Παραθέτω και ηχητικό κλιπ εκτός από φώτο...

bass_track_1.mp3

1142020807_0001.thumb.jpg.9cb92e410e3b2b5d66081acebc9c016c.jpg

1491106207_0002.thumb.jpg.6c70b2d34e7bd361dd201a4c9340e227.jpg

1370843751_0003.thumb.jpg.d93946ad2ddcb5dc6c476e8d29f99ed3.jpg

977297088_0004.thumb.jpg.5444d9f8a6d0407b05efaa728ce0aacd.jpg

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστέρι το μπάσσο!!! Ωραίο και το φινίρισμα, αν και φαίνεται σε μερικά μέρη με το φώς η η παλιότερη κακοποίηση!  ;D Ο ήχος βέβαια με τραβάει τρελά για πενιές, και στο slap είχε μπόλικο bite! Μόνο μου παράπονο το ότι αχρήστευσες τον καλύτερο μαγνήτη!  :P  ;D Ο J βέβαια ακούγεται όντως "δυνατός" για... J!

 

Για την τάση και τους μαγνήτες κλπ. δεν ξέρω - δεν ήξερα καν ότι ήταν active!  :-X

 

Καλόπαιχτο λοιπόν το αναγεννημένο μπασσάκι κι άιντε να δούμε και το επόμενο project!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια δουλεια!  :D

 

Κατι προβλημα πρεπει να παιζει με τους μαγνητες.... μηπως ειναι η τροφοδοσια σε σειρα? Καινουργια μπαταρια δοκιμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου