Προς το περιεχόμενο

Γίνεται αντικατάσταση δύο 10ιντσων με ένα 12άρι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται να αντικατασταθούν τα 2 10άρια ηχεία του Laney vc30 μου με ένα (δε νομίζω να χωράνε δύο) 12άρι?

 

και αν ξέρετε πόσο μπορεί να πάει στο περίπου αυτή η εργασία σε μάστορα όπως και κάποια πρόταση για ηχεία....ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια μεζουρα και μετρα.

 

αν χωραει τοτε ναι γινεται ,πρεπει ομως να αλλαχθει η μπαφλα του ενισχυτη,τωρα απο κοστος δεν ξερω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μη γίνεται , εδώ το κάνανε αυτό σε πολλούς παλιούς φέντερ (και άλλους) με 10άρι μεγαφωνο που η καμπίνα τους χώραγε και 12αρι. Πρέπει στην ουσία να αντικαταστήσεις την μπάφλα που είναι τρυπημένη για τα 2 10άρια με μια που θα παίρνει ένα 12αρι. Αν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ σιγουρα θα μπορεί καποιος μάστορας. Απο τιμες όμως δεν ξέρω να σου πώ καλύτερα να μιλήσεις ο ίδιος με μερικούς και να κατατοπιστείς σχετικά με το κόστος.

 

Τα μεγάφωνα πάνε ανάλογα με το γούστο του καθένα, ενα ποιοτικό all around μεγάφωνο είναι το eminence Tonker αλλά δεν μπορεί κανεις να σου πεί αν θα σου κάνει ο ήχος του ή αν θα ταιριάζει καλά με τον ενισχυτή σου (εκτός και αν το έχει και ο ιδιος στον δικό του VC30).  

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να αντικατασταθούν τα 2 10άρια ηχεία του Laney vc30 μου με ένα (δε νομίζω να χωράνε δύο) 12άρι?

 

και αν ξέρετε πόσο μπορεί να πάει στο περίπου αυτή η εργασία σε μάστορα όπως και κάποια πρόταση για ηχεία....ευχαριστώ

 

Χρειάζεσαι ξυλουργό ή κάποιον που εχει τα κατάλληλα εργαλεία (σέγα στην ουσία για τις τρυπες).

Το κάθε 12άρι έχει "φαρδος" 30,5 εκ. Αν τα βάλεις δίπλα δίπλα θέλεις 61 εκ (τσιμα τσιμα).

 

Βγάλε τη μπαφλα και μετρα τη. Αν δεν εχεις το απαιτούμενο χωρο δοκιμασε μηπως χωρανε διαγωνια.

 

Βασικα τον ειδα στο web και δεν βλεπω να χωρανε.

Αν σκεφτεσαι οντως για 12αρι σου προτεινω μπαφλα απο κοντρα πλακε θαλασσης (12-15 χιλ παχος)

 

Παντως, αν θυμαμαι καλά τα 2χ10 "σπρωχνουν" περισσοτερο αερα απο το 1χ12

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Ανδρεας

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπάφλα εννοείτε την τρύπα που βιδώνεται περιμετρικά το ηχείο ε?

 

δύο 12άρια σίγουρα δε χωράνε γιατί τσίμα τσίμα χωράνε τα 10αρια...

 

όσο γι αυτό:

 

Παντως, αν θυμαμαι καλά τα 2χ10 "σπρωχνουν" περισσοτερο αερα απο το 1χ12

 

δεν ξέρω πως πάει πάντως σε όποιον ενισχυτή με 12άρι κι αν έχω παίξει έχω καταευχαριστηθεί τον όγκο του και τα μπάσα του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να λυθεί το πρόβλημά σου με ένα 12ρι .... ούτε να υστερεί σε μπάσα και όγκο ο Laney ....

 

Γενικά υπάρχει ένας νόμος που λέει ότι : Το 50% (ίσως και παραπάνω) του ήχου που ακούμε απο ένα μεγάφωνο είναι Ο ΧΩΡΟΣ που το ακούμε  ;) ;) .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πως πάει

 

"πάει" με τη συνολική δονούμενη επιφάνεια, και προφανώς δύο 10άρια έχουν πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια απο ένα 12άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πάει" με τη συνολική δονούμενη επιφάνεια, και προφανώς δύο 10άρια έχουν πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια απο ένα 12άρι

 

'Ακυρον νέος. Τα δύο δεν είναι ένα. 'Οσα ξεχωριστά 10ρια και να βάλεις δεν πρόκειται να ακουστούν τα χαμηλά που θα δώσει το 12ρι με την πραγματικά μεγαλύτερη επιφάνειά του. Οπότε για μπάσα που θέλει ο φίλος, 12ρι. 2 10ρια μπορεί να σπρώχνουν συνολικά περισσότερο αέρα (και να απλώνουν και τον ήχο) αλλά δεν πιάνουν τις συχνότητες που πιάνει το 12ρι. Απλή φυσική. Για τιν αίσθηση του όγκου παίζει και ο χώρος και η ένταση, για τα μπάσα μόνο το μέγεθος μετράει (και η κατασκευή της καμπίνας φυσικά αλλά αυτό δεν θα αλλάξει εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ακυρον νέος. Τα δύο δεν είναι ένα. 'Οσα ξεχωριστά 10ρια και να βάλεις δεν πρόκειται να ακουστούν τα χαμηλά που θα δώσει το 12ρι με την πραγματικά μεγαλύτερη επιφάνειά του. Οπότε για μπάσα που θέλει ο φίλος, 12ρι. 2 10ρια μπορεί να σπρώχνουν συνολικά περισσότερο αέρα (και να απλώνουν και τον ήχο) αλλά δεν πιάνουν τις συχνότητες που πιάνει το 12ρι. Απλή φυσική. Για τιν αίσθηση του όγκου παίζει και ο χώρος και η ένταση, για τα μπάσα μόνο το μέγεθος μετράει (και η κατασκευή της καμπίνας φυσικά αλλά αυτό δεν θα αλλάξει εδώ).

 

Προσπάθησε να μην μπερδεύεσαι.

 

Μιλούσαμε για τον αέρα που σπρώχνουν τα μεγάφωνα στις δύο περιπτώσεις, και ΟΧΙ για τα χαμηλά που παράγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου