Προς το περιεχόμενο

Metallica - Suicide & Redemption / Iron Maiden - The Trooper.


TFM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μιας και είχα χρόνο ανέβασα σήμερα 2 solos, σχόλια καλοδεχούμενα:

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uoyE7Xo0bTo

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=w61_eAs1DlY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και ειμαι μεγαλος φαν των Metallica και απο τη βλεπω και εσυ το μονο που θα σου πω, που μαλλον το ξερεις, ειναι οτι το παιζεις σιγουρα καλυτερα απο τον Kirk. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία και τα δύο σόλο. Μπράβο!

 

Μια συμβουλή μόνο άμα  θέλεις.

 

Το κομμάτι που βάζεις να παίζει για να ακούς το ρυθμικό, ακούγεται αρκετά δυνατά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπερδεύεται η lead κιθάρα του κομματιού με τη δική σου και να γίνεται ένα μικρό μπέρδεμα.

 

Οπότε εάν θέλεις προσπάθησε να βρίσκεις κάποιο backing track του κομματιού που θέλεις να κάνεις cover. Βάλε το στο DAW σου, κράτα μόνο το σημείο του ρυθμικού πάνω στο οποίο σολάρεις και κάνε έτσι τη δουλειά σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και ειμαι μεγαλος φαν των Metallica και απο τη βλεπω και εσυ το μονο που θα σου πω, που μαλλον το ξερεις, ειναι οτι το παιζεις σιγουρα καλυτερα απο τον Kirk. ;D

 

Χαχα, ε όχι και Kirk :P

Όπως και να το κάνουμε είναι φοβερός και ταιριάζει ο Hammett στους Metallica. Το συγκεκριμένο solo πάντως(όπως και πολλά άλλα) τα παίζει ο Hetfield και στην ηχογράφηση και live.

 

Πολύ ωραία και τα δύο σόλο. Μπράβο!

 

Μια συμβουλή μόνο άμα  θέλεις.

 

Το κομμάτι που βάζεις να παίζει για να ακούς το ρυθμικό, ακούγεται αρκετά δυνατά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπερδεύεται η lead κιθάρα του κομματιού με τη δική σου και να γίνεται ένα μικρό μπέρδεμα.

 

Οπότε εάν θέλεις προσπάθησε να βρίσκεις κάποιο backing track του κομματιού που θέλεις να κάνεις cover. Βάλε το στο DAW σου, κράτα μόνο το σημείο του ρυθμικού πάνω στο οποίο σολάρεις και κάνε έτσι τη δουλειά σου.  :)

 

Το έχω προσπαθήσει να το βάλω πιο χαμηλά αλλά τότε κάνω περισσότερα λάθη(ιδιαίτερα στον χρονισμό). Θα προσπαθήσω και με σκέτο backing track, αλλά συνήθως πάντα παίζω μαζί με τραγούδια, και ηχογραφώ από το smartphone καθώς τραβάει το βίντεο. Μακάρι ο Vypyr 30 να είχε usb να μπορούσα να ηχογραφώ κατευθείαν. Έχουν βγει και τα νέα μοντέλα από peavey αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι, τα έχει φέρει κανείς Ελλάδα; για την σειρά VIP μιλάω.

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου